Od dziś w Polsce jest 4 tys. km dróg szybkiego ruchu. To dokładnie połowa tego, co zaplanowano

Polska sieć dróg szybkiego ruchu jest w połowie gotowa. Do 2025 roku wybudujemy wszystkie planowane autostrady i będziemy budować już tylko ekspresówki.
Dziś oddajemy do ruchu obwodnicę Szczecinka na S11

- czytamy w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To tylko 14 km drogi ekspresowej S11, ale z punktu widzenia całej sieci dróg szybkiego ruchu w Polsce to chwila przełomowa - od dziś liczy ona 4 tys. km, czyli dokładnie połowę tego, ile ma mieć docelowo.

Osiągnęliśmy półmetek i kolejne inwestycje przed nami. W ciągu najbliższych 2-3 lat powinniśmy przekroczyć barierę 5000 km. Obecnie w realizacji mamy jeszcze około 1100 km dróg, a w przetargach kolejne blisko 350 km. Dalsze odcinki objęte są różnymi etapami prac przygotowawczych

- podsumowuje GDDKiA.

Kierowca z wyobraźnią. Jechał bolidem F1 po czeskiej autostradzie

Zobacz wideo

Sieć autostrad w Polsce będzie gotowa w 2025 roku

W sierpniu pisaliśmy, że sieć autostrad w Polsce jest zrealizowana w 83 proc. i zostanie ukończona do 2025 roku. Później w Polsce będą budowane już wyłącznie drogi ekspresowe (biorąc pod uwagę jedynie drogi szybkiego ruchu). Jednocześnie w sierpniu sieć ekspresówek liczyła 2,2 tys. km i była ukończona w 40 proc. Do wspomnianego 2025 roku łączna długość dróg ekspresowych w Polsce przekroczy 4 tys. km.

W 2020 r. planujemy przetargi na kolejne 112 km A-dwójki. W przyszłej perspektywie unijnej zostanie nam do zbudowania tylko 32-kilometrowy odcinek A1 z Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią. W 2025 roku sieć autostradowa w Polsce zostanie ukończona

- mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Więcej o: