Jak jeździć autostradą?

W Polsce budowanych jest coraz więcej autostrad, po których poruszamy się nie tylko w czasie wakacji. Jak korzystać z autostrad, by podróż była ekonomiczna i bezpieczna? Przybliżamy najważniejsze przepisy drogowe.

Autostrada

Autostradą nazywamy drogę I klasy technicznej, przeznaczoną do szybkiego przemieszczania się pojazdów samochodowych (wyłącznie), nie obsługującą ruchu drogowego z przyległego terenu. W Polsce przyjmuje się, że znajduje się ponad 2000 kilometrów autostrad. 

Zobacz krótkie nagranie: Kierowca z wyobraźnią. Jechał bolidem F1 po czeskiej autostradzie

Zobacz wideo


Na autostradzie nie wolno przede wszystkim cofać, holować innych pojazdów i jechać z mniejszą prędkością niż 40 km/h. Maksymalną prędkością, z jaką można poruszać się po tego typu drogach, wynosi 140 km/h.

Na drodze autostradowej istnieje kilka określonych przepisów i niepisanych zasad, które w znacznym stopniu usprawniają ruch. Jednym z nich jest korzystanie z pasa rozbiegowego, unikanie gwałtownych manewrów i jazdy jedynie lewym pasem. 

Co to jest autostrada?

Na autostradzie zabrania się przede wszystkim zatrzymywania pojazdów na jezdni. Jeśli wymaga tego sytuacja, należy postępować zgodnie z przepisami i zachować nadzwyczajną ostrożność. Służy ku temu zazwyczaj pas awaryjny. Jeśli auto zepsuje się na autostradzie, trzeba pamiętać, że może je holować jedynie pojazd pomocy drogowej lub uprawnione do tego służby. 


Tak zwany korytarz życia służy do przepuszczania pojazdów uprzywilejowanych. Należy jednak pamiętać, że potrzebują one odpowiednio dużo miejsca do bezpiecznego przejazdu. Niektóre odcinki autostrad są także dodatkowo płatne. Warto o tym pamiętać, zbliżając się do bramek autostradowych. Szybsza płatność usprawni ruch i przyczyni się do mniejszego natężenia ruchu w trasie. 

Autostrada, a trasa

Drogą ekspresową nazywana jest droga publiczna, która ma ograniczoną dostępność. Przeznaczona jest wyłącznie dla ruchu pojazdów samochodowych. Na ogół znajdują się na niej skrzyżowania bezkolizyjne. Taka droga wyposażona jest w jeden lub dwa pasy ruchu. 

Na drodze dwujezdniowej prędkość maksymalna wynosi 120 km/h, natomiast na jednopasmówce ta prędkość jest o 20 km/h niższa. W Polsce znajduje się ponad 6000 kilometrów tras o charakterze dróg ekspresowych. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.