Zimowe mandaty. Nawet 500 zł za nieodśnieżenie auta i 300 zł, jeżeli będziesz odśnieżał z włączonym silnikiem

W twojej okolicy spadł pierwszy śnieg? Lepiej nie zapomnij więc o odśnieżeniu samochodu - jazda takim autem jest nie tylko niebezpieczna, ale też kosztowna. Warto też pamiętać, że za samo odśnieżanie także możemy dostać spory mandat.

Prognozy pogody podają, że czeka nas bardzo kapryśny grudzień. Na portalach pogodowych możemy przeczytać, że możemy się spodziewać nagłych zmian pogody, która nie raz zaskoczy niespodziewanymi opadami śniegu lub marznącego deszczu. Przed czarnym lodem ostrzegaliśmy was w oddzielnym materiale. Dzisiaj przyjrzymy się typowo zimowym mandatom - tym związanym z odśnieżaniem.

Czy trzeba odśnieżać samochód? Obowiązek odśnieżania

Kwestię zaśnieżonego auta precyzuje art. 66 kodeksu drogowego - pojazd musi być utrzymany tak, aby nie zagrażał innym uczestnikom ruchu. Do obowiązków kierowcy należy więc usunięcie śniegu nie tylko z szyb, ale przede wszystkim reflektorów i dachu. Pozostawione resztki śniegu zwiewane podczas jazdy z dużą prędkością mogą być zagrożeniem dla aut poruszających się za nami.

Mandat za nieodśnieżony samochód może sięgnąć nawet 500 zł

Właśnie dlatego niedokładne odśnieżanie może skutkować mandatem w wysokości od 50 do 500 zł, choć górna granica dotyczy raczej samochodów ciężarowych i dostawczych. Warto pamiętać o oczyszczeniu śniegu i lodu z tablic rejestracyjnych. Jazda z zasłoniętymi tablicami kosztuje 100 zł i 3 punkty karne.

Nieprawidłowe odśnieżanie także może cię kosztować. Lepiej nie rób tego z włączonym silnikiem

Przed odśnieżeniem samochodu wielu kierowców zostawia odpalony silnik, żeby ogrzać wnętrze. W tym przypadku łamiemy dwa przepisy. Pierwszy to zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym - w tym przypadku kara wynosi 100 zł.

Drugi przepis mówi o zakazie używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu. To wystarczy, żeby policjant mógł wystawić mandat w wysokości 300 zł.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (18)
Zimowe mandaty. Nawet 500 zł za nieodśnieżenie auta i 300 zł, jeżeli będziesz odśnieżał z włączonym silnikiem
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Wiosenka

  Oceniono 6 razy 6

  Dla mnie głupota jest ten przepis mówiący że nie można odśnieżać i skrobac przy wlaczonym silniku. A jak w środku rozgrzać auto czesto jest pozamarzane od środka . Po prostu brak słów.

 • Gość: Normalny kierowca

  Oceniono 8 razy 6

  Jak mogę mieć dobrą widoczność przez zamarznięte szyby i nie być zagrożeniem dla innych kierowców i pieszych , kiedy nie moge nagrzać auta w środku i dmrozić szyb od środka

 • Gość: Mały

  Oceniono 7 razy 5

  Policja jak stoi to też niech wyłączy silnik albo niech wypisze sobie mandat.

 • Gość: Marmars

  Oceniono 5 razy 3

  Lepiej kopulować i brać 500+ niż dymać do roboty i patrzac z której strony ciebie ukąszą . Taki kraj z takim klimatem .

 • Gość: Ada

  Oceniono 3 razy 3

  Ja jestem za tym jeżdżę bardzo długo i dużo ale jak widzę jakąś pi... za kółkiem i śnieg na 10 cm na dachu który potem sypie się w moją stronę to h.. mnie strzela

 • Gość: Bolo

  Oceniono 3 razy 3

  Trzeba jeszcze mandat za oddychanie przy odśnieżaniu samochodu 😠

 • Gość: Policjant

  Oceniono 2 razy 2

  Tak straszycie tymi mandatami a sam jestem Policjantem i nigdy nie słyszałem aby ktoś się o to przyczepił a już o wystawianiu jakiegoś mandatu nie wspominam. Każdy z nas jest człowiekiem i rozumie że każdy chce zagrzać szybę aby szybciej odśnieżyć i zagrzać w środku. Piszcie dalej takie głupoty i róbcie z Policji organ który tylko czeka na wlepienie mandatu czym poprostu straszy się ludzi. Chciałbym zobaczyć statystykę mandatów które były nałożone za ww. wykroczenie - w skali kraju pewnie z 5.

 • Gość: Guru

  Oceniono 1 raz 1

  Jak można odśnieżać auto z wyłączonym silnikiem? Przecież ciepło generowane przez silnik i grzałki powodują rozmrożenie szyb itd. Poza tym, w lepszych autach można nawet zdalnie je uruchomić by się nagrzało lub schłodziło latem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX