Mercedes GLB - to nie jest zwykły SUV

SUV-y mogą wiele zyskać, jeśli ich projektanci zerkną do nieco zapomnianych minivanów i zaczerpną z nich kilka najważniejszych cech. Najlepszym na to dowodem jest nowy Mercedes GLB - najbardziej wszechstronny kompaktowy SUV na rynku.

Mercedes GLB nie jest zwykłym SUV-em wypełniającym lukę pomiędzy modelami GLA i GLC. To zupełnie nowy pomysł na rodzinne auto i jeden z najbardziej wszechstronnych samochodów w tym segmencie. Ma mnóstwo cech typowych dla SUV-a, ale też wiele ważnych elementów charakterystycznych dla minivanów. Modelem GLB Mercedes pokazał, jak powinno łączyć się użyteczność z wyjątkową stylistyką i nowoczesnością.

>>> Mercedes GLB walczy o tytuł najlepszego auta w kategorii "Samochód uniwersalny" w plebiscycie The Best of Moto. Tutaj możesz oddać na niego swój głos. Każdy głos to szansa na wygraną nowej Hondy Civic. <<<

Wzorowo wykorzystana przestrzeń

Mercedes GLB to pierwsze kompaktowe auto Mercedesa z opcjonalnym trzecim rzędem siedzeń. Oznacza to, że może nim podróżować nawet siedem osób. A to dopiero wstęp do argumentów świadczących o przestronności jego wnętrza. Wysokość kabiny w pierwszym rzędzie siedzeń wynosi 1035 mm i jest największa w segmencie.

Wrażenie robi też przestrzeń na nogi z tyłu – w pięcioosobowej wersji wynosi aż 967 mm, a to oznacza ogrom przestrzeni dla pasażerów. Na dodatek bagażnik ma standardowo 560 l pojemności, a po złożeniu drugiego rzędu siedzeń (warto dodać, że siedzenia są standardowo wyposażone w regulację pochylenia oparć) przestrzeń ta powiększa się do imponujących 1755 l.

Mercedes GLB 2020Mercedes GLB 2020 fot. Mercedes

Off-roadowy charakter

Charakterystyczne proporcje GLB podkreślają jego off-roadowy sznyt: dominują tu mocno zaakcentowane płaszczyzny, zredukowane linie i precyzyjne łączenia. Niemal pionowy przedni pas stanowi wyraźny dowód „terenowych” genów nowego modelu, podobnie jak krótkie przednie i tylne nawisy.

W profilu GLB dominuje muskularne przetłoczenie na wysokości słupka C, a jego efekt wzmacnia podniesiona linia szyb. Zachodzące na progi drzwi ułatwiają dostęp do wnętrza i chronią otwory drzwiowe przed zabrudzeniami, a jednocześnie zwiększają poziom ochrony przy zderzeniu bocznym. Osłony ochronne dookoła nadwozia podkreślają „terenowy” charakter pojazdu, podobnie jak umieszczone z przodu i z tyłu nakładki w kształcie osłon podwozia. Wygląd to jednak nie wszystko.

Mercedes GLBMercedes GLB fot. Mercedes

Na życzenie GLB może być wyposażony w stały napęd na obie osie 4MATIC z całkowicie zmiennym rozdziałem momentu obrotowego. Napęd ma sportową konfigurację, a kierowca może dodatkowo wpływać na jego charakterystykę za pomocą przełącznika DYNAMIC SELECT. Do wyboru są trzy różne mapy sterowania sprzęgłem napędu, aczkolwiek w każdym z trybów układ i tak elastycznie reaguje na bieżące warunki. Podczas normalnej jazdy program Eco/Comfort bazuje na rozkładzie momentu obrotowego w stosunku 80:20 (przednia oś:tylna oś), zaś w programie Sport wynosi on 70:30. W trybie Off-road sprzęgło napędu działa jak międzyosiowa blokada mechanizmu różnicowego, a podstawowy rozdział siły napędowej wynosi 50:50.

Modele 4MATIC oferują pakiet Off-Road Engineering, który – w połączeniu z reflektorami LED MULTIBEAM – obejmuje specjalną funkcję oświetlenia terenowego. Ułatwia ona dostrzeżenie przeszkód podczas jazdy w trudnym terenie po zmroku. Światła doświetlające zakręty pozostają wówczas na stałe włączone do prędkości 50 km/h. Efekt: szeroki, jasny strumień światła bezpośrednio przed pojazdem. GLB wyposażono też w asystenta zjazdu.

Mercedes GLB 2020Mercedes GLB 2020 fot. Mercedes

Technologia w służbie komfortu i bezpieczeństwa

Nowy GLB oferuje szereg nowoczesnych systemów wspierających komfort i bezpieczeństwo. Standardowa specyfikacja obejmuje aktywnego asystenta pasa ruchu oraz układ autonomicznego hamowania Active Brake Assist. Opcjonalny pakiet wspomagający bezpieczeństwo jazdy obejmuje m.in. aktywnego asystenta odległości DISTRONIC, rozszerzone automatyczne ruszanie na autostradach, regulację prędkości na podstawie przebiegu trasy z funkcją rozpoznawania korka, aktywnego asystenta zmiany pasa ruchu, aktywnego asystenta awaryjnego zatrzymania się z funkcją SOS i tworzenia korytarza ratunkowego, funkcje wspomagania przy włączaniu się do ruchu oraz ostrzegania przy wysiadaniu, aktywnego asystenta martwego pola, funkcję ostrzegania o pieszych, a także system ochrony predykcyjnej PRE-SAFE PLUS.

Na pokładzie kompaktowego SUV-a Mercedesa nie mogło też zabraknąć systemu informacyjno-rozrywkowego MBUX (Mercedes-Benz User Experience): mocny komputer, wysokiej jakości matryce i grafiki, indywidualizowana zawartość, a także kolorowy wyświetlacz head-up, nawigacja z rozszerzoną rzeczywistością, „samouczące się” oprogramowanie oraz sterowanie głosowe aktywowane hasłem „Hej, Mercedes” – to kluczowe zalety systemu inforozrywki GLB.

Mercedes GLB 2020Mercedes GLB 2020 fot. Mercedes

Szeroki wybór

Gama silnikowa nowego GLB obejmuje 4-cylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne. W porównaniu z jednostkami poprzedniej generacji charakteryzują się one znacznie większą mocą oraz niższym zużyciem paliwa i poziomem emisji spalin:

  • GLB 200 – 1.33 l, 163 KM
  • GLB 250 – 2.0 l, 224 KM
  • GLB 180 d – 2.0 l, 116 KM
  • GLB 200 d – 2.0 l, 150 KM
  • GLB 220 d – 2.0 l, 190 KM

Mercedesa GLB można zindywidualizować, wybierając jedną z trzech linii wyposażenia: Style, Progressive oraz AMG, a także pakiet Night. Ponadto w pierwszym roku produkcji kompaktowego SUV-a można zamówić także w ekskluzywnej, bogato wyposażonej odmianie Edition 1. Wyróżniają ją efektowne kontrasty: na zewnątrz 20-calowe obręcze kół z lekkich stopów mają pomarańczowe ranty, a w kabinie dominuje brązowa tapicerka z czerwonymi przeszyciami. Elementy ozdobne z drewna orzechowego o otwartych porach zdobi ekskluzywny, koralowoczerwony wzór.

>>> Mercedes GLB walczy o tytuł najlepszego auta w kategorii "Samochód uniwersalny" w plebiscycie The Best of Moto. Tutaj możesz oddać na niego swój głos. Każdy głos to szansa na wygraną nowej Hondy Civic. <<<

Mercedes GLB to najbardziej wszechstronne auto w segmencie kompaktowych SUV-ów. Jak żaden inny samochód łączy cechy przestronnego minivana, praktycznego SUV-a i nowoczesnego, technologicznie zaawansowanego auta premium.

Partnerem materiału jest Mercedes-Benz.

Mercedes GLBMercedes GLB fot. Mercedes

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.