Komentarze (297)
Pierwszeństwo pieszego jeszcze przed przejściem. Tego chcą miejscy aktywiści
Zaloguj się lub komentuj jako gość
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • Gość: Bezwypadkowy kierowca

  Oceniono 6 razy 6

  Potrzebna jest edukacja w obie strony. Wiecznie spieszący się kierowca . I zaspany, zamyślony pieszy który myśli że przejście po pasach to kładka nad szosa. Dla wszystkich, myślenie nie boli, nie jesteś sam

 • uploadhelski

  Oceniono 12 razy 6

  Brak jest skutecznej edukacji kierowców - zbyt często zdarza się omijanie już stojącego przed przejściem innego samochodu - najbardziej niebezpieczny manewr. Potrzebna jest też edukacja pieszych! Na małych rondach pieszy wchodzący bezmyślnie na przejście powoduje hamowanie samochodu zjeżdżającego z ronda, ten blokuje kolejny samochód wjeżdżający, typowe źródło stłuczek. Kierowca samochodu chodzą pieszo rozumie jak należy wchodzić na przejścia, podobnie potem, za kierownicą rozumie pieszych. I to samo dotyczy stosunku kierowców samochodów do rowerzystów, jeśli ktoś jeździ na rowerze, to jadąc samochodem nie skręci w prawo tuż przed rowerzystom. Te przykłady można mnożyć - wspólny mianownik - myślenie o innych użytkownikach dróg i ich możliwych reakcjach. Nauczyć tej kultury jest ciężko, mandaty na pewno pomogą. Nie rozumiem co w tej sprawie pomoże likwidacja 60km/h w nocy.

 • Gość: Kiero

  Oceniono 8 razy 6

  Jak ktoś kto przecina drogę w poprzek obojętnie jaką może mieć pierwszeństwo to jest chora sytuacja. Ten kto to wymyślił chyba nigdy nie jeździł ciężarówka spróbował by zatrzymać 40ton nawet przy 50km/h w miejscu to by zrozumiał

 • Gość: Konrad

  Oceniono 10 razy 6

  500zł mamdatu dla pieszego wchodzącego na pasy korzystając z telefonu, tak dla równowagi....

 • Gość: Pieszy

  Oceniono 6 razy 4

  Pamiętam, że jeszcze w szkole uczyli, że przed przejściem przez drogę należy popatrzeć w lewo, potem w prawo i następnie znowu w lewo. Jeżeli nic nie nadjeżdża można przejść przez ulicę. Teraz czegoś takiego nie uczą, a nawet nie wspominają. Dzieci nie wiedzą jak się przechodzi przez jezdnie, którą drogą ulicy należy chodzić. A do tego wszystkiego dochodzi jeszcze możliwość kierowania rowerem czy hulajnogą bez jakiejkolwiek wiedzy o ruchu drogowym. Pooglądajcie sobie filmy jak piesi i rowerzyście zachowują się na drodze. Rozsądku w głowie na zastąpią martwe przepisy zapisane w ustawie!

 • Gość: Abc

  Oceniono 10 razy 4

  A może zamiast tych wszystkich restrykcji po prostu PIESI powinni zacząć myśleć i patrzeć !!!

 • Gość: kzet69

  Oceniono 8 razy 4

  Brakuje mi tylko jednego punktu: edukacja pieszych z podstaw fizyki kinetycznej oraz zasad przekraczania jezdni, znakomita większość pieszych ofiar na drodze to tzw. wtargnięcia, a na to nie pomoże nic poza edukacją pieszych.

 • Gość: asdf

  Oceniono 16 razy 4

  Zanim zaryzykujemy życiem pieszych, przeprowadźmy eksperyment: wprowadźmy bezwzględne pierwszeństwo samochodów na przejazdach kolejowych. I zobaczymy czy to zmniejszy czy zwiększy ilość wypadków. Z punktu widzenia praw fizyki to dokładnie takie same miejsca - pojazd ciężki z długą drogą hamowania będzie musiał ustąpić pierwszeństwa "pojazdowi" lekkiemu, który może się zatrzymać relatywnie "w miejscu".

 • Gość: MIKS KAMIŃSKI

  Oceniono 46 razy 4

  To wszystko za mało. Pieszemu trzeba ustąpić w momencie, gdy pomyśli sobie że mógłby chcieć wejść na jezdnię. Podobnie powinno się zatrzymywać i przepuszczać cyklistów, zwłaszcza na damskich rowerkach oraz w słuchawkach na uszach. Zalegalizować powinno sie również możliwośc przejeżdżanie rowerzystów na czerwonym świetle w dowolnym miejscu i w dowolny sposób. I tak tak jeżdżą.

 • Gość: Jonk

  Oceniono 5 razy 3

  Co za idiotyzm ! Ostatnio w Lublinie jakaś idiotka wlazła prosto pod jadący autobus komunikacji miejskiej - autobus musiał gwałtownie zahamować i 3 pasażerów zostało rannych! Niech piesi nie włażą pod jadące samochody to nie będzie wypadków - kiedyś w szkole uczono, że najpierw się patrzy czy nic nie jedzie i dopiero po upewnieniu się, że droga jest pusta wchodzi się na przejście dla pieszych!

 • Gość: Seweryn

  Oceniono 5 razy 3

  Właśnie na odwrót pierwszeństwo dla samochodu, wtedy to pieszy musiał by patrzeć czy może przejść, a nie sytuacja że on ma pierwszeństwo i wchodzi bez rozglądania się.

 • Gość: igor

  Oceniono 3 razy 3

  Proponuję żeby wina była zawsze pieszego nawet jeśli przechodzi na zielonym świetle.

 • icehunter

  Oceniono 9 razy 3

  Jeśli za coś się bierze aktywista miejski, to na bank są to bzdury.

 • Gość: Abc

  Oceniono 5 razy 3

  A może zamiast tych wszystkich restrykcji po prostu PIESI powinni zacząć myśleć i patrzeć !

 • lukasz2711

  Oceniono 5 razy 3

  A może by tak oc na kierowcę a nie na samochód bo to nie samochód winien. Co do podwyższenia kwoty mandatu to powinny zostać podwyższone z założeniem taryfikacji kolizji (Często mandat jest konieczny ponieważ poszkodowany domaga się policji na miejscu zdarzenia a sprawca się przyznaje nie ma wtedy konieczności karania mandatem np 1000zł wystarczy obecne 200 w zupełności). Mówimy również o podwyższeniu kwot mandatów dla pieszych to chyba jasne.

 • Gość: tomek

  Oceniono 5 razy 3

  OK pod warukiem, że przy każdym przejściu będzie kamera, która zarejestruje, a odpowiednie organy nałożą wysoki mandat na pieszych w jakże zajmującej rozmowie tuż przed przejściem - stoją i gadają, a ja nie wiem, czy mi zaraz nie wejdzie na pasy...

 • bartekgryko

  Oceniono 11 razy 3

  Gdyby chcieli uchronić pieszych to by postulowali naukę zasad ruchu drogowego, fizyki - szczególnie co to bezwładność. Uczenie ludzi, że mają pierwszeństwo przed samochodem, autobusem, tirem, tramwajem itp to niestety prosta droga do wielu ofiar śmiertelnych.

 • atmt

  Oceniono 11 razy 3

  Proponuję, żeby kierowca miał obowiązek zatrzymania się gdy tylko zobaczy człowieka na chodniku.

 • nukula4

  Oceniono 9 razy 3

  mam się czuć bezpieczniej bo gdy mnie kierowca rozjedzie dostanie co najmniej 5 krotny mandat?Ja zawsze przepuszczam samochody - stojąc nie zużywam paliwa, hamulców a na chodniku czuję się bezpieczniej.

 • mustermann

  Oceniono 41 razy 3

  Będzie jatka na zebrach i paraliż w miastach.
  Piesi wchodzą nagminnie pod koła już teraz a dodatkowo nie maja oporów przed wchodzeniem na przejście gęsiego, na zianę z obu stron. Kierowcy będa stać i czekać, a ci piesi, którzy nie uważają i tak zginą przy odrobinie pecha...

 • bartekgryko

  Oceniono 4 razy 2

  Pieszy powinien mieć pierwszeństwo przed pociągami... szczególnie pośpiesznymi i IC, tramwajami, szczególnie w godzinach szczytu, autobusami - również szczególnie w godzinach szczytu. Wystarczy, że pieszy zbliży się do torów w okolicy przejścia, czy do krawędzi jezdni w okolicy przejścia ruch powinien stanąć i poczekać na to co zrobi pieszy....do rozważenia pozostaje kwestia tych paru lotnisk, gdzie pieszy wciąż trafia na płytę lotniska, aktywiści miejscy powinni szybko się określić, czy samolot może lądować, jeżeli do płyty zbliża się pieszy.

 • Gość: Just True

  Oceniono 4 razy 2

  Co socializm zrobił wam w głowami to chory pomysł

 • kotecka1

  Oceniono 4 razy 2

  Tylko kompletny idiota mógł coś takiego wymyślić co całkowicie sparaliżuje ruch pojazdów w tak zatłoczonych i zakorkowanych miastach. W/g takiego idioty każdy kierowca widząc stojącego przed przejściem będzie musiał się zatrzymywać i patrzyć, jak inny idiota w tym miejscu bawi się telefonem, lub prowadzi rozmowy ze stojącym obok. Może też będzie kierowca musiał wysiąść z samochodu i zapytać stojącego, stojących przed, obok przejścia, czy oni będą chcieć przejść, czy dopiero mają zamiar przejść w jeszcze nie ustalonym czasie?. Rozumiem, że wchodzący, czy będący już na przejściu dla pieszych, bo w tym właśnie celu zostały wyznaczone mają pierwszeństwo i mieć zapewnione bezpieczeństwo, ale to, że ktoś stoi przed, czy obok przejścia, lub się do niego zbliża a nie jest ustalona prawnie odległość zbliżającego się do przejścia nie świadczy, że będzie chciał przejść a obowiązek zatrzymywania się w takiej sytuacji przed każdym przejściem kierowcy sparaliżuje i zatruje spalinami miasto. Jeżeli już piesi mają mieć nawet pojedynczo pierwszeństwo na przejściach to należy wprowadzić prawny obowiązek, aby taki pieszy sygnalizował np. przez podniesienie ręki, że chce przejść a to wtedy zmusi kierowcę do udzielenia pieszemu pierwszeństwa. Tylko bezmózg, nie zdający sobie sprawy z tak idiotycznego pomysłu, który chce wprowadzić w życie poprawi bezpieczeństwo pieszych wchodzących, czy wbiegających na jezdnie ze słuchawkami w uszach i bawiących się telefonami. Dawniej w czasach tzw." komuny" przy zdecydowanie mniejszym ruchu samochodowym piesi musieli utworzyć grupę, co najmniej 3 osoby, aby mieć pierwszeństwo przejścia, teraz w czasach „dobrej zmiany” ludzie pojedynczo kapią przez przejście gęsiego do usranej śmierci, zachowując się jak w młodych latach na łące a samochody stoją i smrodzą, zatem nawet to świadczy, że „zmiana teraz jest dobra” Ludzie!!!, myślcie, nikt was z myślenia nie zwolnił a to co jakiś dureń chce wprowadzić przy tak wielkiej ilości samochodów nie tylko nie poprawi bezpieczeństwa, ale i wam utrudni życie i zwiększy ilość chorych na raka i śmierci od nadmiaru spalin..

 • Gość: Kierowca Bolida

  Oceniono 4 razy 2

  W Polsce i tak piesi czuja się jak krolowie na przejściu pakują sie prosto pod koła...przecież on ma pierwszeństwo...a później ździwienie jak sie auto nie zatrzyma....fakt faktem że często jest sytuacja że jeden kierowca się za trzyma a juz ten z przeciwka leci..czasem nie ma czasu żeby sie zatrzymać a czasem...nawet jak już jeden stoi to ten drugi sie nie zatrzyma...

 • norge

  Oceniono 4 razy 2

  papier wszystko przyjmie, a mózgi naszych kierowców i naszych "braci" z ukrainy, białorusi i innych szalejących po Polsce, to już może być większy kłopot

 • Gość: Abena

  Oceniono 4 razy 2

  Edukacja, kultura osobista i wyrozumiałość dla drugiego człowieka

 • Gość: kierowca z Warszawy

  Oceniono 8 razy 2

  Głównie edukacja pieszych. Wiele razy zdarzało mi się, że zatrzymuje się się przed przejściem przy którym stoi pieszy a ten dalej rozmawia przez komórkę lub odwraca się i idzie w drugą stronę. Pieszy powinien ZASYGNALIZOWAĆ, że chce przejść a wtedy kierowca powinien mu to umożliwić.

 • autonomy

  Oceniono 10 razy 2

  Najlepiej wprowadzić pierwszeństwo dla pieszych już po wyjściu z domu. Po co bawić się w szczegóły? Chcący takich przepisów najwyraźniej są idiotami, którzy nie wiedzą, że po drogach jeżdżą samochody i trzeba na nie uważać.

 • jakapral

  Oceniono 8 razy 2

  Pamiętacie jakich uczono zachowań? Przed przejściem przez jezdnię popatrz w prawo, w lewo, jeszcze raz w prawo jeżeli droga wolna - przechodź. Jeżeli idziesz jezdnią, bo nie ma chodnika ani utwardzonego pobocza - idź lewą stroną. Kierowca przed przejściem ma obowiązek zwolnić i tego wszyscy bezwzględnie muszą przestrzegać. Proponowane zmiany mają na celu totalne zwolnienie pieszych z myślenia o własnym bezpieczeństwie.

 • Gość: DE

  Oceniono 8 razy 2

  Zlikwidować pasy - tak jak w Niemczech i po sprawie. Pieszy wchodzi wszędzie, ale na własną odpowiedzialność. Skuteczność tego sposobu jest 100%.

 • Gość: ZZ

  Oceniono 2 razy 2

  Świetne rozwiązanie dla krajów, gdzie policjanci nie są złodziejami.

 • jan-ru

  Oceniono 12 razy 2

  Konsekwencja kary jedynie pomoże,coraz więcej ograniczeń tylko bulwersuje i denerwuje.A na przejściach wszyscy muszą uważać nie tylko kierowcy.Są przejścia których nie przejdziesz bo non stop idą piesi.

 • P L

  Oceniono 12 razy 2

  Jednym z mniej ekologicznych zachowań jest przepuszczanie pojedynczych pieszych. 20 aut hamuje, potem się rozpędza.

 • Gość: satisfction

  Oceniono 3 razy 1

  Piesi będą ginąć i ich ilość będzie ciągle rosnąć ponieważ wbito im do głowy, że są nietykalni, a we własnym mniemaniu są także nieśmiertelni!!! Debile ze słuchawkami w ogóle nie zwracają uwagi na samochody wpatrzeni w ekrany, nagminne przejeżdżanie pasów przez rowerzystów jest normą!!! Widziałem już debila jadącego bez trzymanki i piszącego sms-a, a następny pisał jadąc na hulajnodze środkiem chodnika. Kompletny brak kultury i liczenia się nawet z własnym życiem, że o cudzym nie wspomnę. Pieszy chcąc przejść na przejściu bez świateł musi to obowiązkowo sygnalizować np. ręką!!! Debile z jedną komórką zamiast mózgu tym bardziej!!!

 • chamsolo

  Oceniono 1 raz 1

  przypomnę iż władza ludowa cicho przepchnęła od nowego roku kare 1000zł za spóżnienie z przerejestrowaniem auta , nikogo nie interesuje ze np czekasz na częsci ,kolejke do mechanika lakiernika itp czy nawet na dokumentu z zagranicy .a wystarczyło zrobic nie przerejestrowanie a zgłoszenie nabycia bez przeglądu i mieliby porządek w cepiku i kary by nie było

 • citisus

  Oceniono 5 razy 1

  Jestem za drastycznym podniesieniem mandatów za przechodzenie na czerwonym, za przechodzeniem poza zebrą, za noszenie słuchawek, za obsługę telefonu w czasie chodzenia po ulicy i chodniku.

 • wojtek1973

  Oceniono 3 razy 1

  W socjaliźmie głupota goni głupotę. Ręce opadają. A tu jeszcze niektórzy są za. Nie mam pojęcia jak udało mi się dożyć 50 lat bez tych durnych przepisów. A jednak. A dzisiaj całe tomy przepisów i zero bezpieczeństwa. Dlaczego? Bo ludzie są głupsi i otumanieni tymi właśnie przepisami. Idąc logiką twórców tych głupot, gdyby od jutra znieść wszystkie przepisy to ludzie wygineli by w tydzień. No niestety. Gdyby tak zrobić to przeżyli by ci co myślą i są sami dla siebie ostrożni.

 • Gość: Rafał

  Oceniono 3 razy 1

  Jak pieszy będzie wiedział, że ma cały czas pierwszeństwo to może czuć się zbyt pewnie i po prostu wtargnąć na jezdnię. Nie zawsze też można poznać, czy ktoś chce przejść przez jezdnię, czy po prostu tam stoi.

 • Gość: Zwykły zjadacz chleba 87

  Oceniono 3 razy 1

  Jadę a za mną pusto...
  Pieszy zbliża się do przejścia... Zatrzymuje się i go puszczam... Co innego jak pada albo jest zwyczajnie zła pogoda puszczam pieszych bo ja nie marznę... W tym momencie gdyby poczekał chwilę naprawdę chwilę spaliłbym mniej paliwa bo nie musiałbym ruszać aaa zapomniałem ekologia jest jak kupuję nowe auto a jak mam 7letnie to już stary szrot...

 • Gość: bella

  Oceniono 7 razy 1

  to trzeba w kursach na prawo jazdy wprowadzić naukę telepatii albo innej formy czytania w myślach..

 • Gość: Andrzej

  Oceniono 7 razy 1

  To jest już parodia, może zaczniemy monitorować pieszego od momentu wyjścia z domu

 • Gość: dupajan

  Oceniono 7 razy 1

  Poj-bani jestescie w tej polsce takiego debilstwa to nawet w 3 swiecie niema juz niedlugo to srednia szybkosc przez te przejscia w polsce bedzie wynosila 15 kmh ….

 • student_zebrak

  Oceniono 5 razy 1

  Oznakowane przejscia powinny miec sygnalizacje swietlna uruchamiana przyciskiem, takze na skrzyzowaniach. Pod jezdnia petle indukcyjne do wyczuwania pojazdow. Jesli nie ma pojazdu lub nie ma sygnalu z przycisku, odpowiedni strumien jest pomijany w cyklu sterowanym elektronicznie. System zbiera informacje ze zblizajacego sie ruchu samochodowego i odpowiednio steruje/opoznia ruch pieszy, zeby nie bylo przestojow dla pojazdow. Ponadto mozna przechodzic w dowolnym miejscu oddalonym o wiecej niz 20 m od skrzyzowania. Na wlasna odpowiedzialnosc. Na skrzyzowaniach - zielone ludziki zapalaja sie najpierw, dopiero pozniej zielone dla skrecajacych pojazdow - piesi sa juz na przejsciu i obowiazkiem kierowcy jest stac i ich przepuscic.

 • Gość: Tomala

  Oceniono 7 razy 1

  A co z babciami które plotkują przy przejściu dla pieszych? Nie raz zatrzymałem się by mogły przejść przez jezdnię, ale wcale nie miały zamiaru bo sobie znalazły wspaniałe miejsce na pogawędkę.

 • Gość: a co tam

  Oceniono 9 razy 1

  ... już raz było o takim projekcie. Źle podana informacja skutkowała tym, że piesi i wielu kierowców odebrało to jako obowiązek i wdrożyli w życie. Efektem tego były i nadal są częste najechania na pojazd, którego kierowca nagle hamuje przed pasami aby przepuścić pieszego. Może i na zachodzie, wschodzie czy na innym biegunie to działa, ale należy kierować się warunkami z własnego podwórka. Bierzmy przykład od innych, ale dostosujmy przepisy do swoich możliwości. Sama kultura kierowcy jak i pieszego, też pozostawia wiele do życzenia. Może zamiast podnosić mandaty dla kierowców ( bo jak zewsząd słyszymy to ich wina), podnieśmy wysokość mandatów dla pieszych. Jak wielu komentatorów słusznie zauważa, pieszy ze słuchawkami w uszach, wpatrzony w ekran telefonu no i często "zakapturzony" to dziś codzienność. ... Tak więc szanujmy się na drodze, a będzie lepiej (nie tylko w statystykach).

 • lassa123

  Oceniono 7 razy 1

  Bardzo głupie rozwiązanie że pieszy ma zamiar przejść na pasach i ma pierwszeństwo do nieba

 • 1stanczyk

  Oceniono 17 razy 1

  Te propozycje zaostrzenia ochrony pieszych na przejściu poprzez zwiększanie kar idą w kierunku powiększenia ilości śmiertelnych ofiar wśród pieszych, bo bardziej upewniają pieszych na przejściu co do ich własnego bezpieczeństwa niż straszą karami kierowców

  Rosnąca wysokość kar jak na razie nie odniosła żadnego sukcesu w naszym kraju jeśli ilość pijanych kierowców za kierownicą.

  Jakieś typowo skrajnie debilne doktrynerskie metody w których chodzi bardziej o wykazanie się niż zrozumienie istoty problemu.

  A problem polega na tym co, kto i czym ryzykuje?

  Pieszy gdziekolwiek by to nie było, w kolizji z samochodem ryzykuje życiem?
  I wmawianie mu, że ma, że jest chroniony prawem, że ma pierwszeństwo to ryzyko tylko powiększa.

  Kierowca co najwyżej coraz większym mandatem, sadem wyrokiem

 • Gość: Wastaszko

  0

  Prawda jest taka .że coraz więcej pieszych źle interpretuje przepis pierwszeństwa na przejściu , wielu pieszych nawet nie patrzy czy jedzie samochód i poprosi wchodzi prosto pod koła .A przecież starsze pokolenia pamiętają czasy kiedy to przed wejściem na jezdnię trzeba się było rozglądać najpierw w lewo potem w prawo i jeszcze raz w lewo , dzisiaj wielu pieszych woli patrzeć w smartfona niż na jezdnię

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 2 razy 0

  OK pijany będzie się bujał od przejścia do chodnika i kierowca samochodu będzie się musiał przed taką M co chwila zatrzymywać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX