Mandaty dla kierowców mają być znacznie bardziej dotkliwe niż do tej pory. Najwyższy wyniesie nawet 1500 zł

Z 500 zł do nawet 1500 zł ma wzrosnąć maksymalny mandat za przekroczenie prędkości. Sprawą nowych, wyższych mandatów rząd ma się zająć w pierwszej kolejności. Takie informacje podają media. Ministerstwo na razie je dementuje.

Z 500 do 1500 zł. Czas na znacznie ostrzejsze mandaty?

Z ustaleń dziennikarza RMF FM wynika, że mandaty mają wzrosnąć nawet trzykrotnie. Maksymalny mandat za przekroczenie prędkości może zostać podniesiony do 1500 złotych

- możemy przeczytać w artykule RMF FM, o którym rozpisują się media w całej Polsce. Według tych doniesień zmiany w taryfikatorze mandatów zaproponowało Ministerstwo Infrastruktury. To jednak od razu zdementowało te doniesienia, zwracając uwagę, że sprawami mandatów zajmuje się zupełnie inny resort. Odpowiedzialni za to urzędnicy MSWiA na razie nie komentują całego zamieszania. Możliwe, że oficjalne stanowisko ministerstwa poznamy lada chwila - podobno sprawa nowego taryfikatora ma być jedną z pierwszych, jakimi zajmie się nowy rząd.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Dlaczego politycy chcą podwyższyć mandaty w Polsce?

To bardzo prawdopodobne, że czeka nas podwyżka mandatów. O takiej konieczności politycy i policjanci mówią od dawna, podkreślając, że aktualny taryfikator już dawno przestał pełnić swoją funkcję. Początek nowej kadencji, po pewnie wygranych wyborach, może się okazać dobrym momentem dla rządu do wprowadzania niepopularnych zmian w prawie.

500 zł to najwyższy mandat, jaki można w Polsce dostać za przekroczenie prędkości. Na tle innych europejskich krajów, to kwota śmiesznie niska. Co więcej, wiele osób zwraca uwagę, że tę kwotę ustalono 16 lat temu i przez te kilkanaście lat ani razu jej nie podniesiono. Wtedy 500 zł stanowiło 1/4 średniej krajowej pensji. Dzisiaj? To 1/10, a więc kara jest znacznie mniej dotkliwa dla przeciętnego kierowcy.

Nowy ostrzejszy taryfikator ma być batem na polskich kierowców. Czy waszym zdaniem w Polsce powinny zostać wprowadzone ostrzejsze mandaty? Dajcie nam znać w komentarzach i sondażu poniżej. Jak tylko coś się w tej sprawie wyjaśni, będziemy was informować.

Na razie czekamy na komentarz rządzących.

Zobacz wideo
Czy Twoim zdaniem mandaty w Polsce powinny być wyższe?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.