Policja dostanie kolejne radiowozy. Jest przetarg na 25 samochodów typu kombivan

Policja chce kupić 25 samochodów typu kombivan. Mają to być praktyczne auta z automatyczną skrzynią biegów, które posłużą jako oznakowane radiowozy.

Polska policja od pewnego czasu dość mocno inwestuje w swoją flotę aut. W połowie września kupiono 21 nieoznakowanych egzemplarzy modelu Toyota Land Cruiser za ponad 4 mln zł. Teraz policja poszukuje kolejnych 25 egzemplarzy innego auta.

Jak zauważył Autokult.pl, na stronie z zamówieniami publicznymi polskiej policji pojawiła się oferta "25 szt. pojazdów typu kombi van w policyjnej wersji oznakowany". Przyszły dostawca radiowozów będzie musiał więc zapewnić srebrne wersje kolorystyczne oklejone w "barwy" policji oraz zamontować policyjny kogut i radiotelefon.

Jakie są wymagania policji?

Samochody mają mieć od 4,4 m do 4,9 m długości i maksymalnie 1,8 wysokości. Maksymalna waga pojazdu może wynosić 3,5 tony, bo do jego prowadzenia ma wystarczyć prawo jazdy kategorii B. Policja zaznacza jednak, że ładowność samochodu musi wynosić przynajmniej 650 kg, bo auto będzie przeznaczone do przewozu towarów lub zatrzymanych w ramach jednostek interwencyjno-patrolowych.

Jeśli chodzi o wersje silnikowe, policja wymaga, aby samochody miały do dyspozycji motor o pojemności 1350 cm sześciennych, przynajmniej 4 cylindry i minimum 115 koni mechanicznych. Samochód musi też rozpędzać się przynajmniej do 160 km/h i spełnić normy spalania Euro 6.

Co ciekawe, przetarg nie dopuszcza samochodów z ręczną skrzynią biegów. Jak zauważa Autokult.pl, przyszły dostawca ma do wyboru albo tradycyjny "automat", albo automatyczną skrzynię dwusprzęgłową. Do tego auto musi posiadać podstawowe systemy wspomagania jazdy, jak ABS, LED-owe światła do jazdy dziennej oraz kamery cofania.

Wnętrze samochodu ma być z kolei podzielone na trzy części. Dwa pierwsze pomieszczą kierowcę i pasażerów, a trzecia np. osoby zatrzymane. Co ciekawe, w drugiej mają znaleźć się dwa osobne fotele oraz składany stolik o wytrzymałości przynajmniej 25 kg.

Wartość zamówienia policja opisała jako "powyżej 144 tys. euro".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.