Ile czasu po wypiciu można prowadzić samochód? "Wielu kierowców myśli, że syty posiłek i noc wystarczą"

Piotr Kozłowski
Organizm potrzebuje więcej czasu na pozbycie się alkoholu, niż mogłoby się wydawać. Ile czasu po wypiciu można prowadzić samochód?

W tym roku policjanci znów zatrzymają ponad tysiąc nietrzeźwych kierowców jadących na cmentarze. To coroczna polska tradycja. W ubiegłym roku było ich 1300 (Wszystkich Świętych wypadało w czwartek), dwa lata temu - ponad 1800 (Wszystkich Świętych wypadało w środę). I choć nie jest to żadnym usprawiedliwieniem, to część z nich może być nieświadoma swojego stanu - sądzą, że przerwa, którą zrobili od chwili wypicia, jest wystarczająca do pełnego wytrzeźwienia. Dlatego przypominamy, ile czasu musi upłynąć, by organizm pozbył się spożytego alkoholu.

Gdy zobaczył płonący samochód, rzucił się na ratunek. Siedzący w nim mężczyzna był kompletnie pijany

Ile czasu po wypiciu można wsiąść za kółko

Zasada jest prosta: Piłeś? Nie jedź. Następnego dnia rano też. Nigdy nie rób wyjątków. Za kieliszek wódki i jedno piwo możesz trafić za kratki, bo po ich wypiciu w twoim organizmie będzie nieco ponad 0,5 promila alkoholu. Tak z pozoru niewielką dawkę twój organizm będzie spalał przez sześć godzin. Jeśli w takim stanie zatrzyma cię drogówka, potraktuje cię jak przestępcę - wynik powyżej 0,5 promila nie jest już wykroczeniem. Grozi za to 10 tys. zł grzywny i trzy lata więzienia. Stracisz też prawo jazdy.

Nie ma uniwersalnego przelicznika, który powie, ile możemy wypić i bez konsekwencji prowadzić samochód. Każdy organizm reaguje inaczej. Ważne jest tempo picia, to co jemy, ile spaliśmy, ile ważymy. Internetowe kalkulatory promili podają wartości orientacyjne i uśrednione - nie są żadną wskazówką. Prawdę powie tylko dobrej jakości alkomat. Ważne, żeby nie badać się chwilę po wypiciu - wtedy wynik będzie niewiarygodny. Z alkomatu za darmo skorzystasz na policyjnych komisariatach, a na wybranych stacjach benzynowych za kilkuzłotową opłatą.

Twój organizm potrzebuje średnio dwóch-trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w 50 g wódki. 100 ml wina to 12 g etanolu, a piwo - 25 g. W przypadku kobiet czas potrzebny na pozbycie się alkoholu z organizmu jest jeszcze dłuższy.

Ile promili po piwie, winie, wódce

Ile promili wydmuchamy po jednym piwie? Ile czasu będziemy spalać "trzy szybkie kolejki"? Poniżej podajemy uśrednione i orientacyjne wartości stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu dla mężczyzny o wzroście 180 cm i wadze 80 kg. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach może on nawet nie poczuć, że cokolwiek wypił.

 • Trzy urodzinowe kieliszki wódki wypite w godzinę. Początek picia o 20:00. Promile o 22:00 - 0,69. Wynik 0,0 promila dopiero o 3:30.
 • Cztery piwa wypite do meczu w godzinach 20:00-22:00. O 23:00 alkotest wykaże 1,28 promila. Organizm pozbędzie się alkoholu dopiero o 8:30.
 • Lampka wina i butelka wódki wypite przy świątecznym stole w godzinach 17:00-23:00. Promile o północy - 2,21. Wynik 0,0 pojawi się na alkomacie dopiero o 16:30.
 • Jeden kieliszek wódki. Po godzinie od wypicia - 0,27 promila.
 • Jedno piwo. Po godzinie od wypicia - 0,38 promila.

Tak zwani "wczorajsi" to plaga polskich dróg

Nie ma statystyk, które mówią, jaką część pijanych kierowców stanowią tzw. wczorajsi, ale policja nie ukrywa, że jest ich bardzo wielu. Kierowcom wydaje się, że jeśli poprzedniego wieczora wypili kilka kieliszków wódki, ale przy tym wiele jedli, rano wzięli zimny prysznic i zapełnili brzuchy porządnym śniadaniem, to na pewno są trzeźwi. A to nieprawda.

Wbrew pozorom im więcej się zje, tym dłużej organizm pozbywa się alkoholu. Jeśli nie możemy powstrzymać się od picia, koniecznie kupmy alkomat. Te najtańsze są tak samo wiarygodne jak te wirtualne, dlatego szkoda na nie pieniędzy. Trzeba zainwestować minimum kilkaset złotych. Ale jest łatwiejszy sposób - jeśli następnego dnia wsiadamy za kółko, po prostu nie pijmy. Weźmy taksówkę, poprośmy znajomych o podwózkę

- czytamy w komunikacie stołecznej drogówki.

Więcej o:
Komentarze (162)
Ile czasu po wypiciu można prowadzić samochód? Ile promili po jednym piwie, wódce czy winie?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Kierowca w Niemczech

  Oceniono 59 razy 43

  "Jedno piwo. Po godzinie od wypicia - 0,38 promila." Sorry panie redaktorze, ale to chyba był Wojak 9%!!!!. Mam dokładnie 180cm 80kg i alkoma wykalibrowany. Po wypiciu Lecha 5.6% po godzinie mam 0.25 po 2 godzinach 0.18. (czyli można jechać legalnie), żołądek w połowie pełny. Dokładnie podobne wartości wychodzą nawet tutaj: ilemogewypic[.]pl
  Statystyki w Polsce są tak fatalne, bo nabijają ją w zdecydowanej mierze wczorajsi, do tego mamy dość niski próg 0.2. W Niemczech i Szwajcarii jest 0.5, a Wielkiej Brytanii i na Malcie nawet 0.8. Mimo tego mają oni wszyscy mniej wypadków/złapanych po alkoholu niż Polacy. Niemcy po jednym piwie wsiadają za kierownicę i jadą po firmowej imprezie normalnie do domu, wiem bo pracuję to od lat! Tylko, że Niemiec potrafi zatrzymać się na jednym, polak dopiero zaczyna tu jest problem a nie w tym bezsensownym progu 0.2 Promila. Taki skacowany Niemiec ma aż do 0.5 buforu a nie jak Polak do 0.2.

 • esobrio

  Oceniono 63 razy 39

  No i po co te wyliczenia? Wypadki powodują w zdecydowanej większości albo zupełnie trzeźwi, albo napruci w 3D, ale Policja oczywiście woli nabijać sobie statystyki łapaniem "wczorajszych"...

 • maxwywar2

  Oceniono 25 razy 17

  Polski tradycyjny ból d.... Jak sie nawalić i wrócić samochodem do domu. Kraj patologii.

 • Gość: hankawro

  Oceniono 29 razy 17

  Pijesz - nie jedź. Jedziesz - nie pij. Proste. Nie filozofujcie.

 • stavros2002

  Oceniono 16 razy 16

  Każdy organizm jest inny. Przy wadze 95 kg, po imprezie weselnej i wypiciu ca. 0,7 litra mocnego alkoholu, na drugi dzień o 12.00 miałem 0,09 promila wg wskazania atestowanego alkomatu policyjnego.

  Znajomy, przy wadze 90 kg i podobnym spożyciu, miał 0,28 promila.

 • zzz.zzzz

  Oceniono 19 razy 15

  Posiłek to może być (lekko archaicznie) "sycący" lub ewent. "suty" (nie mylić z lekko wulgarnym określeniem :-) ), a najlepiej "obfity". Syty to jest ktoś, kto taki posiłek spożył. bo się "nasycił". Tak, wiem, czytałem: niektóre słowniki dopuszczają etc. Ale "idąc tą drogą" (jak L. Dorn) za chwilę będziemy uznawać "poszłem" i "włanczać". Pozdr.

 • portlander

  Oceniono 15 razy 13

  Zapaliles blanta, to wedlug poslkiego prawa moze prowadzic najwczesniej po dwoch tygodniach, pod warunkiem, ze to pierwszy skret w Twoim zyciu. Tyle bowim srednio czasu potrzeba na rozlozenie sie calkowicie rozpadowych czesci THC w organizmie. Nic nieszkodzi, ze po 2 do 4 godzinach nie jestes juz w zadnym wypadku na tzw. haju. W Polsce stracisz prawo jazdy w 2 tygodnie po zapaleniu. W przypadku gdy czesciej korzystasz z marihuany, wdlug polskiego prawa mozesz byc nie zdolnym do prowadzania pernametnie.

 • Gość: ooo

  Oceniono 11 razy 11

  Cztery piwa czterem piwom nierówne.
  Może to jakieś strong harnasie po 8% a może czeskie 4% przyjemne sesyjne piwko...

 • pralat_h_j

  Oceniono 12 razy 10

  Czy wczorajszy z 0,3 promila aby na pewno stanowi większe zagrożenie niż np. kierowca po nieprzespanej nocy, albo z gorączką, albo z komórką przy uchu, albo wreszcie w podeszłym wieku lub po prostu z kiepskim refleksem? Nie słyszałem, żeby ktoś za to stracił prawo jazdy... Nie mówiąc już o bandytach jadących setką albo i więcej na zderzaku auta przed nimi. Skoro za 0,2 promila traci się prawko i płaci 10 tysięcy kary, za jazdę na zderzaku powinno się lądować w pierdlu na kilka lat. Bez zawiasów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX