Korytarz życia - wielu kierowców nadal nie umie go utworzyć. Ruszyła kampania "Życie ma pierwszeństwo"

Tworzenie korytarza życia to klucz do ratowania ofiar wypadków. Dzięki prawidłowemu zachowaniu kierowców, służby ratownicze mogą sprawnie dotrzeć do poszkodowanych. "Życie ma pierwszeństwo" to hasło nowej kampanii edukacyjnej skierowanej do kierowców.

„Życie ma pierwszeństwo” to nie tylko hasło. To przede wszystkim myśl, która powinna przyświecać każdemu kierowcy. Wystarczy być przewidującym i odpowiednio zachować się na drodze, by uratować komuś życie.

TRWA PLEBISCYT THE BEST OF MOTO. ZAGŁOSUJ NA SAMOCHÓD ROKU MOTO.PL I WYGRAJ NOWĄ HONDĘ CIVIC

Zwiększenie bezpieczeństwa na drogach jest jednym z priorytetów rządu. W tym celu podejmujemy odpowiednie działania legislacyjne. Wiemy, że musimy nieustannie kształtować odpowiednie postawy Polaków – a to jest możliwe dzięki takim kampaniom jak „Życie ma pierwszeństwo

- powiedział minister infrastruktury, przewodniczący KRBRD Andrzej Adamczyk.

Korytarz życia, 'Życie ma pierwszeństwo'Korytarz życia, 'Życie ma pierwszeństwo' GDDKiA

Rocznie na polskich drogach dochodzi do około 32 tysięcy wypadków. Do każdego z nich muszą dojechać służby ratunkowe. Często na drodze straży pożarnej, pogotowia ratunkowego czy policji stają kierowcy, którzy nie wiedzą, jak prawidłowo ustąpić służbom miejsca na drodze. Dlatego umiejętność tworzenia korytarza życia jest tak ważna. W wielu krajach kierowcy tworzą taki korytarz automatycznie dojeżdżając do zatoru lub skrzyżowania. Na polskich drogach niestety wciąż jest to rzadkość.

Często widzimy kierowców, którzy w ostatniej chwili nerwowo szukają sposobu, by zjechać do krawędzi jezdni. Byłoby to znacznie prostsze, gdybyśmy za każdym razem, gdy stajemy na światłach lub w korku, zatrzymywali się właśnie przy tej krawędzi, a nie jak to mamy w zwyczaju – na środku pasa ruchu. O korytarzu życia powinniśmy pamiętać przez cały czas poruszania się po drodze

– mówi Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przygotowała kampanię społeczną, która ma za zadanie edukować kierowców. Kluczowym elementem kampanii jest interaktywny spot, który znajdziecie tutaj:

 
W spocie pokazujemy, że nasze zachowanie za kierownicą ma realny wpływ na życie innych osób. Właśnie dlatego widz ma wolny wybór – to od niego zależy, jak skończy się pokazana historia. Wierzę, że dzięki temu poruszymy wyobraźnię kierowców i wpłyniemy na ich postawy. Każdy zaangażowany w realizację tej produkcji strażak czuł, że jest to wyjątkowy projekt, o ogromnym znaczeniu społecznym – dla strażaków jest to szczególnie ważne, bo zawsze chcemy dotrzeć do ofiar wypadków jak najszybciej, aby im pomóc

– mówi Tomasz Tomala, szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury, strażak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Batorskiej.

Korytarz życia, a jazda pod prąd

Wielu kierowców nie tylko nie tworzy korytarza życia, ale również wykorzystuje go do własnych celów. Niejednokrotnie pisaliśmy o przypadkach, w których kierowcy stojący w korku zawracali i pod prąd próbowali wydostać się z zatoru, tym samym blokując przejazd służb ratunkowych. Kierowcy powinni pamiętać, że nawet kilkadziesiąt minut stania w korku to nic w porównaniu z możliwą utratą życia przez ofiary wypadku. Dlatego pamiętajmy, aby umożliwić przejazd służbom ratunkowym.

Korytarz życia, 'Życie ma pierwszeństwo'Korytarz życia, 'Życie ma pierwszeństwo' GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Agora SA