Polski kierowca na widok fotoradaru panikuje. Średnio jedziemy o 20-30 km/h za wolno

"Na wszelki wypadek", "dla pewności" - myśli polski kierowca na widok fotoradaru i gwałtownie zwalnia. Średnio o 20, a przy wyższych ograniczeniach nawet o 30 km/h poniżej obowiązującego ograniczenia. To niebezpieczna praktyka.

Efekt kangura - tak często nazywa się reakcję na kontrolę prędkości. Na czym polega? Kierowca na widok fotoradaru, bardzo blisko niego, gwałtownie zwalnia, a tuż po jego minięciu zaczyna dynamicznie przyspieszać i wraca do prędkości, z którą jechał poprzednio.

To dotyczy nie tylko kierowców, którzy łamią przepisy. Wyraźnie przed pomiarami prędkości zwalniają również ci jadący zgodnie z ograniczeniami. Ponad 80 proc., przy fotoradarach jeździ wolniej niż obowiązujące na danym odcinku ograniczenia. Średnio przed fotoradarem kierowcy poruszają się aż o 20 km/h wolniej niż wskazują na to znaki. Jeszcze bardziej zwalniamy na widok fotoradaru na drodze, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h - w takich miejscach to zwykle 30 km/h poniżej limitu.

Dlaczego kierowcy tak postępują? "Dla pewności", "na wszelki wypadek", "lepiej nie ryzykować" - to tylko niektóre z powodów. Trzeba jednak pamiętać, że wolno wcale nie znaczy bezpiecznie. W tym przypadku jest wręcz przeciwnie, bo nagłe zwalnianie bez powodu, a potem przyspieszanie zakłóca płynność ruchu i może być przyczyną wielu nerwowych, wręcz niebezpiecznych sytuacji.

Reakcje kierowców w pobliżu fotoradaruReakcje kierowców w pobliżu fotoradaru fot. Yanosik

Jak przeprowadzono badanie?

Dane, które wam dzisiaj podajemy przygotował Yanosik. Jak przeprowadzono badanie? Z aplikacji korzysta miesięcznie średnio 1,5 mln aktywnych kierowców. W analizie uwzględniono wszystkie fotoradary w Polsce. Jako miernik zachowań kierowców uznano zmianę średniej prędkości w okolicach fotoradarów. W ten sposób sprawdzono, czy kierowcy redukują swoją prędkość, a jeśli tak to o ile km/h.

>>> Policjanci z grup SPEED wyłapują nawet supersamochody. Zobacz nagranie z zatrzymania Ferrari, które jechało 177 km/h:

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (57)
Polski kierowca widzi fotoradar i panikuje. Średnio jedziemy o 20-30 km/h za wolno
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: klasyk

  Oceniono 43 razy 29

  - widzi pas rozbiegowy i nie wie do czego to
  - widzi deszcz i na ledach z ciemnym tyłem
  - zwężenie i robi za szeryfa
  - widzi zielone i szuka jedynki
  itp itd

 • spokojniesiezmiescisz

  Oceniono 24 razy 22

  Najlepszym przykładem zdebilenia przed fotoradarem mamy na Wybrzeżu Kościuszkowskim w Warszawie. Na ograniczeniu do 70 km/h debile zwalniają do 40, bo jest fotoradar, a za chwilę cisną ile się da (za fotoradarem jest już ograniczenie do 50 km/h). I tak to właśnie wygląda.

 • xiazeluka

  Oceniono 30 razy 18

  Debile zwalniają do absurdalnej prędkości, ponieważ nie mają zielonego pojęcia ile jest łaskawie "dozwolone" na danym odcinku. Jeżdżą rozkojarzeni, wpatrzeni w smartfony, rozmyślają o niebieskich migdałach zamiast obserwować drogę.

 • super_hetero_dyna

  Oceniono 15 razy 13

  Przed wjazdem do tunelu Wisłostrady na wysokości Karowej stoi fotoradar. Ograniczenie do 70. Ciule zwalniają do 50. Tuż za fotoradarem jest ograniczenie do 50. Przyspieszają do 80. Po ch... taki fotoradar?

 • Gość: Kolos

  Oceniono 25 razy 11

  Polskie cebulaki, a potem autostrada i 82km/h na środkowym pasie.

 • ks-t

  Oceniono 11 razy 9

  Nie dziwię się takiej reakcji. Kierowca często nie wie jakie ograniczenie obowiązuje i zwalnia do 50. A nie wie z kilku powodów. Albo zapomniał, albo nie policzył skrzyżówań i ograniczenia utraciły ważność, albo -mój ulubiony przykład. Obszar zabudowany, potem np. 70 a po jakimś czasie, często po 4 kilometach, koniec 70. Trzeba pamiętać że koniec 70 to znaczy 50 , bo nie było odwołąnia obszaru zabudowanego. Znaki powinny mówić wprost. Obowiązuje tyle i tyle.

 • pieknyinaczej

  Oceniono 11 razy 9

  Trasa łazienkowska na poziomie jeziorka - fotoradar - dopuszczalna jest chyba 80km/h , i co - 905 kierowców ze swoich 110 km/h zwalnia gwałtownie do 60 km/h , dlatego nauczonym tym od lat jadę dalej spokojnie skrajnym prawym pasem swoje 90km/h

 • pancernikpotiomkin

  Oceniono 13 razy 9

  stąd prosty wniosek dla inteligentnego człowieka, że radary psu na budę się zdają a nawet zmniejszają bezpieczeństwo ruchu... myślę że bardziej skuteczny jest odcinkowy pomiar prędkości

 • cezaris

  Oceniono 6 razy 6

  Debile, cebulaki, itd, itd. Ciągle tylko obelgi i obelgi. W końcu znienawidzę swój naród.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX