Nowe limuzyny SOP mają same hamować. Wiemy już, czym będą jeździć politycy, bo zgłosiła się tylko jedna firma

Dopiero co pisaliśmy o reprezentacyjnych limuzynach i SUV-ach BMW, jakie kupiła Służba Ochrony Państwa. Lada chwila flota SOP powiększy się o kolejnych 8 limuzyn z Niemiec. Na pewno Audi, bo do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma.

Termin składania ofert w przetargu na osiem nowych reprezentacyjnych limuzyn dla Służby Ochrony Państwa upłynął 17 września. Wskazywaliśmy wtedy, że warunki przetargu spełnia kilka samochodów, wszystkie w wersjach z przedłużonym rozstawem osi. To Audi A8 (wersja Long), BMW serii 7 (wersja Li), Mercedes klasy S (wersja L) oraz Lexus LS.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Czego SOP wymagało od nowych limuzyn? M.in.:

  • długości minimum 5,2 m i rozstawu osi nie mniejszego niż 3,1 m,
  • silnika o mocy co najmniej 340 KM i maksymalnym momencie obrotowym nie mniejszym niż 450 Nm,
  • fabrycznej nawigacji w języku polskim obsługiwanej przy pomocy dotykowego ekranu,
  • czujników parkowania z przodu i z tyłu oraz systemu kamer 360 stopni.,
  • systemu automatycznego hamowania.

Złośliwi zauważali, że cieszą zwłaszcza dwa ostatnie wymagania cieszą najbardziej, biorąc pod uwagę częstotliwość rozbijania aut przez funkcjonariuszy SOP.

Którą limuzyną pojadą polskie VIP-y?

Otwarcie ofert na zakup limuzyn miało miejsce wczoraj i już wiemy, do jakich samochodów wsiądą polscy politycy. Na ten przetarg Służba Ochrony Państwa dostała tylko jedną ofertę z Audi A8 L. Firma Plichta z Wejherowa, która zgłosiła swoje samochody do przetargu, będzie musiała dostarczyć limuzyny do 5 grudnia tego roku.

Przewidziany na kupno nowych samochodów budżet zakładał 4 miliony złotych. Oferta opiewa na 3,4 miliona złotych, mamy więc pewność, że SOP nie odrzuci oferty, bo Audi A8 L spełnia wszystkie wyżej wymienione warunki przetargu i bez problemu zmieściło się w limicie ceny.

Aktualnie cennik nowego Audi A8 L otwiera 439 100 zł za wersję 50 TDI (3.0 V6 286 KM). Z kolei za benzynowe A8 L 55 TFSI (3.0 V6 340 KM) - trzeba zapłacić 471 800 zł. Pamiętajmy jednak, że dealer składając ofertę w przetargu może zaoferować niższą cenę, niż ta obowiązująca w salonach sprzedaży.

>>> Policja opublikowała ten film ku przestrodze. Przerażający wypadek uchwycony przez kamery monitoringu. Zginęła 25-letnia kobieta:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.