Koniec z mandatem za brak prawa jazdy na przełomie roku. Minister podaje konkretne terminy

Przyjęcie nowych przepisów jeszcze we wrześniu i ich wejście w życie na przełomie roku - zapowiada minister cyfryzacji. To dobre informacje dla wszystkich kierowców. W końcu nie będziemy karani za brak prawa jazdy przy sobie.
Za brak prawa jazdy przy kontroli drogowej nie będzie mandatu. Podobnie jak dziś ma to miejsce z dowodem rejestracyjnym pojazdu i potwierdzeniem polisy OC. Po wejściu w życie tych przepisów jesteśmy gotowi niezwłocznie 'włożyć' e-prawo jazdy w aplikacji mObywatel, co będzie rozwiązaniem uzupełniającym. Dziś nie chcemy tego robić, bo mogłoby to wprowadzać w błąd obywateli

- powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski w rozmowie z "TVN 24". Na taką wypowiedź czekało wielu kierowców. Przypomnijmy, nie musimy wozić ze sobą już dowodu rejestracyjnego samochodu oraz poświadczenia polisy OC. Wciąż jednak każdy kierowca powinien mieć przy sobie prawo jazdy. Za brak dokumentu policjant ukarze nas mandatem w wysokości 50 złotych (bez punktów karnych).

Kiedy będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu? Minister podał, że rząd planuje przyjęcie pakietu deregulacyjnego, który umożliwi wprowadzenie e-prawa jazdy jeszcze przed końcem tego miesiąca. To oznaczałoby, że nowe przepisy wejdą w życie na przełomie roku. Rząd nie chce zwlekać z wprowadzeniem tych zmian. Zbliżają się w końcu wybory, a na prawo jazdy w telefonie czeka wielu kierowców.

>>>Mandatu, a nawet utraty prawa jazdy mogą spodziewać się piraci drogowi, którzy doprowadzają do wyjątkowo niebezpiecznych wydarzeń. Hulajnogą pod prąd na autostradzie, ferrari z prędkością 180 km/h i wiele innych - oglądaj wideo:

Zobacz wideo

mTożsamość - prawie jak dowód osobisty

Cyfrowe prawo jazdy to nie pierwszy pomysł cyfryzacji osobistych dokumentów. Dzięki aplikacji mTożsamość możemy okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport, a potrzebny jest dokument ze zdjęciem. Np. przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. mTożsamość nie zastępuje jednak dowodu osobistego. Z usługi nie można również korzystać, jeśli zwykły dowód jest nieważny - na przykład został zastrzeżony z powodu kradzieży. Prawdopodobnie sprawa z cyfrowym prawem jazdy będzie wyglądała analogicznie.

Nowe prawo jazdy - wzórNowe prawo jazdy - wzór Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Więcej o: