Polacy kupują coraz droższe samochody. Średnia to już prawie 110 tys. zł, choć realnie jest jeszcze większa

Polacy kupują mniej samochodów do 50 tys. zł, a więcej tych za ponad 300 tys. zł - wynika z obliczeń IBRM Samar porównujących 2019 i 2018 rok. Jaka jest średnia cena samochodów w Polsce?

Średnią cenę samochodów kupowanych w Polsce wylicza IBRM Samar. Z danych z końca sierpnia wynika, że w porównaniu z ubiegłym rokiem średnia cena nowych samochodów kupowanych w Polsce wynosi 109 349 zł.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Największą popularnością cieszą się samochody w przedziale cenowym od 50 do 100 tys. zł, które na koniec sierpnia 2019 roku stanowiły 50,1 proc. rynku. W ciągu 8 miesięcy roku sprzedaż tak wycenionych aut wyniosła niemal 190 tys. sztuk, ale spadła w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o 2,2 proc. Najpopularniejszą marką w tej grupie jest Toyota (25 524 szt.), a najpopularniejszym modelem Opel Astra (9 325 szt.)

- czytamy w raporcie Samaru.

Jak podkreśla Samar, wzrost średniej ważonej jest spowodowany nie tylko większą zasobnością portfeli Polaków, również wzrostem cen samochodów. Importerzy już zapowiedzieli, że w przyszłym roku ceny będą jeszcze większe.

Realne ceny jeszcze większe

Jak podkreślają autorzy raportu, obliczenia nie obejmują ani rabatów, ani cen wyposażenia opcjonalnego. Faktem jest, że trwające przez cały rok promocje obniżyłyby średnią cenę aut kupowanych w Polsce, ale znacznie większy na nią wpływ miałoby uwzględnienie wyposażenia dodatkowego. Wniosek? Realna cena nowych samochodów kupowanych w Polsce jest zapewne jeszcze większa niż niespełna 110 tys. zł. Tym bardziej że udział samochodów najtańszych w ogóle sprzedaży spada, a tych najdroższych - rośnie. W tej drugiej grupie wyposażenie potrafi wywindować cenę do kwot dalece odbiegających od tych znanych z oficjalnych cenników.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.