Jutro wzmożone patrole na przejściach dla pieszych. Rusza ogólnokrajowa akcja policji

Rusza akcja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". 14 listopada policja po raz jedenasty w tym roku wzmoży patrole w okolicach przejść dla pieszych w całej Polsce. Posypią się mandaty dla nieostrożnych kierowców?

W czwartek, 14 listopada na skrzyżowaniach i przy przejściach dla pieszych, przy których często dochodzi do wypadków pojawią się dodatkowe patrole policji. Funkcjonariusze chcą poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu, którzy są najbardziej narażeni.

Policjanci staną przy przejściach dla pieszych

Już po raz jedenasty policjanci w całej Polsce będą przyglądać się zachowaniu kierowców w okolicy przejść dla pieszych w ramach akcji "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Chcą w ten sposób poprawić bezpieczeństwo nie tylko pieszych, ale i rowerzystów, którzy równie nie mogą czuć się bezpiecznie przekraczając jezdnię.

Policja będzie sprawdzać, czy kierowcy stosują się do przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze przypominają, że pojazd zbliżający się powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Z kolei po wykonaniu skrętu w drogę poprzeczną jest kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Policja przypomina także o zakazie wyprzedzania na pasach oraz wymijania pojazdu, który przed nimi się zatrzymał.

Komenda Główna Policji przypomina, że bezpieczeństwo rowerzystów i pieszych jest obecnie na wyższym poziomie niż w roku ubiegłym. Mimo wszystko piesi to grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego najbardziej zagrożona wypadkami. A wiele z nich ma miejsce właśnie na przejściach dla pieszych.

Polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. Tylko podczas tegorocznych wakacji doszło na nich do 582 wypadków - w każdym z nich zginęła co najmniej jedna osoba. W 2018 roku, na drogach zarządzanych przez GDDKiA, wypadki z udziałem pieszych stanowiły 14 proc. wszystkich wypadków, ale piesi, którzy zginęli w wypadku drogowym, stanowili aż 25,8 proc. wszystkich zabitych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (10)
Policja zwiększy patrole na przejściach dla pieszych. Jutro rusza ogólnokrajowa akcja
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Waldi

  Oceniono 8 razy 2

  Dlaczego tylko kierowcy mają być karani???!!!
  Ludzie!!! Kto w końcu uświadomi pieszych, że to oni mają obowiązek rozejrzeć się czy coś nadjeżdza czy nie. Przez takie artykuły jak ten to pisi wprowadzani są w błąd "pieszy ma pierwszeństwo na pasach" ale nie ma dochodząc do nich. Wiec spójrz w lewo, w prawo, upewnij się że nic nie jedzie i dopiero przechodzić a nie ładować się pod maske i później soę tłumaczyć,że byłem na przejściu. Jest mokro i ślisko. Idzie zima. Jakie szanse ma kierowca nawychamowanie jak jakiś debil wyskoczy mu przed zderzak???
  Komu w takiej sytuacji lepiej się zatrzymać???

 • Gość: Tadeusz

  Oceniono 6 razy 2

  Tak, piesi powinni dostawać mandaty od 1000zł wzwyż za każde wpadanie na jezdnie zza zasłony

 • ela-007

  Oceniono 1 raz 1

  14 listopada w piątek?

 • fakej

  Oceniono 1 raz 1

  A może akcja ząbek (ta z wiewiórką)?

 • Gość: pieszy

  0

  Yanosik dla pieszych

 • Gość: Auto

  Oceniono 9 razy -1

  Kiedy wkońcu wezniecie sie za tych co wvhidza przed auto z nosem w smatfonach albo za tych co wbiegaja bez patrzenia czy ktoś jedzie bo jemu sie spiezy i ma to w d....e

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX