Jak Polak zareaguje na widok pijanego kierowcy?

Zdecydowana większość Polaków na widok pijanego kierowcy zareaguje. A przynajmniej tak wynika z deklaracji.

Wynik badania AlkoSense pokazuje, że zdecydowana większość z nas czuje w sobie potrzebę aktywnej interwencji w przypadku, gdy widzimy kogoś, kto siada za kierownicę po pijanemu. Ponad połowa (58,2%) zapytanych deklaruje, że powstrzymałyby taką osobę przed odjazdem i powiadomiłaby o zdarzeniu policję. Kobiety są tu bardziej zdecydowane (63,7%) od mężczyzn (53,6%).

Tylko co dziesiąty ankietowany (10,1%) ograniczyłby się wyłącznie do zgłoszenia sytuacji na numer alarmowy. Co wydaje się interesujące, blisko jedna czwarta badanych (23,8%) próbowałaby zatrzymać nietrzeźwego kierowcę, ale bez powiadamiania policji. Pobłażanie, przynajmniej w teorii, nie wchodzi w grę - jedynie 3,5% osób w badaniu zadeklarowało brak działania.

Co zrobić, gdy zobaczysz pijanego kierowcę

Widząc użytkownika drogi, którego zachowanie jest dziwne, bez wahania sięgaj po telefon. Dyspozytorowi, który odpowie na wybranie numeru 112, opowiedz jak najwięcej szczegółów:

  • Gdzie się obecnie znajdujesz
  • Co robi kierowca, którego zachowanie budzi twoje wątpliwości
  • Jakim samochodem przemieszcza się podejrzany: marka, model, kolor, numer rejestracyjny
  • Jeśli jest taka możliwość, podążaj za kierowcą, pozostając w ciągłym kontakcie z dyspozytorem - ten będzie wiedział, w którą stronę zmierza podejrzany

W polskim prawie znajduje się też zapis mówiący o zatrzymaniu obywatelskim. Szeroko opisaliśmy go tutaj: Co zrobić, gdy zobaczysz pijanego kierowcę? Masz prawo do zatrzymania obywatelskiego

Więcej o:
Copyright © Agora SA