Czy kamery samochodowe są przydatne?

Kamery samochodowe montowane są zazwyczaj przy tylnej i przedniej szybie. Ich zadaniem jest przede wszystkim podniesienie komfortu lub bezpieczeństwa podczas jazdy. Jakie kamery samochodowe są najlepsze i czym różnią się ich parametry?

Kamery samochodowe 

Kamery cyfrowe montowane w samochodach rejestrują zarówno dźwięk, jak i obraz. Wielu kierowców wykorzystuje je do nagrywania tego, co dzieje się na jezdni w trakcie ich podróży. Takie wideorejestratory montowane są zazwyczaj na desce rozdzielczej lub przedniej szybie. Występują także w wersjach na przód i tył auta. 

Zobacz wideo, Tir wjeżdża w fiata. Kobieta niemal wypada przez okno. Mieszkańcy Jarocina ruszają z pomocą:

Zobacz wideo

Głównym zadaniem kamer samochodowych jest rejestracja w formie wideo, także z dźwiękiem, tego, co dzieje się poza autem. Takie nagranie jest też nieocenioną formą dowodu w razie ewentualnego zdarzenia w ruchu drogowym. Dzięki niemu można udokumentować dokumentować rzeczywisty przebieg sytuacji oraz winę poszczególnych uczestników ruchu drogowego.

Gdzie zakazane są kamery samochodowe? 

Kamery samochodowe w Polsce nie są jednoznacznie zakazane. Prawo nie zabrania nagrywania ani robienia zdjęć w miejscach publicznych. Problematyczne jednak wciąż pozostaje precyzyjne uregulowanie tych kwestii. 

Co ciekawe, na przykład  w Federacji Rosyjskiej posiadanie kamery samochodowej jest nawet premiowane zniżką przy ubezpieczaniu auta. W Austrii natomiast za używanie kamer samochodowych grozi wysoka grzywna.

Jak działa kamera samochodowa?

Działanie kamery samochodowej jest dość proste. Nagrywanie odbywa się w sposób ciągły. Gdy nagranie osiągnie już zaprogramowany czas lub pamięć się zapełni, starsze video zapisywane jest nad nowym. 

Wiele kamer dodatkowo posiada czujnik przyspieszenia, tak zwany g-sensor. W momencie gwałtownego wstrząsu, zapewnia on ochronę i chroni przed nadpisaniem filmu. W kamerach samochodowych często dostępne są także takie opcje, jak: 

  • czujnik ruchu,
  • diody podczerwieni służące do nagrywania obrazu w nocy,
  • moduł GPS, który pozwala rejestrować prędkość i położenie pojazdu,
  • funkcja nawigacji samochodowej;
Więcej o:
Copyright © Agora SA