Akcja "Prędkość" - wzmożone kontrole policji w całym kraju

Akcje policyjne to zjawisko pojawiające się cyklicznie. Policjanci chcą w ten sposób uczulić kierowców i zwrócić ich uwagę na dany problem. A tym problemem najczęściej jest nadmierna prędkość. 23 października na drogach spotkamy więcej funkcjonariuszy i radiowozów, którzy będą egzekwować przepisy jeszcze restrykcyjnej niż zwykle.

23 października 2019 r. Policja przeprowadzi działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Głównym celem tych działań jest egzekwowanie od kierowców przestrzegania ograniczeń prędkości, ale policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Prędkość główną przyczyną wypadków

Prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków samochodowych. W 2018 roku z winy kierowców doszło do 27 556 wypadków, w których zginęło 2 177 osób, a 33 261 zostało rannych. Mimo, że główną przyczyną powstawania wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, to najbardziej śmiercionośną przyczyną pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków. To właśnie nadmierna prędkość towarzysząca wypadkom drogowym w 2018 r. spowodowała śmierć 778 osób.

Na czym będzie polegała akcja "Prędkość"?

Celem policyjnych działań prewencyjnych jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych. W akcji zostaną wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości. Statyczne punkty pomiaru prędkości, jak i pomiary prowadzone dynamicznie możemy spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Oprócz pomiaru prędkości policjanci będą kontrolować czy kierowcy są trzeźwi, czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa i czy najmłodsi pasażerowie podróżują w odpowiednich fotelikach.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.