Do czego służy kompresor?

Kompresory możemy spotkać na prawie każdej stacji paliw. Dzięki nim napompujemy szybko i sprawnie nasze koła i zapewnimy sobie bezpieczną drogę do celu podróży. Kompresor może służyć także do podwyższania ciśnienia gazu.

Kompresor

Kompresor, czyli sprężarka, to maszyna energetyczna. Jej zadaniem jest wymuszenie przepływu lub zwiększenie gęstości czynnika gazowego. Podczas pracy, kompresory wydzielają bardzo dużo ciepła, które musi zostać gdzieś odprowadzone. 

Kompresory zamieszczane w autach niwelują efekt tak zwanej turbodziury. Co to takiego? Jest to czas, który mija od chwili naciśnięcia pedału gazu do momentu pełnego rozpędzenia się sprężarki. Minusem zamontowanego w aucie kompresora może być stosunkowo spore zużycie paliwa

Zobacz wideo: 17-latka z Józefowa uciekła chłopakowi wprost pod koła toyoty. Zdążył się tylko złapać za głowę

Zobacz wideo

Kompresor śrubowy 

Głównym zadaniem sprężarki śrubowej jest sprężanie gazu. Proces ten wywołany jest zmniejszaniem się przestrzeni między pracującymi śrubami od otworów ssawnych do otworów tłocznych. 


Dotychczas sprężarki śrubowe były najczęściej wykorzystywane w kolejnictwie. Wyparły one hałaśliwe sprężarki tłokowe Sprężarki przewoźne zasilane są silnikiem wysokoprężnym (diesel), a te najczęściej znajdują zastosowanie na placach budowy, w maszynach budowlanych. 

Kompresor akumulatorowy

Porządny kompresor akumulatorowy nadaje się nie tylko do pompowania kół w samochodzie. Narzędzie to uzyskuje wysokie ciśnienie rzędu 7 barów. kompresor akumulatorowy świetnie sprawdzi się w pakiecie z akumulatorową pompą powietrza.  


Akumulatory litowo-jonowe cieszą się sporym zainteresowaniem. Nie są one narażone na samoczynne rozładowanie, co znacznie usprawnia pracę maszyn, w których zostają one wykorzystane. 

Więcej o: