Nowe kontrole policyjne. Policjant wyskoczy z krzaków i wstawi mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy [podsumowanie zmian]

Piotr Kozłowski
Policjanci mogą parkować na zakazach, wystawiać 500-złotowe mandaty za nietrzymanie rąk na kierownicy i sprawdzać przebieg samochodu. Zmiany w kontrolach policyjnych weszły w życie przed końcem zeszłego roku. Co powinien wiedzieć każdy kierowca?

Do listopada 2019 r. policjanci parkujący w miejscach niedozwolonych i prowadzący z nich kontrole drogowe musieli włączyć sygnały świetlne w radiowozie. Teraz nie muszą tego robić, nawet wtedy, gdy zaparkują samochód na chodniku czy wyspie przystankowej.

Jeżeli jest to niezbędne dla prowadzenia działań kontrolnych, dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego

- czytamy w projekcie rozporządzenia, które wprowadza nowe przepisy.

Warto pamiętać, że nowe zasady dotyczą nie tylko policjantów prowadzących radiowozy oznakowane, ale również te bez oznaczeń. W efekcie do kontroli będzie mogło dochodzić w najmniej spodziewanych miejscach.

Co straż miejska może zrobić kierowcy? Oto jej uprawnienia

Zobacz wideo

Ręce na kierownicę albo mandat

500 zł mandatu grozi kierowcy, który nie dostosuje się do poleceń policjanta podczas kontroli drogowej, czyli np. nie będzie trzymał rąk na kierownicy czy nieproszony wysiądzie z samochodu. Warto podkreślić, że takie przepisy już obowiązują, ale teraz zostaną wpisane do prawa resortowego, dzięki czemu policjanci unikną zbędnych dyskusji z kierowcami nieprzestrzegającymi prawa.

Policjant sprawdzi przebieg

Według rozporządzenia, podczas każdej interwencji funkcjonariusz będzie musiał sprawdzić i zapisać przebieg kontrolowanego samochodu. Z kolei kierowca będzie miał obowiązek umożliwić policjantowi odczytanie wskazań licznika, a więc pozwolić mu zajrzeć do samochodu. Po kontroli funkcjonariusz będzie wpisywał przebieg do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Ministerstwo zakłada jednak od tej reguły pewne odstępstwa. Przykładowo, kiedy policja będzie prowadziła akcję, podczas której będzie chciała zatrzymać do kontroli jak najwięcej samochodów. Chodzi tu np. o "trzeźwe poranki". Taka kontrola musi być błyskawiczna, żeby przebadać wielu kierowców, a nie sparaliżować ruchu. Nowe przepisy przewidują też, że podczas szybkiej kontroli trzeźwości policjant nie będzie miał obowiązku przedstawiania się kierowcy, chyba że ten go o to poprosi.

Więcej o:
Komentarze (574)
Od jutra nowe kontrole policyjne. Policjant wyskoczy z krzaków i wstawi mandat za nietrzymanie rąk na kieronicy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: ggg

  Oceniono 326 razy 282

  czyli jak podejdzie do auta to szyby nie opuszczę bo ręce na kierownicy muszę trzymać.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 229 razy 177

  Najbardziej zdegenerowana formacja państwowa dostaje kolejne uprawnienia do terroryzowania społeczeństwa. Policyjne oprychy już obecnie robiły co chciały. Bezkarnie! A to sobie gwałcili zatrzymaną, a to sobie udusili chorego psychicznie, a to policyjni oprawcy "przekraczając uprawnienia" torturowali zatrzymanego ze skutkiem śmiertelnym. Można tak wymieniać bez końca. Właściwie codziennie coś takiego ma miejsce. Policjant "przekraczający uprawnienia" łamie prawo. Staje się bandytą. Czy ktoś widział policjanta , który nigdy nie przekroczył uprawnień?! Ta formacja jest do rozwiązania , do rozgonienia bo to czysta patologia!!! Teraz bezkarność policyjnych oprychów będzie jeszcze większa. Obywatel ma się bać na sam widok policjanta. Żyjemy w państwie policyjnym. Nawet w momencie wprowadzania "Stanu Wojennego" było mniej osób niż obecnie uprawnionych do stosowania przemocy!!! Uprawnionych do terroryzowania obywateli! Ponadto , choć to się wydaje niemożliwe, były to osoby mniej wyalienowane ze społeczeństwa!!!!

 • pieknyinaczej

  Oceniono 224 razy 172

  "dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego" - PAŃSTWO Z DYKTY , TROCIN I PAPIERU ,
  Skoro nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego tam parkowanie to dlaczego jest zabronione ???????

 • maxwywar2

  Oceniono 152 razy 144

  Spokojnie, żeby dostać mandat za nietrzymanie rąk na kierownicy wczesniej musi być wprowadzona "akcja ręka". Żeby wyskoczyć z krzaków musi być "akcja krzaki". Bez "akcji" policja nie działa.

 • ryjaroslawa

  Oceniono 162 razy 140

  A jak mam otworzyć okno, jeżeli będę musiał trzymać ręce na kierownicy?

 • eti.gda

  Oceniono 141 razy 135

  "Najlepsza metodą, by przejąć kontrolę nad ludźmi i kontrolować ich całkowicie, jest zabieranie im wolności po trochu, aby zredukować ich prawa przez drobne, praktycznie niedostrzegalne ograniczenia.
  Tym sposobem społeczeństwo nie zorientuje się, że wolność i prawa są mu zabierane do czasu, gdy zmiany zajdą za daleko i NIE BĘDZIE ODWROTU." (Adolf Hitler)

 • wrobelek_elemel

  Oceniono 114 razy 112

  Ach, więc siedzieli dotychczas w krzakach... Dlatego ich tak mało na drogach. Teraz ustawa pozwoli im wyskoczyć.

 • Gość: ja

  Oceniono 114 razy 102

  Ręce na kierze ok, wysiadanie ok - kwestie bezpieczeństwa. Ale włażenie do mojego pojazdu bez powodu to naruszenie prywatności. Nie mam życzenia wpuszczać bez powodu obcych zarówno do mieszkania, jak i do samochodu. No ludzie bez przesady!

 • Gość: ob

  Oceniono 110 razy 100

  Ręce na kierownicy to szczyt kretyństwa- kierujący to wróg policjanta i trzeba go piętnować jak rzecze prezio.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX