Przygotuj samochód do zimy. Co warto zrobić przed nastaniem chłodniejszych dni?

Zima nie jest łatwym okresem dla samochodów. Wszechobecna wilgoć, mróz i drogowa sól stawiają przed nimi szereg wyzwań. Jeszcze jesienią można jednak wykonać kilka czynności, dzięki którym zimowe miesiące będą łatwiejsze do zniesienia i dla samochodu, i dla właściciela.

Połowa października to dobry czas, by zadbać o auto na najbliższe miesiące i przygotować je do nadciągającego sezonu jesienno-zimowego. Poświęcenie kilku godzin teraz pozwoli nam zaoszczędzić czas w najbliższych tygodniach, a nagłe opady śniegu nie będą dla nas zaskoczeniem.1. Nie czekaj z wymianą opon

Środek października to dobry moment na zmianę opon letnich na zimowe. Dzięki temu nie zaskoczą cię pierwsze przymrozki i unikniesz czekania w długiej kolejce do serwisu.

Bieżnik oraz skład mieszanki, z której wykonana jest opona, różnią się zasadniczo w przypadku opon letnich i zimowych. Opona zimowa lepiej odprowadza wodę i jest odporna na niskie temperatury Opona całoroczna nie jest ani do końca oponą letnią, ani zimową. To rozwiązanie dobre dla kogoś, kto nie jeździ zbyt często, a jeśli już siada za kierownicą, to głównie w mieście i z reguły w ciągu dnia, gdy temperatury są już wyższe niż nocą czy wczesnym rankiem

– zwraca uwagę Eugeniusz Tomala, egzaminator nadzorujący z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

Warsztat samochodowy.Warsztat samochodowy. fot. Łukasz Krajewski / Agencja Gazeta

2. Sprawdź stan akumulatora

Przed sezonem jesienno-zimowym warto sprawdzić stan akumulatora. Najlepiej zrobić to w specjalistycznym warsztacie. Jeśli parametry odbiegają od normy, najlepiej wymienić akumulator na nowy.

Nie polecam wyciągania akumulatora na noc, zwłaszcza w przypadku nowych samochodów. Odłączenie akumulatora wiąże się bowiem z ingerencją w elektronikę i koniecznością ustawiania na nowo różnorodnych parametrów. Sprawnemu akumulatorowi mroźna noc nie zaszkodzi

– podkreśla Eugeniusz Tomala.

3. Zmień płyn do spryskiwaczy na zimowy

Z początkiem jesieni powinniśmy zużyć zdecydowaną większość letniego płynu do spryskiwaczy znajdującego się w zbiorniczku, i uzupełnić go niezamarzającym wariantem zimowym. Nawet jeśli samochód stoi w garażu i letni płyn w nocy nie zamarznie, po wyjeździe na drogę płyn na szybie zacznie zamarzać i osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

4. Zabezpiecz uszczelki przed przymarzaniem

Przed okresem zimowym warto posmarować uszczelki wazeliną techniczną lub specjalnym preparatem. Dotyczy to zwłaszcza starszych samochodów. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której nie będziemy w stanie otworzyć drzwi. Nie zaszkodzi również zaopatrzyć się w środek do rozmrażania zamków. Nawet jeśli otwieramy auto pilotem, może się zdarzyć, że zawiedzie i będziemy musieli użyć kluczyka.

5. Sprawdź stan wycieraczek

Jesienią i zimą używamy wycieraczek znacznie częściej niż latem. Dlatego powinny być one w nienagannym stanie. Gdy pióra wycieraczek zaczynają zostawiać smugi, warto od razu zmienić je na nowe.

WycieraczkiWycieraczki fot. Tomasz Korniejew

6. Zadbaj o dobrą widoczność

Nie możemy ruszyć samochodem z miejsca, dopóki nie mamy zapewnionej dobrej widoczności . Wszystkie szyby muszą być czyste przed ruszeniem. Absolutnie nie wystarcza wyskrobane na przedniej szybie okienko, ponieważ stwarza to ogromne zagrożenie na drodze. Kierowca widzi tylko to, co dzieje się przed nim. Nie jest w stanie zauważyć niczego, co dzieje się z boku

– zaznacza Eugeniusz Tomala.

Należy śledzić prognozy i to, co się dzieje za oknem. Czasem trzeba będzie wstać wcześniej, by odpowiednio przygotować samochód do jazdy.

7. Sprawdź stan świateł

Jeżdżenie zimą na światłach do jazdy dziennej nie zawsze jest dobrym pomysłem. Poranki bywają mgliste, a po południu wcześnie robi się ciemno. Dlatego jeśli nasz samochód nie jest wyposażony w automatyczne światła z czujnikiem zmierzchu, lepiej przez całą dobę jeździć na światłach mijania.

Równie istotne jest to, by światła były dobrze ustawione. Należy kontrolować to zwłaszcza po wymianie żarówek. Bez problemu można to zrobić w najbliższej stacji kontroli pojazdów.

Pamiętajmy też, że jesienią i zimą klosze reflektorów szybko się brudzą. Należy więc regularnie je czyścić. Nawet jeśli samochód jest brudny, wycierajmy wszystkie światła, bo to kwestia bezpieczeństwa

– podsumowuje ekspert Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.

Zobacz trzy zasady, do których powinien stosować się każdy kierowca:

Zobacz wideo
Więcej o: