Kaskadowy pomiar prędkości. Policja zatrzymała rekordową liczbę praw jazdy

Kaskadowy pomiar prędkości owocuje coraz większą liczbą zatrzymanych praw jazdy. Podczas ostatniego pomiaru padł niechlubny rekord.
Podczas ostatniego kaskadowego pomiaru prędkości zatrzymaliśmy rekordową liczbę praw jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym

- poinformował Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Teraz policyjna grupa SPEED skupia się na przejściach dla pieszych. I nic dziwnego...

Zobacz wideo

Kaskadowy pomiar prędkości. Rekordowa liczba zatrzymanych praw jazdy

Ostatni ogólnopolski kaskadowy pomiar prędkości policja zorganizowała w ostatni weekend, o czym wcześniej informowaliśmy na łamach Moto.pl. Policja apelowała o zdjęcie nogi z gazu. Bez efektu. W ten weekend padł rekord. Jednego dnia policjanci zatrzymali 263 prawa jazdy, a w cały weekend - aż 571. Oznacza to ponad 100-procentowy wzrost liczby zatrzymanych dokumentów względem analogicznego okresu ubiegłego roku (254 zabrane dokumenty).

Jak działa kaskadowy pomiar prędkości? Policja mierzy prędkość w jednym punkcie. Wtedy następuje tzw. efekt kangura, podobny do tego, co policja obserwuje przy fotoradarach - po minięciu miejsca kontroli kierowca wciska gaz (prędkość zmniejsza tylko na czas dokonywania pomiaru). Takie zachowania przewiduje metoda kaskadowa - niedaleko od pierwszego ustawiony jest drugi patrol mierzący prędkość, czego kierowcy kompletnie się nie spodziewają.

Bilans powakacyjnego weekendu

Podczas minionego weekendu policjanci z drogówki skupiali się nie tylko na wyłapywaniu kierowców jadących zbyt szybko. Badano również trzeźwość. Efekt? 902 osoby, które kierowały pod wpływem alkoholu. To więcej niż przed rokiem - w 2018 r. takich osób zatrzymano 817. Ponadto od piątku do niedzieli doszło do 283 wypadków - w tamtym roku było ich 350.

Ze wstępnych danych wynika również, że w czasie ostatniego weekendu na drogach zginęły 23 osoby, zaś 358 zostało rannych. W tym samym czasie ubiegłego roku w wypadkach drogowych zginęły 43 osoby, a 398 zostało rannych.

Więcej o:
Komentarze (190)
Kaskadowy pomiar prędkości. Policja zatrzymała rekordową liczbę praw jazdy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • feldkuratkatz

  Oceniono 102 razy 88

  "Jak nie masz prawa jazdy, to nie mogą ci go zabrać" - J. Kaczyński

 • Gość: ZR

  Oceniono 69 razy 57

  Ok, to medialna akcja w tym roku odbębniona. Można wrócić do codziennej praktyki nicnierobienia. A, moment, jeszcze będzie akcja znicz. A potem wolne do długiego weekendu 2020.

  Policjo, kiedy przeciwdziałanie niebezpieczeństwom na drogach stanie się normalną częścią waszej pracy?

 • gonzor

  Oceniono 52 razy 48

  Ostatnimi czasy po De podróżuję i często po wioseczkach, trasy lokalne. Przekraczanie prędkości praktycznie nie istnieje, max o 5-10km/h ale nigdy na terenie zabudowanym. Przez 2 miesiące nie zobaczyłem policji, ciągle nie wiem dlaczego za Odrą to możliwe. Po takiej kuracji w Polsce jadę podobnie i jestem zawalidrogą, na A4 140 ale na ogonie metr z tyłu niecierpliwiec. W De jest to karane i to bardzo.

 • Gość: kezu

  Oceniono 51 razy 29

  Drogowi zapieprzacze stają się większym problemem niż kierujący na podwójnym gazie...

 • Gość: asdf

  Oceniono 40 razy 26

  Czy doczekamy kiedyś czasów, kiedy policja przestanie ograniczać się do mierzenia prędkości, a zacznie w końcu wyłapywać i pozbawiać prawa jazdy niebezpiecznych kierowców?

 • Gość: ney

  Oceniono 33 razy 25

  Wolscy miszcze kierownicy jeżdżą szybko ale bezpiecznie.....

 • jml13060

  Oceniono 27 razy 21

  Jeszcze pomiar emitowanego hałasu. Szczególnie motocykli. Nie trzeba akcji. Wystarczy codzienna praktyka. Nie trzeba takiego wyścigowca ścigać. Po co marnować czas, benzynę i ryzykować. Wystarczy informację przekazać drogą radiową do kolejnego patrolu (też rodzaj kaskady) żeby zatrzymał do kontroli, zabrać dowód rejestracyjny, a pojazd na lawetę i policyjny parking. Hałas też jest groźny dla zdrowia.

 • pix_d

  Oceniono 22 razy 20

  Łoooo sukces! A przepraszam że spyyam: a co z pozostalymi 364 dniami w roku???

 • mopcia

  Oceniono 22 razy 18

  Działania policji pokazują tylko jedno: co najmniej 1/4 osób posiadających prawo jazdy NIE NADAJE się do prowadzenia pojazdów! I to nie są tylko takie przysłowiowe "pi@#y", ale chodzi głównie o tych mega-kozaków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX