Koniec z ograniczeniami prędkości na S8 między Przeszkodą a Paszkowem. Teraz to prawdziwa ekspresówka

Na drodze ekspresowej S8 pomiędzy Przeszkodą a Paszkowem zniknęły już ograniczenia prędkości do 60 km/h. Dzięki otrzymaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wprowadzono stałą organizację ruchu, a zyskał pełen standard drogi ekspresowej i auta osobowe pojadą tam 120 km/h.

Kierowcy mogą już jeździć drogą ekspresową S8 pomiędzy Przeszkodą a Paszkowem z prędkością 120 km/h. Wcześniej obowiązywało tu ograniczenie prędkości do 60 km/h. Prawie 12-kilometrowy odcinek zyskał w końcu pełen standard drogi ekspresowej, a pierwsze auta mogły pojechać tam 120 km/h już wczoraj, czyli 9 grudnia.

Umowa na rozbudowę 11,6-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 8 pomiędzy Przeszkodą a Paszkowem została podpisana w czerwcu 2015 r. Wartość robót to 436,7 mln zł. Wykonawcą kontraktu jest firma Intercor. Prace zostały zakończone zgodnie z umową 5 sierpnia 2019 r. Zadaniem wykonawcy było zaprojektowanie i rozbudowa drogi krajowej nr 8 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku Przeszkoda - Paszków o długości 11,6 km. Trasa obecnie posiada dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz pasem awaryjnym. Wybudowane zostały węzły Siestrzeń, Młochów i Nadarzyn. Ponadto powstały m.in. drogi serwisowe do obsługi terenów przyległych, obiekty mostowe, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, ścieżki rowerowe, zatoki autobusowe, odwodnienie trasy, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Źródło: GDDKiA

Koniec z ograniczeniami prędkości na S8 między Przeszkodą a PaszkowemKoniec z ograniczeniami prędkości na S8 między Przeszkodą a Paszkowem fot. GDDKiA

Budowa S8 - jak wygląda sytuacja?

GDDKiA chwali się, że z początkiem grudnia 2018 r. zniknęła większość utrudnień na budowanym odcinku drogi ekspresowej S8 pod Warszawą.

Na odcinku od węzła Paszków do granicy gminy Żabia Wola udostępniono obie jezdnie trasy głównej na odcinku o łącznej długości 13,1 km. Na pozostałej części (8,4 km) kierowcy korzystali z jednej jezdni, ponieważ na drugiej trwały prace związane z układaniem nawierzchni betonowej. Funkcjonowały węzły Siestrzeń i Młochów, a na węźle Nadarzyn uruchomiona została jedynie relacja w kierunku Wólki Kosowskiej.

Z końcem kwietnia 2019 r. udostępniono kierowcom węzeł Nadarzyn. Otwarte zostały wszystkie łącznice, a więc można było zjechać i wjechać na S8 w kierunku Warszawy i Wrocławia. Uruchomiona została również ulica Kościelna i droga lokalna w ciągu DW 720, jak również ronda i droga węzłowa je łącząca zlokalizowane po obu stronach S8. Także w kwietniu 2019 r. na odcinku Radziejowice - Przeszkoda udostępniono pełen przekrój jezdni w kierunku Warszawy.

Zobacz wideo
Więcej o: