Ten film pokazuje, dlaczego poduszki powietrzne są obowiązkowe. Test zderzeniowy na zero gwiazdek

Zero gwiazdek otrzymało Mitsubishi L200 w teście zderzeniowym Latin NCAP. Dlaczego? W Ameryce Południowej poduszki powietrzne nie są obowiązkowe. W Europie pickup bez nich nie zostałby wypuszczony na drogi. Film z testu pokazuje dlaczego.

W Europie samochód bez poduszek i niektórych systemów w ogóle nie zostałby dopuszczony do sprzedaży

Od razu możemy uspokoić wszystkich zainteresowanych pickupem z Japonii. W Polsce i Europie nowe L200 w standardzie oferuje siedem poduszek powietrznych i jeszcze kilka systemów bezpieczeństwa, które dbają o kierowcę i pasażerów. Często narzekamy, że Unia dokłada na listę obowiązkowego wyposażenia kolejne pozycje, co wpływa na ceny samochodów, ale akurat na bezpieczeństwie nie można oszczędzać.

Test zderzeniowy bez ani jednej poduszki powietrznej? Zero gwiazdek

Są jednak rynki, gdzie czas się zatrzymał i nikt jeszcze o bezpieczeństwie nie myśli. Najlepszym przykładem jest wiele krajów Ameryki Południowej, gdzie samochód nie musi mieć żadnej poduszki powietrznej, żeby trafić do sprzedaży. Latin NCAP, odpowiednik naszego Euro NCAP, postanowił pokazać, czym grozi jazda takim samochodem. L200 bez poduszek powietrznych otrzymało zero gwiazdek za ochronę dorosłych.

Przerażający film z testu najlepiej pokazuje dlaczego:

 

Błyskawiczna reakcja producenta

Mitsubishi szybko zareagowało na ten test. Model L200 cieszy się dużą popularnością w Ameryce Południowej, a producent obiecał poszerzenie wyposażenia standardowego. Od lutego 2020 wszystkie L200, jakie trafią do kierowców będą wyposażone w dwie poduszki powietrzne i skuteczniejsze pasy bezpieczeństwa.

Poniżej zamieszczamy jeszcze zrzuty ekranu z Latin NCAP. Pełny wynik testu znajdziecie na oficjalnej stronie organizacji (link). Chcemy zwrócić uwagę zwłaszcza na wynik ochrony kierowcy - klatka piersiowa i głowa zaznaczone są na czerwono, prawdopodobnie kierowca, by takiego wypadku nie przeżył.

Test zderzeniowy Latin NCAP Mitsubishi L200Test zderzeniowy Latin NCAP Mitsubishi L200 zrzut ekranu ze strony Latin NCAP (https://www.latinncap.com/en/result/135/mitsubishi-l200-no-airbags)

>>> Bezpieczniej na polskich drogach? Kierowcy będą musieli ustępować pierwszeństwa pieszym znajdującym się przed przejściem:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.