Dziś wielka akcja policji na drogach w całej Polsce. Pod szczególnym nadzorem skrzyżowania i "zebry"

Policjanci z drogówki przeprowadzają dziś ogólnopolskie działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Cel? Zmniejszenie liczby wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. Patrole pojawią się na skrzyżowaniach i przy przejściach dla pieszych, przy których często dochodzi do wypadków.

Od rana w całej Polsce policjanci obserwują drogi, skrzyżowania i przejścia dla pieszych, na których najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów. I będzie tak do wieczora, bo dziś trwa akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Jej nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu, ale policjanci zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

To dlatego policja prowadzi akcję „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

Zobacz wideo

Akcja mająca na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów jest organizowana już dziewiąty raz w tym roku.

Kierujący samochodami zobowiązani są do zwiększenia uwagi szczególnie przy przejściach dla pieszych, przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie powinni spodziewać się pieszych oraz kierujących jednośladami. Natomiast kierujący jednośladami powinni pamiętać, że mniejsze gabaryty ich pojazdów utrudniają innym ich dostrzeżenie, co powinno z kolei wpłynąć na dostosowanie sposobu jazdy do warunków ruchu zmniejszając ryzyko wypadku.

Prawie 600 śmiertelnych wypadków tylko w wakacje

Polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. W same wakacje doszło na nich do 582 wypadków - w każdym z nich zginęła co najmniej jedna osoba. Opłakany stan bezpieczeństwa na polskich drogach doskonale obrazuje policyjna mapa, na którą każdego dnia drogówka nanosiła punkty reprezentujące miejsca śmiertelnych wypadków. Tak mapa wyglądała pod koniec wakacji:

Mapa wypadków drogowych - wakacje 2019Mapa wypadków drogowych - wakacje 2019 Fot. policja.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.