Via Carpatia. Ruszyła budowa kolejnego odcinka S19

Dziś ruszyły prace na dwóch odcinkach S19 na terenie województwa lubelskiego. Wykonawcy prowadzą prace ziemne, porządkują teren po wycince drzew i wytyczają przebieg przyszłej trasy.

W realizacji jest blisko 130-kilometrowy odcinek S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 r, a na ostatni 21 grudnia 2018 r.

Zobacz wideo

Via Carpatia - droga ekspresowa S19

Obecnie kierowcy jadący z Lublina do Rzeszowa korzystają z około 10-kilometrowego odcinka drogi S19 na obwodnicy Lublina oraz 19-kilometrowego fragmentu tej trasy pomiędzy Sokołowem Małopolskim a skrzyżowaniem z autostradą A4 na węźle Rzeszów Wschód.

Z pierwszych odcinków nowej drogi S19 między Lublinem a Sokołowem Malopolskim kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy między oboma miastami w połowie 2022 r. W tym momencie bezpośrednie połączenie drogą ekspresową uzyskają też Rzeszów i Warszawa, a - jak szacuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - dzielącą je odległość będzie można pokonać w czasie poniżej 3 godzin.

Mamy przekonanie, że dzięki inwestycjom w infrastrukturę zwiększy się atrakcyjność inwestycyjna tych terenów. Dzisiaj inaugurujemy budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19. Za dwa lata tą drogą przejedziemy na trasie od Lublina do Rzeszowa. Oznacza to także, że Rzeszów będzie połączony z Warszawą siecią dróg ekspresowych

- powiedział wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.