Efekt akcji SMOG na drodze krajowej 19. Połowa kontroli zakończona zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego

43 skontrolowane pojazdy i 22 zatrzymane dowody rejestracyjne - to bilans jednodniowej akcji z użyciem dymomierza na podkarpackich drogach.

Działania pod kryptonimem SMOG prowadzono w środę 9 października w punkcie kontrolnym ITD przy odcinku krajowej „dziewiętnastki” w miejscowości Jawornik (powiat strzyżowski).

Testujemy aplikację Kanarek - sprawdzamy stan powietrza w swojej okolicy

Zobacz wideo

Podkarpaccy inspektorzy ITD wspólnie z policjantami zatrzymali do kontroli 43 pojazdy, których stan techniczny budził wątpliwości co do prawidłowej emisji spalin. Wykonany dymomierzem pomiar zadymienia spalin w 22 samochodach wykazał przekroczenie dopuszczalnych norm. Wynikało to prawdopodobnie z uszkodzenia silnika, układu paliwowego lub wydechowego.

Każdy z kierujących został ukarany mandatem i pożegnał się z dowodem rejestracyjnym pojazdu do czasu usunięcia nieprawidłowości. Aby odebrać dowód rejestracyjny, auta będą musiały przejść pozytywnie przegląd techniczny w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Akcja SMOG

Akcja SMOG cyklicznie organizowana jest w całej Polsce. Podczas jej trwania policjanci i funkcjonariusze ITD eliminują z ruchu samochody, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Patrole są wyposażone w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy - dymomierze oraz analizatory spalin. Funkcjonariusze dokonują badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska. Działania te pozwolają wskazać samochody, które nie powinny być dopuszczone do jazdy ze względu na przekroczenie norm emisji spalin.

Więcej o:
Komentarze (12)
Efekt akcji SMOG na drodze krajowej 19. Połowa kontroli zakończona zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Proste, prawda?

  Oceniono 2 razy 2

  A ile autobusów i ciężarowych? One palą po 40l /100km, a przyjeżdżają setki km dziennie. Czyli eliminując jeden taki pojazd likwidujemy smog wiekszy niz z 10 osobowych.

 • Gość: MrNobody

  Oceniono 1 raz 1

  Bardzo k***a dobrze! To jest na prawdę przegięcie, że nadal po drogach jeżdżą samochody, które zostawiają za sobą niewyobrażalną ilość czarnego dymu. Szczególnie dotyczy to wszystkich "STAR'ów" i "KAMAZ'ów".

 • Gość: Wolek

  0

  druga połowa miała po prostu Yanosika xD

 • Gość: brajanek

  0

  da się znajomemu januszowi ze stacji kontroli 50zł i wrak wróci na drogi

 • Gość: Leon

  Oceniono 3 razy -1

  Koniec wszystkich polskich smród, wsiurwagenów i kałdi jest bliski :-D

 • Gość: Gość

  Oceniono 2 razy -2

  No w końcu !!! Już dość tego smrodu na ulicach !! Jeszcze trzeba wziąć sprawy z starymi piecami bo to tragedia , państwo podaje jak na tacy program czyste powietrze a tu oo... Ciężko się ruszyć ! Czas na zmiany ! Ja mam kocioł od kostrzewy i polecam

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX