Opinie Moto.pl: Mercedes Klasy A sedan A 180 d. Zapomnij o stacji paliw

Silnik 1.5 l i 116 KM w Mercedesie? Nie brzmi to najlepiej. Jednak szybko zapomnisz o małej mocy, kiedy ruszysz Klasą A w dłuższą trasę. Mercedes A 180 d to prawdziwy mistrz oszczędności.

Oferta silnikowa najmniejszego sedana Mercedesa w Polsce jest bardzo szeroka. Na początku cennika znajdziemy silniki 1.5 160 d 95 KM (diesel) oraz 1.3 180 136 KM (benzyna), ale zdecydować można się także na 306-konną odmianę AMG. Każdy powinien więc znaleźć kompakt odpowiedni do swoich potrzeb. Do kogo kierowana jest wersja A 180 d? Z pewnością do osób, które będą Mercedesa zabierać w dłuższe trasy.

Sedan ma wszystkie zalety hatchbacka, którego zdążyliśmy już dobrze poznać. Mówimy więc o jednym z najlepiej wykończonych i wyposażonych kompaktów, jakie znajdują się aktualnie w sprzedaży. We wnętrzu pierwsze skrzypce gra oczywiście dwuekranowy system multimedialny MBUX z zaawansowanym asystentem głosowym, a na liście opcji znajdziemy pozycje, które dotąd kojarzyło się raczej ze znacznie większymi samochodami.

Mała limuzyna to kolejna wersja nadwoziowa nowej Klasy A. Sedan dołączył do hatchbacka, minivana (Klasa B), CLA Coupe oraz CLA Shooting Brake. Mierzy 4 549 mm długości, 1 796 mm szerokości, 1 446 mm wysokości. Rozstaw osi to 2 729 mm, dzięki czemu z tyłu wygodnie usiądą wysokie osoby, które docenią też klasycznie poprowadzony dach. Bagażnik ma 410 l.

Mercedes Klasy A sedan A 180 dMercedes Klasy A sedan A 180 d fot. Filip Trusz

Pod maską Mercedesa ze zdjęć pracował mały wysokoprężny silnik o pojemności 1.5 litra, mocy 116 KM oraz 260 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Standardowo łączony jest z automatem 7G-DCT. W wersji A 180 d napęd 4Matic nie jest dostępny.

Z początku taka moc może nie pasować do auta, które z wyglądu przypomina limuzynę i ma gwiazdę na masce, ale silnik 1.5 błyskawicznie was do siebie przekona. Wystarczy, że wyłączycie auto po krótkiej przejażdżce po mieście, nawet w korku, a komputer pokładowy pokaże statystyki zużycia paliwa. Te są zaskakująco niskie i to w domyślnym trybie Comfort. Mercedes mówi o 4,4 l/100 km. Aż tak świetnych wyników oczywiście nie udawało mi się osiągnąć, ale szóstka z przodu w warszawskich godzinach szczytu to dla A 180 d żadna sztuka.

Niskie zużycie docenimy jeszcze mocniej w trasie. Deklarowane średnie zużycie to 4,1 l/100 km. Kilkukrotnie podczas testu zszedłem poniżej 5 l/100 km. Jeżdżąc normalnie, czasem dynamiczniej, czasem spokojniej, w ogóle bez włączania trybu Eco. Co ważne, przy spokojnej, codziennej jeździe nie czuć niedoboru koni mechanicznych. Brak mocy odczujemy tylko, kiedy będziemy chcieli pojechać naprawdę dynamicznie.

Mercedes Klasy A sedan A 180 dMercedes Klasy A sedan A 180 d fot. Filip Trusz

Nie tylko niskie spalanie czyni A 180 d idealnym samochodem w trasę. To w końcu najprawdziwszy Mercedes. Komfortowy, ergonomiczny, z przyjemnie działającą skrzynią, wzorowo wyciszony, uzbrojony w najnowsze systemy ułatwiające jazdę oraz wyposażony w świetne głośniki, które umilają każdą dłuższą trasę naszą ulubioną muzyką.

Ile taki sedan kosztuje? Mercedesa A 180 d w sedanie wyceniono w Polsce na 129 300 zł. Wersja wyposażenia AMG Line, którą widzicie na zdjęciach to wydatek rzędu 147 381 zł.

Mercedes Klasy A sedan A 180 dMercedes Klasy A sedan A 180 d fot. Filip Trusz

Mercedes Klasy A sedan A 180 d - podsumowanie.

Mercedes Klasy A sedan A 180 d to propozycja dla konkretnego kierowcy. Takiego, który szuka luksusowego samochodu o kompaktowych rozmiarach, którym będzie często pokonywał długie dystanse. A 180 d zachwyci wtedy komfortem podróży, niskim zużyciem paliwa i zasięgiem na pełnym baku. Jeżeli ktoś szuka osiągów, to powinien spojrzeć na inne wersje w gamie.

>>> Maciej Pertyński o silnikach Diesla: najnowsze konstrukcje są szczytowym wytworem cywilizacji technicznej:

Zobacz wideo
Więcej o: