Złe wieści dla kierowców czekających na obwodnicę Wałcza. GDDKiA odstąpiło od umowy z winy wykonawcy

GDDKiA zdecydowała się o odstąpieniu z winy Wykonawcy od umów od umów na budowę obwodnicy Wałcza i rozbudowę węzła drogowego Szczecin Kijewo. Przetargi na dokończenie tych inwestycji są przygotowywane. Jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie nowych postępowań.
Nie ma zgody na lekceważenie zapisów umownych

- pisze GDDKiA w oficjalnym komunikacie i podaje, że firma Energopol Szczecin S.A. zgodnie z Subklauzulą 15.2 Szczególnych Warunków Kontraktu (SWK) otrzymała oświadczenia o odstąpieniu od umów na budowę obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10 i na rozbudowę węzła drogowego Szczecin Kijewo na połączeniu A6 i DK10.

Przyczyny odstąpienia od tych kontraktów leżą po stronie Wykonawcy. Firma Energopol Szczecin S.A. nie wywiązywała się z zawartych umów, wstrzymała zasadnicze roboty na tych inwestycjach. Wykonawca został wezwany do wykonania określonych zaległych robót we wskazanych terminach zgodnie Subklauzulą 15.1 SWK, z czego się nie wywiązał.

Obwodnica Wałcza prawie ukończona

Jak podała Generalna Dyrekcja, wykonawca - Energopol Szczecin - nie podjął się zaległych prac w ramach inwestycji pomimo cyklicznych spotkań, w trakcie których deklarował znalezienie kolejnych podwykonawców. "Mając na względzie dobro realizowanych inwestycji i interes podatników, GDDKiA musiała podjąć decyzję o odstąpieniu od umów" - podali drogowcy. Umowy były zabezpieczone gwarancjami bankowymi o wartości ok. 50 mln zł, które zostały przejęte przez GDDKiA. Środki mają być wykorzystane na rzecz płatności wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców, a Energopol Szczecin dodatkowo ma być obłożony karami umownymi.

Prace przy obwodnicy Wałcza miały zakończyć się do 31 maja 2019 r. Do ukończenia inwestycji pozostało jeszcze 15 proc. robót.

>>> Czy budujemy drogi najdrożej w Europie? Odpowiada rzecznik GDDKiA:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (5)
Złe wieści dla kierowców czekających na obwodnicę Wałcza. GDDKiA odstąpiło od umowy z winy wykonawcy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: FdS

  Oceniono 13 razy 1

  Głupia Targowica XXI wieku cieszy się, ze obwodnica nie będzie oddana na czas bo firma ma problemy. Co za nienormalni ludzie. Jesteście chorzy...

 • fiqumiku

  Oceniono 13 razy 1

  Pamiętacie hasełko - Wystarczy nie kraść? No coż, po tych 4 latach wydaje się być aktualne jak nigdy wcześniej

 • Gość: m.s

  0

  DDKiA odmówiła mi zapłaty za plac składowy (kruszywo) przy Bydgoskiej. Energopol jest mi winien 87 000 zł , od dawna mi nie płaca ja musze odprowadzać podatek od działki 12000 rocznie. Podałem ich do sądu , otrzymałem nakaz zapłaty w tym czasie Energopol ogłosił upadłość i sąd już mi nie wyda klauzuli wykonania potrzebnej do komornika . Wątpię czy coś mi syndyk zwróci , pewnie nie będzie z czego

 • Gość: Jan

  0

  Jaka dbałość o finanse publiczne? Nowy wykonawca będzie musiał położyć na niektórych odcinkach obwodnicy Wałcza wszystkie warstwy bitumiczne nawierzchni. Wytwórnia masy asfaltowej i składowisko podbudowy jest własnością Energopolu. Będzie budowana nowa wytwórnia? To kolejne pozwolenia projekty, czas a więc niemałe koszty. Do tego naprawy nasypów rozmytych przez wody opadowe z niezabezpieczonych odpływów, pewnie braki materiałów pozostawionych bez opieki i.t.d. Patrzeć na taką "gospodarność" nie można. Przez Wałcz natomiast ciągną się korki. Dziękuję ci władzo publiczna jako mieszkaniec tego miasta

 • Gość: algore

  Oceniono 12 razy 0

  czyli już nie 100 obwodnic, tylko 99 - na pierwsze 100 dni rządzenia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX