Akcja TRUCK & BUS. Policja w całym kraju bierze na celownik ciężarówki i autobusy

Polska policja działa od akcji do akcji. Dopiero informowaliśmy was o kaskadowych pomiarach prędkości i działaniach o kryptonimie SMOG, a dzisiaj czas na akcję TRUCK & BUS. Tym razem funkcjonariusze biorą na celownik ciężarówki i busy.

Akcja TRUCK & BUS ma miejsce dzisiaj (18 października) na drogach w całej Polsce. To tzw. działania kontrolno-prewencyjne. Ich głównym celem jest ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy. Skąd angielska nazwa? Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL (European Traffic Police Network) – międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające policje ruchu drogowego.

W ramach działań policjanci będą sprawdzać w szczególności:

  • stan techniczny i wyposażenie pojazdów oraz sposób mocowania ładunków,
  • czas pracy kierowców,
  • sposób przewożenia osób i rzeczy.

>>> Zobacz nagranie z niedawnej interwencji. Policjanci z grupy „SPEED” zatrzymali kierowcę blisko 40-tonowego tira, który pijany jechał autostradą A4:

Zobacz wideo

O tym, że trzeźwość kierowcy i stan techniczny pojazdu są kluczowe dla bezpieczeństwa na drodze wiedzą wszyscy, ale policja chce podczas akcji TRUCK & BUS zwrócić także szczególną uwagę na czas pracy kierowców. W oficjalnym komunikacie czytamy:

Policjanci uświadamiają kierującym, że wykonując przewóz drogowy z naruszeniami obowiązków lub warunków przewozu stanowią bardzo duże zagrożenie dla innych podróżnych. Przekroczenia maksymalnego dziennego okresu prowadzenia pojazdu to nie tylko łamanie prawa. Wsiadając zmęczeni za kierownicę kilkutonowych pojazdów kierowcy są śmiertelnym zagrożeniem na drogach

Akcja TRUCK & BUS potrwa cały dzień, a wzmożonych kontroli kierowcy busów i ciężarówek mogą się spodziewać w całym kraju. W przyszłości takie akcje z pewnością będą organizowane coraz częściej. Tak stało się z akcjami SMOG oraz kaskadowymi pomiarami prędkości, o których policja ostatnio informuje praktycznie co tydzień.

Więcej o: