"Świeć przykładem" - dziś ogólnopolski dzień odblasków

1 października to ustanowiony przez policję ogólnopolski dzień odblasków. Policja w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej "Świeć Przykładem" chce edukować pieszych uczestników ruchu w zakresie bezpieczeństwa i noszenia odblasków.

TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC

Jesień to trudna pora roku nie tylko ze względu na chłód i niepogodę. Szybko robi się ciemno, a częste opady deszczu pogarszają widoczność. Z tego względu rośnie zagrożenie dla pieszych, którzy także są uczestnikami ruchu drogowego. Dlatego policja apeluje, by po zmroku nosić odblaskowe elementy.

Dzień odblasków

Idea akcji wywodzi się z Norwegii, gdzie takie wydarzenie jest organizowane co roku. W Polsce „Dzień Odblasków” po raz pierwszy został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji. Od tamtej pory policja cyklicznie edukuje pieszych i namawia do noszenia odblasków.

>>> Zobacz dlaczego noszenie odblaskowych elementów na ubraniu może uratować życie:

Zobacz wideo

Celem akcji jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym (gdzie warunkują to przepisy), ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Kiedy pieszy musi używać odblasków?

Zgodnie z prawem pieszy poruszający się po drodze poza obszarem zabudowanym po zmierzchu jest obowiązany do używania elementów odblaskowych. Ważne jest, aby były one umieszczone w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której pieszy porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Jak działają odblaski na ubraniu?

Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie pieszego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.