Obwodnica Inowrocławia. Już dzisiaj kierowcy pojadą kolejnym odcinkiem obwodnicy

Już dzisiaj kierowcy mogą korzystać z obwodnicy Inowrocławia w ciągu drogi krajowej 15 i 25. Prawie 5-kilometrowa trasa omija miasto od północy i łączy się z istniejącym odcinkiem obwodnicy o długości 19 km.

Drugi etap obwodnicy Inowrocławia zakończony

W ramach inwestycji powstały węzeł drogowy „Sławęcinek”, 5 obiektów inżynierski, zrealizowano przebudowę istniejącej sieci drogowej oraz budowę chodników i zatok autobusowych. Wykonane zostały również urządzenia ochrony środowiska. Zadanie realizowano w systemie „Projektuj i buduj”, a koszt inwestycji to prawie 98 mln zł.

Nowo wybudowany odcinek obwodnicy połączył się z już istniejącym i oddanym do ruchu w 2017 roku wschodnim obejściem tego uzdrowiskowego miasta (etap I). Celem budowy dwóch etapów obwodnicy Inowrocławia było wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta, zapewniając równocześnie bezpieczeństwo i wysoki komfort podróżowania.

Obwodnica InowrocławiaObwodnica Inowrocławia fot. GDDKiA

Wcześniej oddano pierwszy etap o długości 19 km

W ramach I etapu zadania wybudowano prawie 19 km trasy posiadającej po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstały trzy węzły drogowe (Latkowo, Jacewo i Tupadły), kilkanaście obiektów inżynierskich, a także przebudowano istniejącą sieć dróg lokalnych.

Dodatkowo zrealizowano też roboty w zakresie skomunikowania miejscowości Markowice z obwodnicą Inowrocławia. W ramach umowy wykonano łącznice, rondo i skrzyżowanie, które pozwalają zjechać z obwodnicy do Markowic i Bożejewic oraz wjechać na obwodnicę w kierunku południowym. W listopadzie 2018 roku otworzyliśmy węzeł Markowice na istniejącym już odcinku obwodnicy Inowrocławia.

>>> Czy budujemy drogi najdroższej w Europie? Pytamy rzecznika GDDKiA:

Zobacz wideo

Jak budowano obwodnicę Inowrocławia?

  • listopad 2014 r. - podpisanie umowy na budowę 19 km obwodnicy Inowrocławia Etap I
  • lipiec 2017 r. -  otwarcie obwodnicy Inowrocławia Etap I (wschodnie obejście miasta)
  • sierpień 2017 r. - podpisano umowę na projekt i budowę 5 km odcinka obwodnicy Inowrocławia Etap II
  • listopad 2018 r. - otwarcie węzła Markowice na istniejącej obwodnicy Inowrocławia
  • 30 października 2019 r. - otwarcie obwodnicy Inowrocławia Etap II (północne obejście miasta)
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.