Efekt akcji SMOG na drodze krajowej 19. Połowa kontroli zakończona zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego

43 skontrolowane pojazdy i 22 zatrzymane dowody rejestracyjne - to bilans jednodniowej akcji z użyciem dymomierza na podkarpackich drogach.

Działania pod kryptonimem SMOG prowadzono w środę 9 października w punkcie kontrolnym ITD przy odcinku krajowej „dziewiętnastki” w miejscowości Jawornik (powiat strzyżowski).

Testujemy aplikację Kanarek - sprawdzamy stan powietrza w swojej okolicy

Zobacz wideo

Podkarpaccy inspektorzy ITD wspólnie z policjantami zatrzymali do kontroli 43 pojazdy, których stan techniczny budził wątpliwości co do prawidłowej emisji spalin. Wykonany dymomierzem pomiar zadymienia spalin w 22 samochodach wykazał przekroczenie dopuszczalnych norm. Wynikało to prawdopodobnie z uszkodzenia silnika, układu paliwowego lub wydechowego.

Każdy z kierujących został ukarany mandatem i pożegnał się z dowodem rejestracyjnym pojazdu do czasu usunięcia nieprawidłowości. Aby odebrać dowód rejestracyjny, auta będą musiały przejść pozytywnie przegląd techniczny w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Akcja SMOG

Akcja SMOG cyklicznie organizowana jest w całej Polsce. Podczas jej trwania policjanci i funkcjonariusze ITD eliminują z ruchu samochody, których stan techniczny w oczywisty sposób, np. poprzez nadmierne zadymienie wskazuje na nieprawidłowe działanie silnika lub uszkodzenie układu wydechowego.

Patrole są wyposażone w specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy - dymomierze oraz analizatory spalin. Funkcjonariusze dokonują badań emisji spalin pojazdów, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska. Działania te pozwolają wskazać samochody, które nie powinny być dopuszczone do jazdy ze względu na przekroczenie norm emisji spalin.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.