Volkswagen ID.3 będzie komunikować się z kierowcą za pomocą świateł LED

Zaprezentowany we wrześniu Volkswagen ID.3 będzie mógł komunikować się z kierowcą za pomocą długiego paska diod LED umieszczonego wzdłuż deski rozdzielczej. Będzie w ten sposób powiadamiał np. o przychodzących połączeniach.

Nowy Volkswagen ID.3, czyli elektryczny hatchback "dla ludu" ma komunikować się z kierowcą za pomocą świateł. Niemiecki producent ogłosił właśnie, że auto będzie wyposażone w pasek diod LED umieszczonych wzdłuż deski rozdzielczej. Przebiega on na całej długości kokpitu, od jednego lusterka do drugiego.

Taka koncepcja, zdaniem Volkswagena ma wspierać kierowcę w trakcie jazdy oraz sprawiać, że "komunikacja z ID.3 jest bardziej emocjonalna"

Volkswagen ID.3 będzie komunikował się za pomocą świateł LEDVolkswagen ID.3 będzie komunikował się za pomocą świateł LED fot. materiały prasowe Volkswagen

Świetlny pasek będzie miał oczywiście świecił w inny sposób przy każdej z czynności. Poza zmianą kolorów, inna będzie również animacja świetlna. Dla przykładu, taki "komunikat" zobaczy kierowca po podłączeniu ID.3 do ładowania:

embed

fot. materiały prasowe Volkswagen 

Poza informacją o podpięciu do sieci elektrycznej, auto inną animacją powita i pożegna pasażera w pojeździe, powiadomi o zablokowaniu i odblokowaniu drzwi, zasugeruje zmianę pasa ruchu, ostrzeże o konieczności nagłego hamowania czy powiadomi o przychodzącym połączaniu telefonicznym.

Volkswagen ID.3 będzie komunikował się za pomocą świateł LEDVolkswagen ID.3 będzie komunikował się za pomocą świateł LED fot. materiały prasowe Volkswagen

Kolory konkretnych komunikatów świetlnych będą oczywiście zgodne z ogólnie przyjętymi zwyczajami. I tak na przykład hamowanie będzie oznaczone barwą czerwoną, a połączenie przychodzące białą i zieloną. Volkswagen chwali się, że takie sposób komunikacji będzie nieinwazyjny, ale prosty, intuicyjny i skuteczny.

Podoba wam się takie rozwiązanie?

Więcej o: