Jak jeździć autostradą?

W Polsce budowanych jest coraz więcej autostrad, po których poruszamy się nie tylko w czasie wakacji. Jak korzystać z autostrad, by podróż była ekonomiczna i bezpieczna? Przybliżamy najważniejsze przepisy drogowe.

Autostrada

Autostradą nazywamy drogę I klasy technicznej, przeznaczoną do szybkiego przemieszczania się pojazdów samochodowych (wyłącznie), nie obsługującą ruchu drogowego z przyległego terenu. W Polsce przyjmuje się, że znajduje się ponad 2000 kilometrów autostrad. 

Zobacz krótkie nagranie: Kierowca z wyobraźnią. Jechał bolidem F1 po czeskiej autostradzie

Zobacz wideo


Na autostradzie nie wolno przede wszystkim cofać, holować innych pojazdów i jechać z mniejszą prędkością niż 40 km/h. Maksymalną prędkością, z jaką można poruszać się po tego typu drogach, wynosi 140 km/h.

Na drodze autostradowej istnieje kilka określonych przepisów i niepisanych zasad, które w znacznym stopniu usprawniają ruch. Jednym z nich jest korzystanie z pasa rozbiegowego, unikanie gwałtownych manewrów i jazdy jedynie lewym pasem. 

Co to jest autostrada?

Na autostradzie zabrania się przede wszystkim zatrzymywania pojazdów na jezdni. Jeśli wymaga tego sytuacja, należy postępować zgodnie z przepisami i zachować nadzwyczajną ostrożność. Służy ku temu zazwyczaj pas awaryjny. Jeśli auto zepsuje się na autostradzie, trzeba pamiętać, że może je holować jedynie pojazd pomocy drogowej lub uprawnione do tego służby. 


Tak zwany korytarz życia służy do przepuszczania pojazdów uprzywilejowanych. Należy jednak pamiętać, że potrzebują one odpowiednio dużo miejsca do bezpiecznego przejazdu. Niektóre odcinki autostrad są także dodatkowo płatne. Warto o tym pamiętać, zbliżając się do bramek autostradowych. Szybsza płatność usprawni ruch i przyczyni się do mniejszego natężenia ruchu w trasie. 

Autostrada, a trasa

Drogą ekspresową nazywana jest droga publiczna, która ma ograniczoną dostępność. Przeznaczona jest wyłącznie dla ruchu pojazdów samochodowych. Na ogół znajdują się na niej skrzyżowania bezkolizyjne. Taka droga wyposażona jest w jeden lub dwa pasy ruchu. 

Na drodze dwujezdniowej prędkość maksymalna wynosi 120 km/h, natomiast na jednopasmówce ta prędkość jest o 20 km/h niższa. W Polsce znajduje się ponad 6000 kilometrów tras o charakterze dróg ekspresowych. 

Więcej o:
Komentarze (14)
Jak jeździć autostradą?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Markus Q.

  Oceniono 6 razy 6

  Teraz czekam na artykuły: jak otworzyć garaż ,jak z niego wyjechać. Jak zamknąć garaż. Jak włączyć kierunkowskaz.Jak wcisnąć sprzęgło itd
  SUPER ??????

 • Gość: lechutek

  Oceniono 3 razy 3

  Autostradą-jak jezdzic? Do przodu-zawsze do przodu-Panie Redaktorze!

 • Markus Q.

  Oceniono 2 razy 2

  Najlepiej z panią "redaktor" Julią- ona wie wszystko o felgach aluminiowych no i o skrzyżowaniach, że o fotelikach dla dzieci nie wspomnę ??

 • Gość: Julka Pierdulka.

  Oceniono 2 razy 2

  Julka lamer. Kolejny filip otto.

 • Gość: Marcin

  Oceniono 1 raz 1

  Ani ładu ani składu. Jak wypracowanie 10-latka. Haotyczne. Mam nadzieję że redaktor tak nie jeździ jak składa tekst.

 • aaaa1111

  Oceniono 1 raz 1

  A gdzie jest napisane w przepisach że prędkość minimalna to 40km/h? Dopuszcza się ruch pojazdów które konstrukcyjnie mogą rozwinąć taką prędkość wraz z przyczepą. To nie znaczy że nie wolno jechać mniej. Na przykład we mgle.

 • Gość: Normalny

  Oceniono 1 raz 1

  Ale pierdoły. Na dodatek brak najważniejszych informacji, jak np. tego, że w Polsce na autostradzie można wyprzedzać prawym pasem

 • Gość: scoti

  0

  chyba to info dla

 • hrabia_onejski

  Oceniono 4 razy -2

  Już się uaktywniło na forum pseudospecjaliści od jazdy po autostradzie. Nic się nie podoba, wszystko wiedzą najlepiej i krytykują wszystkich. Mają traktory i jedyna jazda jaka uprawiają , to z obory na pole do sołtysa i z powrotem. Ogarnięcie się tłumoki. Nie podoba się informacja o jeździe po autostradzie, to nie czytać, zamknąć gęby i wejść na forum o likwidacji pryszczy na glebach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX