Po co jest potrzebny dowód rejestracyjny

Od października 2018 wożenie ze sobą w aucie dowodu rejestracyjnego i polisy OC nie jest już wymagane. To spore ułatwienie dla wszystkich użytkowników dróg. Dostęp online do informacji na temat danych kierowcy znacznie usprawnił także kontrole drogowe.

Dowód rejestracyjny

Przed wyjazdem w trasę nie trzeba już pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego. Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić wszystkie informacje w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. 

Zobacz krótkie wideo: UE wprowadza ograniczniki prędkości. W autach od 2022 r.:

Zobacz wideo

Dowód rejestracyjny potrzebny jest podczas wizyty na badaniu technicznym, przy sprzedaży auta i podczas wyjazdu za granicę. Tymczasowy dowód rejestracyjny także powinien być wymieniony na twardy dowód w terminie do 30 dni. Dokument jest wydawany do każdego rodzaju pojazdu, bez względu na jego kategorię. 

Elektroniczny dowód rejestracyjny 

Dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany elektronicznie w momencie, gdy pojazd nie przejdzie obowiązkowego przeglądu technicznego. Dzięki nowym przepisom wprowadzonym przez CEPIK, dowód rejestracyjny będzie mógł funkcjonować pod postacią wirtualnych danych. Wybrane do tego jednostki mają bezpośredni dostęp do wszystkich informacji na temat pojazdu. 

Łatwiejsza do sprawdzenia staje się także historia auta. Przed jego zakupem można sprawdzić jego dotychczasowe losy na stronie historiapojazdu.gov.pl. Witryna oferuje szczegółowy przegląd samochodów z kraju i zagranicy. W Polsce rocznie rejestruje się od 1,5 do prawie 2 mln samochodów. Takie rozwiązanie jest więc sporym udogodnieniem dla zmotoryzowanych Polaków. 

Jak czytać dowód rejestracyjny 

Dowód rejestracyjny należy odczytywać według specjalnie przyjętych zasad. W dokumencie ukryte są takie informacje jak numer rejestracyjny pojazdu, data pierwszej rejestracji auta, adres właściciela auta, data wydania dokumentu. 


I po kolei, pod literą A znajduje się numer rejestracyjny pojazdu. Litera B odpowiada za datę pierwszej rejestracji pojazdu. C to dane właściciela auta, D opisuje dane techniczne auta. Litera H zdradza najważniejszą informację - okres ważności dowodu. 


Odczytywanie dowodu rejestracyjnego nie należy do trudnych czynności, jednak należy wcześniej zapoznać się z legendą, która dokładnie tłumaczy wszystkie zapisane w dokumencie kody. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA