Pierwszeństwo pieszych przed przejściem to początek. Premier zapowiada kilka bardzo ważnych zmian dla kierowców

Piotr Kozłowski
Przekroczenie prędkości o 50 km/h będzie wiązało się z utratą prawa jazdy już nie tylko w obszarze zabudowanym. Rząd szykuje sporo ważnych zmian dla kierowców i pieszych.
Piratów na drogach trzeba wyeliminować skutecznie. Trzeba doprowadzić do zmian przepisów ruchu drogowego, żeby zmniejszyć wypadki i śmiertelność na drogach

- powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podtrzymał swoje wcześniejsze zapowiedzi - rząd planuje wprowadzić zmiany, które poprawią bezpieczeństwo na drogach. Będzie ich jednak więcej, niż można się było spodziewać.

Pierwszeństwo pieszych przed przejściem

Premier zapowiadał już, że na jego biurku znalazł się projekt zmian w prawie, które sprawią, że pieszy będzie miał pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na przejście dla pieszych. Co prawda na razie nie wiadomo, co dokładnie zapisano w projekcie, ale pewnym jest, że pieszy nie będzie musiał wejść na pasy, by mieć pierwszeństwo przed samochodem.

Limit do 50 km/h w terenie zabudowanym

Kolejną zapowiedzią premiera jest ujednolicenie limitu prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/. Dziś w godzinach 23:00-5:00 dopuszczalna prędkość to 60 km/h. Ma się to zmienić. Co ciekawe, Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym limity prędkości za dnia i nocą nie są takie same.

Utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

Dziś za przekroczenie limitu prędkości o co najmniej 50 km/h w terenie zabudowanym grozi utrata prawa jazdy na trzy miesiące. Premier zapowiedział, że przepis ten zostanie rozszerzony również o drogi znajdujące się poza obszarem zabudowanym. Oznacza to, że jazda autostradą z prędkością 190 km/h, drogą ekspresową - 170 km/h, drogą krajową dwujezdniową - 150 km/h i drogą krajową jednojezdniową - 140 km/h będzie wykroczeniem, za które policja będzie odbierać prawo jazdy.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że oprócz zmiany prawa rząd szykuje specjalny fundusz, z którego miałyby być finansowane inwestycje drogowe poprawiające bezpieczeństwo.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (350)
Pierwszeństwo pieszych przed przejściem to początek. Premier zapowiada kilka bardzo ważnych zmian dla kierowców
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Wieslaw

  Oceniono 89 razy 79

  Zmiany w kodeksie drogowych uchwalaja ludzie ktorze nie placa mandatow bo chroni ich immunitet. Ludzie ktorze sa wozeni sluzbowymi samochodami. Ludzie ktorzy przemieszczaja sie w kolumnach uprzywilejowanych ktore nie musza sie stosowac sie do ograniczen

 • nessuno

  Oceniono 68 razy 68

  Matołuszek powinien jeszcze skończyć z nadużywaniem przywilejów przez różnych ministerialnych chomątów, jak Gowin ostatnio.
  Pojazdem uprzywilejowanym powinny być jedynie pojazdy policyjne, pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Również transport krwi lub organów do przeszczepów. i nikt więcej.
  Pędzący rządową limuzyną warchoł nie spieszy nikomu na pomoc, nie wiezie krwi lub organu do przeszczepu, nie jedzie też gasić pożar. I basta, skończy się chamom samowolka na drodze i nadużywanie i tak rozbudowanych przywilejów. I to samo powinno obowiązywać tych, którzy wożą Kaczora.
  aaaa, wiem, to utopia.

 • Gość: Misio

  Oceniono 78 razy 62

  Niech zrobia najpierw porzadek z ograniczeniami do 60 na drogach ekspresowych ktorych nikt nie moze zdjac przed przyjazdem biskupa.

 • akami

  Oceniono 55 razy 47

  "Mateusz Morawiecki zapowiedział, że oprócz zmiany prawa rząd szykuje specjalny fundusz".
  Jak znam tych s...synów to dowalą dodatkowy podatek i gdy uzbiera się odpowiednia sumka to kaska pójdzie na przekupstwo patologii 500+. Na cholerę specfundusz, jak w tej chwili dawny tzw. podatek drogowy przeznaczony na kwestie rozwoju sieci dróg (w tym poprawę bezpieczeństwa) jest wsadzony w cenę paliwa.

 • Gość: koka

  Oceniono 38 razy 38

  A kiedy wyeliminują tych piratów jeżdżących z politykami? Sam miałem wątpliwą przyjemność spotkać się w małym miasteczku z taką kolumną. Ledwie udało mi się wjechać na wysoki krawężnik bo inaczej by mnie rozjechali..

 • Gość: ERT

  Oceniono 55 razy 33

  Pierwszeństwo pieszego na przejściu - jak najbardziej, ale najpierw trzeba by zlikwidować w Polsce większość przejść w formie pasów. W średniej wielkości polskim mieście jest więcej przejść dla pieszych niż w całych Niemczech. Piszę to z punktu widzenia pieszego oraz obserwatora zachowań innych pieszych, którzy zatracili instynkt samozachowawczy wchodząc na pasy bez oglądania się na strony. Co ciekawe, że gdy przechodzą w miejscu, gdzie nie ma pasów, to są w stanie ocenić sytuację na drodze.

 • piotr.koncewicz

  Oceniono 41 razy 31

  Nie żebym pochwalał łamanie przepisów ale Kłamczeusz właśnie stworzył sobie grupę ludzi którzy już na niego nie zagłosują.

 • Gość: Edward

  Oceniono 30 razy 22

  A wystarczy respektowac juz istniejace przepisy. Kierowcy zwalniac przed przejsciami. Piesi nim wejda na przejcie to spojrza w lewo, w prawo i w lewo i gdy jest bezpiecznie przechodza jezdnie. I odblaski, odblaski rowniez w miescie! Polica niech bedzie aktywna w rejonacqh przejsc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX