Kamery cyfrowe montowane w samochodach rejestrują zarówno dźwięk, jak i obraz. Wielu kierowców wykorzystuje je do nagrywania tego, co dzieje się na jezdni w trakcie ich podróży. Takie wideorejestratory montowane są zazwyczaj na desce rozdzielczej lub przedniej szybie. Występują także w wersjach na przód i tył auta.
Zobacz wideo, Tir wjeżdża w fiata. Kobieta niemal wypada przez okno. Mieszkańcy Jarocina ruszają z pomocą:
Głównym zadaniem kamer samochodowych jest rejestracja w formie wideo, także z dźwiękiem, tego, co dzieje się poza autem. Takie nagranie jest też nieocenioną formą dowodu w razie ewentualnego zdarzenia w ruchu drogowym. Dzięki niemu można udokumentować dokumentować rzeczywisty przebieg sytuacji oraz winę poszczególnych uczestników ruchu drogowego.
Kamery samochodowe w Polsce nie są jednoznacznie zakazane. Prawo nie zabrania nagrywania ani robienia zdjęć w miejscach publicznych. Problematyczne jednak wciąż pozostaje precyzyjne uregulowanie tych kwestii.
Co ciekawe, na przykład w Federacji Rosyjskiej posiadanie kamery samochodowej jest nawet premiowane zniżką przy ubezpieczaniu auta. W Austrii natomiast za używanie kamer samochodowych grozi wysoka grzywna.
Działanie kamery samochodowej jest dość proste. Nagrywanie odbywa się w sposób ciągły. Gdy nagranie osiągnie już zaprogramowany czas lub pamięć się zapełni, starsze video zapisywane jest nad nowym.
Wiele kamer dodatkowo posiada czujnik przyspieszenia, tak zwany g-sensor. W momencie gwałtownego wstrząsu, zapewnia on ochronę i chroni przed nadpisaniem filmu. W kamerach samochodowych często dostępne są także takie opcje, jak: