Jazda na suwak i korytarz życia. Zwolennicy nowych przepisów powinni poczekać z otwieraniem szampana

Jazda na suwak obowiązkowa od 1 listopada, a tworzenie korytarza życia od 1 stycznia 2020 r. Tak miało być, ale pojawiły się wątpliwości. Wszystko przez trwającą kampanię wyborczą.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

To nieprawda, że jazda na suwak i tworzenie korytarza życia są obowiązkiem każdego kierowcy od 1 października, choć takie głosy pojawiają się w mediach. Bliżej prawdy są ci, którzy informują, że obowiązek ten pojawi się w prawie drogowym od 1 listopada. Choć to też wcale nie jest pewne. Jeśli przepisy faktycznie wejdą w życie (a do tej pory były procedowane w ekspresowym tempie) to:

 • Jazda na suwak będzie obowiązkowa od 1 listopada 2019 roku
 • Korytarz życia będzie obowiązkowy od 1 stycznia 2020 roku

Poniższe wideo wyjaśnia, jak jeździć na suwak i dlaczego warto to robić

Zobacz wideo

Wciąż nie jest to jednak pewne. Dlaczego?

15 i 16 października odbędzie się ostatnie posiedzenie Sejmu tej kadencji. A opisywane zmiany formalnie wciąż są projektem ustawy. Jak słusznie zauważa serwis prawodrogowe.pl, jeśli przepisy miałyby wejść w życie we wspomnianych terminach, w dwóch ostatnich dniach pracy obecnego Sejmu musiałyby odbyć się trzy czytania projektu, następnie uchwalenie, przesłanie do Senatu, procedowanie bez uwag, uchwalenie, podpis prezydenta, publikacja. Tylko przy zachowaniu wszystkich procedur od 1 listopada obowiązkowo będziemy jeździć na suwak.

Co prawda ostatnie posiedzenie Sejmu odbędzie się już po wyborach, ale z reguły nie jest to najlepszy czas do wprowadzania zmian - politycy zajęci są analizą słabych lub świętowaniem dobrych wyników wyborów. Co jeśli nie uda się przepchnąć projektu w tej kadencji? Przyszły Sejm będzie musiał przeprocedować go od nowa.

Na ostateczne potwierdzenie terminów wejścia w życie nowych przepisów musimy zatem poczekać jeszcze przynajmniej tydzień.

Jazda na suwak - co to znaczy?

Jazda na suwak to zachowanie odpowiedniej kolejności przejazdu w sytuacji, kiedy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Dziś samochody, które zajmują kończący się pas, muszą ustąpić pierwszeństwa lub liczyć na miły gest kierowców zajmujących sąsiedni pas. Nowe prawo to zmieni. Samochody będą jeździły naprzemiennie. Dokładnie obrazuje to poniższa ilustracja.

Jazda na suwak w PolsceJazda na suwak w Polsce fot. Ministerstwo Infrastruktury

Korytarz życia - co to jest

W przypadku zatoru i zbliżającego się samochodu na sygnale, kierowcy będą mieli obowiązek ustąpić mu miejsca w jasno sprecyzowany sposób. To szczególnie istotne na autostradach i drogach ekspresowych. W skrócie – kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem będą mieli obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym. Dokładnie obrazuje to poniższa ilustracja.

Jazda na suwakJazda na suwak fot. Ministerstwo Infrastruktury

Więcej o:
Komentarze (31)
Jazda na suwak i korytarz życia. Kiedy będą obowiązkowe?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • frelek1

  Oceniono 20 razy 18

  W tych durnych serialach typu "m jak mdłości", "barwy nieszczęścia", "ostatnia miłość" mogli by takie scenki aranżować jak jadą na suwak... chociaż w niektórych to już chyba jeżdżą na suwak raz jeden raz drugi posuwa.

 • Gość: Gg

  Oceniono 13 razy 7

  Błagam o akcję edukacyjną w tv wszelkich stacji, o przerywanie tymi spotami również M jak Miłość i Na Wspólnej, bo choć wiele osób wie już, w jaki sposób jeździć na suwak, sporo wciąż nie wie. Jakoś tak się składa, że co spojrzę na kierowcę auta, który nie wie, to okazuje się to pan po 55-60 r.ż. lub kobieta (nawet w moim wieku, ok. 30-35, o dziwo starsze jeżdżą poprawnie). Biorę margines, że do tej pory zasada jazdy na suwak nie była obligatoryjna i właściwie każdy mógł się włączać, jak chciał, ale mimo wszystko: jeśli ktoś rozumie, na czym to polega, to będzie jeździł zgodnie z zasadą, bo inaczej robi się zastój i korek się wydłuża.

 • von_rosen

  Oceniono 11 razy 5

  Ja na miejscu krótkiego obiecałbym zniesienie mandatów, kontroli trzeźwości i kontroli policyjnych.
  To da mu potrzebne 10% więcej

 • Gość: Arct

  Oceniono 1 raz 1

  Przepisy mówią, że kierowca który zmienia pas ruchu winien ustąpić miejsca temu, który tym pasem sie porusza. Czy przy suwaku ten przepis już nie obowiązuje?

 • misiek4111

  Oceniono 4 razy -2

  Walka ze skutkiem a nie z przyczyną. Gdzie przepisy o minimalnym odstępie? Żenada.

 • pawelekok

  Oceniono 3 razy -3

  Ponieważ suweren jest zazwyczaj bezmyślnym chamskim beznadziejnym kierowcą, to rządzący nie będą przed wyborami wprowadzać prawa, które uderzy w ich elektorat.

 • Gość: qwert

  Oceniono 24 razy -6

  Czy jazda na suwak powinna obowiązywać wszędzie.
  Zan takie skrzyżowania, gdzie za światłami jest pas "rozbiegowy" dla pojazdów wjeżdżających z ulicy poprzecznej. Pojazdy te wjeżdżają na "zielonej strzałce" na ten pas, a potem spowalniają płynność ruchu próbując wjechać na lewy pas. Wychodzi na to, że wg nowych przepisów samochody te będą miały zawsze "zielone światło", za to płynność ruchu na ulicy z takim pasem spadnie, gdyż na danej zmianie świateł przejedzie mniej pojazdów.

 • obserwator_86

  Oceniono 13 razy -11

  No to korki mamy jak w banku. Nie dlatego, że suwak jest zły. Dlatego, że mamy nakaz jazdy skrajnie prawym pasem, a gdy cwaniacy dostaną opcję pierwszeństwa (obowiązkowego ich wpuszczenia), to zacznie się cyrk.

  Załóżmy sytuację - jedzie sobie 20 aut około 30km/h, bo z przodu rondo itd. Z lewej jest krótki pas, który za chwilę się kończy. Obecnie jedynie Bardzo Małe Wacki czasem wystrzeliwują licząc, że na pełnym gazie wbiją się w lukę jednocześnie kogoś "strasząc". Po zmianie przepisów co chwila ktoś będzie tym dodatkowym pasem wyprzedzał ile się tylko da, bo wiadomo, że w momencie zwężki już drugie auto będzie musiało go wpuścić.

  W mieście, w którym mieszkam jest takie specyficzne miejsce, gdzie nagminne wpuszczanie z lewego pasa sprawia, że prawy potrafi stać na światłach przez 3-4 ich zmiany (na ten lewy kończący trafią auta z prostopadłej ulicy).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX