Nowe zasady kontroli. Policjanci wyskoczą z krzaków. Będą mogli suszyć, skąd chcą

Policjanci będą mogli parkować na zakazach, wstawiać 500-złotowe mandaty za nietrzymanie rąk na kierownicy i sprawdzać przebieg samochodu. Zmiany wejdą w życie już 7 listopada.

Dziś policjanci parkujący w miejscach niedozwolonych i prowadzący z nich kontrole drogowe muszą włączyć sygnały świetlne w radiowozie. Od 7 listopada nie będą musieli tego robić, nawet wtedy, gdy zaparkują samochód na chodniku czy wyspie przystankowej.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Jeżeli jest to niezbędne dla prowadzenia działań kontrolnych, dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego

- czytamy w projekcie rozporządzenia.

Warto pamiętać, że nowe zasady dotyczą nie tylko policjantów prowadzących radiowozy oznakowane, ale również te bez oznaczeń. W efekcie do kontroli będzie mogło dochodzić w najmniej spodziewanych miejscach.

Co straż miejska może zrobić kierowcy? Oto jej uprawnienia

Zobacz wideo

Ręce na kierownicę albo mandat

500 zł mandatu będzie groziło kierowcy, który nie dostosuje się do poleceń policjanta podczas kontroli drogowej, czyli np. nie będzie trzymał rąk na kierownicy czy nieproszony wysiądzie z samochodu. Warto podkreślić, że takie przepisy już obowiązują, ale teraz zostaną wpisane do prawa resortowego, dzięki czemu policjanci unikną zbędnych dyskusji z kierowcami nieprzestrzegającymi prawa.

Policjant sprawdzi przebieg

Według projektu rozporządzenia, podczas każdej interwencji funkcjonariusz będzie musiał sprawdzić i zapisać przebieg kontrolowanego samochodu. Z kolei kierowca będzie miał obowiązek umożliwić policjantowi odczytanie wskazań licznika, a więc pozwolić mu zajrzeć do samochodu. Po kontroli funkcjonariusz będzie wpisywał przebieg do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Ministerstwo zakłada jednak od tej reguły pewne odstępstwa. Przykładowo, kiedy policja będzie prowadziła akcję, podczas której będzie chciała zatrzymać do kontroli jak najwięcej samochodów. Chodzi tu np. o "trzeźwe poranki". Taka kontrola musi być błyskawiczna, żeby przebadać wielu kierowców, a nie sparaliżować ruchu. Nowe przepisy przewidują też, że podczas szybkiej kontroli trzeźwości policjant nie będzie miał obowiązku przedstawiania się kierowcy, chyba że ten go o to poprosi.

Więcej o:
Komentarze (320)
Nowe zasady kontroli. Policjanci wyskoczą z krzaków. Będą mogli suszyć, skąd chcą
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • tempa-dzida2

  Oceniono 193 razy 175

  Znalazłem w komentarzach taki cytat:
  "Najlepsza metodą, by przejąć kontrolę nad ludźmi i kontrolować ich całkowicie, jest zabieranie im wolności po trochu, aby zredukować ich prawa przez drobne, praktycznie niedostrzegalne ograniczenia.
  Tym sposobem społeczeństwo nie zorientuje się, że wolność i prawa są mu zabierane do czasu, gdy zmiany zajdą za daleko i NIE BĘDZIE ODWROTU."
  (Adolf Hitler)
  Ciekaw jestem, czy jest prawdziwy ...

 • eti.gda

  Oceniono 126 razy 108

  "...Staną sobie gdzieś w szuwarach,
  W płocie dziura, jakaś szpara,
  Licznik już notuje,
  Wszystko rejestruje,
  Wszystkie przekroczenia,
  Czeka na jelenia..."
  (Andrzej Rosiewicz, "Chłopcy Radarowcy")

 • ewa5.0

  Oceniono 108 razy 68

  To wszystko jest chore,w cywilizowanych krajach Europy,Policja nie ma prawa zatrzymać somochodu bez podania bardzo uzasadnionej przyczyny tego dzialania,nie ma tam czegoś takiego jak rutynowa kontrola,takie bzdury sa tylko w państwach policyjnych!!!

 • tempa-dzida2

  Oceniono 99 razy 59

  Kierowcy, którzy nie zapłacą przynajmniej 4 mandatów w roku, powinni być traktowani jako zakały społeczne i warchoły. Nie może tak być, że na samochód mają a mandatów nie płacą.

 • remo29

  Oceniono 59 razy 55

  Paręnaście lat temu w Chorwacji skasował mnie miejscowy patrol, który stał w cieniu pod mostem, a radar miał schowany za zwykły cywilnym starym golfem. Z daleka wyglądało to, jakby komuś się zepsuło się auto - otwarta maska, otwarty bagażnik, do ostatniej chwili nie wiedziałem, że to policja. Cyk, 82 km/h na 70-tce, zapraszamy do bankomatu, dokumenty oddamy, gdy pan wróci z pieniążkami. Wkrótce u nas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX