Jak przejeżdżać przez skrzyżowania

Przejazd przez skrzyżowania dla wielu kierowców bywa czasem problematyczny. Najwięcej zagwozdek przynoszą zazwyczaj sytuacje, w których ma się pierwszeństwo oraz należy go ustąpić. Tłumaczymy, jak zachować się w konkretnych przykładach.

Skrzyżowania 

Skrzyżowaniem nazywamy przecięcie się dróg w jednym poziomie. W Polsce wszystkie skrzyżowania są równorzędne, o ile jakiekolwiek znaki nie wskazują inaczej. Niebezpieczne skrzyżowania także oznaczane są specjalnym znakami. Na każdym z nich, kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność. 

>>>>> zobacz nagranie, jak 17-latka z Józefowa uciekła chłopakowi wprost pod koła toyoty. Zdążył się tylko złapać za głowę

Zobacz wideo


Ogólnie w ruchu drogowym można wyróżnić kilka rodzajów skrzyżowań: bezkolizyjne, równorzędne, skrzyżowania o ruchu okrężnym i przejazdy drogowe. W dalszej części artykułu wytłumaczymy, jak się po nich poprawnie i bezpiecznie poruszać. 

Skrzyżowanie równorzędne i bezkolizyjne

Skrzyżowaniem równorzędnym nazywamy łączenie dróg, na którym nie wyróżniono kierunku z pierwszeństwem przejazdu. Oznacza to, że obowiązuje na nim zasada prawej strony. Kierujący pojazdem, który zbliża się do skrzyżowania, zobligowany jest do ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z jego prawej strony. 


Natomiast skrzyżowaniem bezkolizyjnym nazywamy skrzyżowanie, na którym zmiana kierunku jazdy odbywa się w sposób bezkolizyjny w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. 

Skrzyżowania, a pierwszeństwo 

Pierwszeństwo na skrzyżowaniach (pod warunkiem, że tej kwestii nie regulują znaki i sygnały drogowe, do których zawsze trzeba się stosować i są nadrzędne względem zasady prawej strony), ma zazwyczaj pojazd nadjeżdżający z prawej strony. Czasem zdarzają się sytuacje, kiedy nagle na skrzyżowaniu spotkają się cztery samochody. Wtedy może zaistnieć potencjalnie niebezpieczna sytuacja, w której będzie wymagane tak zwane "porozumienie domniemane", czyli porozumienie wszystkich kierowców. 

Więcej o:
Komentarze (5)
Jak przejeżdżać przez skrzyżowania
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Markus Q.

  Oceniono 2 razy 2

  Teraz już wiem jak przeżyć w dżungli miasta,rewelacja porównywalna z odkryciem że koło jest okrągłe ???

 • Gość: gosc

  Oceniono 1 raz 1

  wybitny znafca skrzyżowan wyjaśnił ----ale co???? może ktoś wie ????

 • Gość: Julka pierdulka

  Oceniono 1 raz 1

  Na pelnym gazie, przy wylaczonym ESP. I na czerwonym, na gazie - elpidzi.

 • P L

  Oceniono 1 raz 1

  Ostrożnie. Mam nadzieję że pomogłem.

 • Gość: Ja

  0

  Generalnie to zasada prawej ręki zostały przyjęta z ruchu lewostronnego, gdzie ma logiczna uzasadnienie. Np. Rondo jest wtedy naturalne, bez dodatkowych znaków. Ustępujemy pierwszeństwa temu, kogo widzimy, a lepiej widzimy z prawej, bo nam nic nie zasłania widoku, a z lewej zasłaniać nam może np. Pasażer, itp. W ruchu prawostronnym powinna być zasada pierwszeństwa z lewej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX