Mandaty dla kierowców mają być znacznie bardziej dotkliwe niż do tej pory. Najwyższy wyniesie nawet 1500 zł

Z 500 zł do nawet 1500 zł ma wzrosnąć maksymalny mandat za przekroczenie prędkości. Sprawą nowych, wyższych mandatów rząd ma się zająć w pierwszej kolejności. Takie informacje podają media. Ministerstwo na razie je dementuje.

Z 500 do 1500 zł. Czas na znacznie ostrzejsze mandaty?

Z ustaleń dziennikarza RMF FM wynika, że mandaty mają wzrosnąć nawet trzykrotnie. Maksymalny mandat za przekroczenie prędkości może zostać podniesiony do 1500 złotych

- możemy przeczytać w artykule RMF FM, o którym rozpisują się media w całej Polsce. Według tych doniesień zmiany w taryfikatorze mandatów zaproponowało Ministerstwo Infrastruktury. To jednak od razu zdementowało te doniesienia, zwracając uwagę, że sprawami mandatów zajmuje się zupełnie inny resort. Odpowiedzialni za to urzędnicy MSWiA na razie nie komentują całego zamieszania. Możliwe, że oficjalne stanowisko ministerstwa poznamy lada chwila - podobno sprawa nowego taryfikatora ma być jedną z pierwszych, jakimi zajmie się nowy rząd.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Dlaczego politycy chcą podwyższyć mandaty w Polsce?

To bardzo prawdopodobne, że czeka nas podwyżka mandatów. O takiej konieczności politycy i policjanci mówią od dawna, podkreślając, że aktualny taryfikator już dawno przestał pełnić swoją funkcję. Początek nowej kadencji, po pewnie wygranych wyborach, może się okazać dobrym momentem dla rządu do wprowadzania niepopularnych zmian w prawie.

500 zł to najwyższy mandat, jaki można w Polsce dostać za przekroczenie prędkości. Na tle innych europejskich krajów, to kwota śmiesznie niska. Co więcej, wiele osób zwraca uwagę, że tę kwotę ustalono 16 lat temu i przez te kilkanaście lat ani razu jej nie podniesiono. Wtedy 500 zł stanowiło 1/4 średniej krajowej pensji. Dzisiaj? To 1/10, a więc kara jest znacznie mniej dotkliwa dla przeciętnego kierowcy.

Nowy ostrzejszy taryfikator ma być batem na polskich kierowców. Czy waszym zdaniem w Polsce powinny zostać wprowadzone ostrzejsze mandaty? Dajcie nam znać w komentarzach i sondażu poniżej. Jak tylko coś się w tej sprawie wyjaśni, będziemy was informować.

Na razie czekamy na komentarz rządzących.

Zobacz wideo
Czy Twoim zdaniem mandaty w Polsce powinny być wyższe?
Więcej o:
Komentarze (288)
Mandaty dla kierowców mają być znacznie bardziej dotkliwe niż do tej pory. Najwyższy wyniesie nawet 1500 zł
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • fafik.laciaty

  Oceniono 163 razy 93

  Powinno być tak:
  Przekroczenie o 0-10 - pouczenie. Czemu? Każdemu się może zdarzyć, że ciut mocniej gaz naciśnie i zamiast 40 pojedzie 43.
  10-20 - 200 PLN
  20-30 - 500 PLN
  30-40 - 1000 PLN
  40-50 - 2000 PLN
  Ponad 50 - 5000 PLN

 • aia7

  Oceniono 67 razy 53

  Tak, ale powinny być kary nie tylko za przekroczoną prędkość wymierzoną zza krzaka. Także za nieużywanie kierunkowskazu, zajeżdżanie drogi, zawracanie w miejscu niedozwolonym itd. itp. oraz wszelkie inne wykroczenia, za które dziś policja chyba nie ma odwagi karać.

 • edek40

  Oceniono 61 razy 45

  Naród głupi się cieszy, bo wreszcie ukrócą i tak dalej.
  Ja się martwię systemowym brakiem aktywności policji na drogach...

 • siwywaldi

  Oceniono 38 razy 30

  Jest git.
  Bo skoro w dwa tygodnie po wyborach mówi się coraz głośniej, że zdrożeje prąd, paliwa, ogrzewanie a teraz jeszcze mandaty, że 13 emerytura nie dla wszystkich i że waloryzacja emerytur po staremu, to znaczy ,ze NAJPÓŹNIEJ jesienią, Suweren przekuje kosy na sztorc i ruszy na Nowogrodzką
  :-))

 • Gość: pd

  Oceniono 39 razy 27

  Żeby sie nie okazało, że najbardziej z podwyższenia mandatów będą cieszyć sie policjanci.

 • Gość: ala

  Oceniono 52 razy 24

  Jakoś tak mam obrzydliwe wrażenie, że motywacją dla podwyżki mandatów NIE JEST troska o bezpieczeństwo ale golenie z kasy by łatać dziurę. Kto nigdy nie przekroczył prędkości, łącznie z urzędasami którzy chcą takie zmiany wprowadzić ORAZ policjantami-niech pierwszy rzuci kamieniem. Po prostu zacznie się podłe polowanie na mandaty, ukrywanie w krzakach, czy terenach niezabudowanych, oznaczonych jako zabudowane, gdzie zywego ducha nie ma, a chałupa jedna w polu stoi. Zweryfikować sens oznaczeń drogowych najpierw!

 • Gość: gosc

  Oceniono 33 razy 19

  Trusz, nie konfabuluj. Mandat za przekroczenie prędkości o 51-60 km/h w terenie zabudowanym to w Niemczech 280 Euro. Porównując ich zarobki do naszych, to mniej więcej połowa tego co trzeba zapłacić w Polsce. I to nie jest wyjątek.

 • Gość: antyFrog

  Oceniono 20 razy 14

  Skala taryfikatora mandatów za prędkość nie powinien ograniczać się do przekroczenia prędkości o 50 km/h lecz mieć znacznie szerszy zakres (aby nie traktować na równi kogoś kto np. na ograniczeniu do 30 km/h pojedzie 80 km/h z tym co pojedzie 180 km/h)

 • Gość: jacek

  Oceniono 17 razy 13

  przykre to, ale nasze bezpieczeństwo rządzący mają w nosie. Liczy się tylko kasa, która wpływa do zawsze cienkiego budżetu. A jeszcze teraz...trzeba spełnić choć odrobinę z tego festiwalu obietnic, a kasy brak. No to znajdziemy. I to dużo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX