Polacy kupują coraz droższe samochody. Średnia to już prawie 110 tys. zł, choć realnie jest jeszcze większa

Polacy kupują mniej samochodów do 50 tys. zł, a więcej tych za ponad 300 tys. zł - wynika z obliczeń IBRM Samar porównujących 2019 i 2018 rok. Jaka jest średnia cena samochodów w Polsce?

Średnią cenę samochodów kupowanych w Polsce wylicza IBRM Samar. Z danych z końca sierpnia wynika, że w porównaniu z ubiegłym rokiem średnia cena nowych samochodów kupowanych w Polsce wynosi 109 349 zł.

>>> TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC <<<

Największą popularnością cieszą się samochody w przedziale cenowym od 50 do 100 tys. zł, które na koniec sierpnia 2019 roku stanowiły 50,1 proc. rynku. W ciągu 8 miesięcy roku sprzedaż tak wycenionych aut wyniosła niemal 190 tys. sztuk, ale spadła w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o 2,2 proc. Najpopularniejszą marką w tej grupie jest Toyota (25 524 szt.), a najpopularniejszym modelem Opel Astra (9 325 szt.)

- czytamy w raporcie Samaru.

Jak podkreśla Samar, wzrost średniej ważonej jest spowodowany nie tylko większą zasobnością portfeli Polaków, również wzrostem cen samochodów. Importerzy już zapowiedzieli, że w przyszłym roku ceny będą jeszcze większe.

Realne ceny jeszcze większe

Jak podkreślają autorzy raportu, obliczenia nie obejmują ani rabatów, ani cen wyposażenia opcjonalnego. Faktem jest, że trwające przez cały rok promocje obniżyłyby średnią cenę aut kupowanych w Polsce, ale znacznie większy na nią wpływ miałoby uwzględnienie wyposażenia dodatkowego. Wniosek? Realna cena nowych samochodów kupowanych w Polsce jest zapewne jeszcze większa niż niespełna 110 tys. zł. Tym bardziej że udział samochodów najtańszych w ogóle sprzedaży spada, a tych najdroższych - rośnie. W tej drugiej grupie wyposażenie potrafi wywindować cenę do kwot dalece odbiegających od tych znanych z oficjalnych cenników.

Więcej o:
Komentarze (11)
Średnia cena samochodów w Polsce. Polacy kupują coraz droższe samochody
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Jarek

  Oceniono 10 razy 6

  Jak chce się nówkę to trzeba dużo dać. Dobrze chociaż, że ssang ma zniżki z kartą dużej rodziny to mogłem taniej kupić salonową sztukę. Inaczej to pewnie czegoś używanego bym szukał

 • ghs blar

  Oceniono 4 razy 4

  Rzetelne dziennikarstwo. Tak zupełnie przypadkiem pominięto w tytule jakże mało istotne słowo -NOWYCH. Polacy kupują droższe auta bo te na potęgę drożeją i chcąc kupić nowy samochód nie mają innego wyjścia. Reszta to idiotyczne dywagacje, których czytać się nie da.

 • Gość: vrod

  Oceniono 1 raz 1

  A jakie mają wyjście jak wszystkie te nowe trupy poszły do góry cenowo tylko jakościowo jakoś już nie

 • Gość: All

  0

  Wnioski wyciągane z d..py. Przy obliczaniu średniej ceny nie uwzględniono rabatów i wyposażenia dodatkowego? To co to za średnia? Wiadomo - na auto za 200-300 tys z reguły dostaje się "na wejście" 10%, podczas gdy na takie za 39900 zł to dostać można "dywaniku gratis"

 • Gość: pok

  0

  Większość to leasing.
  Biorąc samochód osobowy w leasing finansowy, przedsiębiorca może zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów część odsetkową dotyczącą rat leasingowych (pod warunkiem ich zapłaty). Ponadto podatnik ma prawo do wprowadzenia samochodu do ewidencji środków trwałych i amortyzowania go w czasie.

 • Gość: Kat

  Oceniono 5 razy -1

  Napiszcie ile samochodów i jakie są kupowane są za gotówkę,bo reszta to pic na wodę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX