Nowe limuzyny SOP mają same hamować. Wiemy już, czym będą jeździć politycy, bo zgłosiła się tylko jedna firma

Dopiero co pisaliśmy o reprezentacyjnych limuzynach i SUV-ach BMW, jakie kupiła Służba Ochrony Państwa. Lada chwila flota SOP powiększy się o kolejnych 8 limuzyn z Niemiec. Na pewno Audi, bo do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma.

Termin składania ofert w przetargu na osiem nowych reprezentacyjnych limuzyn dla Służby Ochrony Państwa upłynął 17 września. Wskazywaliśmy wtedy, że warunki przetargu spełnia kilka samochodów, wszystkie w wersjach z przedłużonym rozstawem osi. To Audi A8 (wersja Long), BMW serii 7 (wersja Li), Mercedes klasy S (wersja L) oraz Lexus LS.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Czego SOP wymagało od nowych limuzyn? M.in.:

 • długości minimum 5,2 m i rozstawu osi nie mniejszego niż 3,1 m,
 • silnika o mocy co najmniej 340 KM i maksymalnym momencie obrotowym nie mniejszym niż 450 Nm,
 • fabrycznej nawigacji w języku polskim obsługiwanej przy pomocy dotykowego ekranu,
 • czujników parkowania z przodu i z tyłu oraz systemu kamer 360 stopni.,
 • systemu automatycznego hamowania.

Złośliwi zauważali, że cieszą zwłaszcza dwa ostatnie wymagania cieszą najbardziej, biorąc pod uwagę częstotliwość rozbijania aut przez funkcjonariuszy SOP.

Którą limuzyną pojadą polskie VIP-y?

Otwarcie ofert na zakup limuzyn miało miejsce wczoraj i już wiemy, do jakich samochodów wsiądą polscy politycy. Na ten przetarg Służba Ochrony Państwa dostała tylko jedną ofertę z Audi A8 L. Firma Plichta z Wejherowa, która zgłosiła swoje samochody do przetargu, będzie musiała dostarczyć limuzyny do 5 grudnia tego roku.

Przewidziany na kupno nowych samochodów budżet zakładał 4 miliony złotych. Oferta opiewa na 3,4 miliona złotych, mamy więc pewność, że SOP nie odrzuci oferty, bo Audi A8 L spełnia wszystkie wyżej wymienione warunki przetargu i bez problemu zmieściło się w limicie ceny.

Aktualnie cennik nowego Audi A8 L otwiera 439 100 zł za wersję 50 TDI (3.0 V6 286 KM). Z kolei za benzynowe A8 L 55 TFSI (3.0 V6 340 KM) - trzeba zapłacić 471 800 zł. Pamiętajmy jednak, że dealer składając ofertę w przetargu może zaoferować niższą cenę, niż ta obowiązująca w salonach sprzedaży.

>>> Policja opublikowała ten film ku przestrodze. Przerażający wypadek uchwycony przez kamery monitoringu. Zginęła 25-letnia kobieta:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (16)
Nowe limuzyny SOP będą same hamować. Wiemy już, czym będą jeździć politycy, bo zgłosiła się tylko jedna firma
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: asd

  Oceniono 6 razy 6

  Po co w ogóle organizować przetargi skoro specyfikacja jest tak sonstruowana że może wygrać tylko jedna firma ? Lepiej od razu otwórzcie katalog Audi i wpiszcie wszystkie parametry do zamówienia od razu.

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 7 razy 5

  Pisslamstwo kupuje BędzieszMiałWypadek inteligentne, żeby same hamowały i same jeździły, bo im już brakuje kierowców z łapanki. A tramwajem czy pociągiem przecież chytra baba z Brzeszcz czy jakaś inna nie pojedzie, bo miałaby zderzenie z drugim sortem suwerena :P
  To jest ta antyniemiecka polityka elektrycznego Matołusza.

 • remo29

  Oceniono 7 razy 5

  Teraz w zemście za wojnę i okupację, będą tłuc te niemieckie limuzyny bezlitośnie.

 • menisk24

  Oceniono 4 razy 4

  Ci sami ludzie którzy zdecydowali że w koszty własnej firmy nie możesz wrzucić kupionego ZA WŁASNE pieniądze samochodu jeśli jest droższe niż Skoda Octavia, kupują sobie ZA NASZE PIENIĄDZE limuzyny w najdroższych możliwych wersjach. Już nie wystarczy nawet A6, musi być A8 i to Long. Szlag mnie trafia.

 • kl0ss

  Oceniono 6 razy 4

  Każda sztuczna inteligencja jest lepsza od naturalnej PiSobolszewickiej głupoty.

 • Gość: marianB

  Oceniono 3 razy 3

  Pod ministerstwami i na ulicach już widać jak się pisuarnia tym wozi. Słowo limuzyna jest adekwatne, to są mega-wypasy. Za nasze, za nasze zdrowie w szpitalach na skraju upadku, za niewybudowane drogi i in. inwestycje. I nie miejmy złudzeń - za takie kontrakty w 99% zawsze ktoś bierze łapówki - jakiś aparatczyk z pis się wzbogacił. Rzyg.

 • Gość: def11

  Oceniono 3 razy 3

  "Nowe limuzyny mają same hamować"

  Nie dadzą rady :)

  SOP

 • Gość: zlodziejezpis

  Oceniono 2 razy 2

  To jest, q, skandal! Rząd to nie jest pisowski folwark, to nie jest ich prywatna kasa, to są pieniądze obywateli, którymi pisiury mają zaszczyt tylko przez kilka lat zarządzać - a to ma być na korzyść obywateli. Macie pisury oszczędzać a nie kupować coś takiego! Skodami zapie...., złodzieje i łapówkarze z pis a nie wozić du... takimi limuzynami.

 • js08836

  Oceniono 1 raz 1

  Mają same hamować, ale też same się naprawiać po kraksie. Na wielką ciężarówkę z naczepą nic nie pomoże.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX