Tesla będzie produkować samochody obok polskiej granicy. Gigafactory 4 powstanie w Berlinie

Bartłomiej Pawlak
Elon Musk podał wlaśnie lokalizację pierwszej europejskiej fabryki Tesli. Gigafactory 4 powstanie tuż obok polskiej granicy - w Berlinie. W pierwszej kolejności z taśm zjadą Modele Y, czyli nowe elektryczne crossovery Tesli.

Tesla już jakiś czas temu ogłosiła, że zamierza ulokować jedną ze swoich fabryk Gigafactory na terenie Europy. To oczywista odpowiedź na stale rosnące zainteresowanie samochodami amerykańskiej firmy, również wśród odbiorców ze Starego Kontynentu. Do tej pory amerykańska firma nie zdradzała jednak żadnych szczegółów.

Europejska Gigafactory w Berlinie

Elon Musk obiecał podać lokalizację fabryki do końca roku i obietnicy dotrzymał. We wtorek późnym wieczorem napisał na Twitterze, że europejska Gigafactory powstanie w stolicy Niemiec - w Berlinie. 

Będzie to czwarta już zbudowana od zera fabryka Tesli na świecie. Dwie pierwsze powstały w USA (w Reno w Nevadzie i Buffalo w stanie Nowy Jork) odpowiednio w 2016 i 2017 roku. Trzecia została ukończona zaledwie kilka tygodni temu w Szanghaju w Chinach i jest już gotowa do produkcji samochodów. Obecnie czeka na zgody lokalnych władz, które ma otrzymać do końca roku.

Jak tłumaczy Elon Musk, Gigafactory 4 będzie skupiać się na produkcji akumulatorów, układów napędowych i samochodów. W pierwszej kolejności z fabryki wyjadą samochody Tesla Model Y, czyli nowe elektryczne crossovery amerykańskiego producenta. Później produkowane będą prawdopodobnie również bardzo popularne Modele 3.

Prace budowlane nad Gigafactory 4 zaczną się już niebawem w pobliżu (wciąż budowanego) lotniska Berlin-Brandenburg. Obiekt ma być gotowy do końca 2021 roku. Docelowo ma powstać 10-12 podobnych fabryk na całym świcie.

Ogłoszenie lokalizacji Gigafactory 4 zbiegło się w czasie z odwiedzinami Elona Muska w Niemczech. Szef Tesli pojawił się w stolicy naszego zachodniego sąsiada, aby odebrać nagrodę Złotej Kierownicy motoryzacyjnego magazynu Auto Bild dla Tesli Model 3. Podczas ceremonii przyznał, że "Berlin jest świetny" i "kocha Berlin".

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.