Dacia Duster jako papamobile. Do takiego wozu przesiadł się papież Franciszek

Papież Franciszek dostał nowe auto. Choć watykańska flota obfituje w najróżniejsze pojazdy, tym razem głowa kościoła ma do dyspozycji specjalnie przygotowaną Dacię Duster.

Producenci samochodów chętnie przekazują papieżowi swoje topowe modele. W garażach Stolicy Apostolskiej stały już najróżniejsze wozy, choćby Ferrari Enzo czy Lamborghini Huracan. Papież Franciszek znany jest jednak ze swojej skromności. Trzy lata temu chętnie podróżował Volkswagenem Golfem Sportsvan. Tym razem rumuński koncern podarował mu Dacię Duster przerobioną na papamobile.

Papieskie modyfikacje

Modyfikacje zostały wykonane przez dział prototypów i zespół ds. zamówień specjalnych Dacii w Rumunii. Jedyny taki egzemplarz Dustera posiada duży otwierany dach, który można zastąpić szklaną nadbudówką. Aby ułatwić wsiadanie, zawieszenie Dustera zostało obniżone o 30 mm.

We wnętrzu białego auta pojawiła się beżowa tapicerka (nie skórzana, tylko materiałowa), a tylną kanapę zastąpiono komfortową ławką. W papieskim modelu zastosowano kilka nietypowych rozwiązań oraz akcesoriów zaprojektowanych w celu dostosowania samochodu do potrzeb Watykanu, takich jak zewnętrzne i wewnętrzne wsporniki i uchwyty.

Mimo przeróbek, gabaryty papieskiej Dacii Duster są takie same jak modelu seryjnego. Zaadaptowana wersja ma 5 miejsc, napęd 4x4 i wyjątkowo wygodną tylną kanapę. Trudno powiedzieć, czy papież Franciszek na stałe przesiądzie się do rumuńskiego papamobile. Znając jednak jego zamiłowanie do skromności, nie jest to całkiem wykluczone.

Papieska Dacia Duster, papamobilePapieska Dacia Duster, papamobile Dacia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.