Via Carpatia. Ruszyła budowa kolejnego odcinka S19

Dziś ruszyły prace na dwóch odcinkach S19 na terenie województwa lubelskiego. Wykonawcy prowadzą prace ziemne, porządkują teren po wycince drzew i wytyczają przebieg przyszłej trasy.

W realizacji jest blisko 130-kilometrowy odcinek S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Budowę podzielono na 12 odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. Umowę na realizację trzech pierwszych odcinków podpisano 30 października 2017 r, a na ostatni 21 grudnia 2018 r.

Via Carpatia - droga ekspresowa S19

Obecnie kierowcy jadący z Lublina do Rzeszowa korzystają z około 10-kilometrowego odcinka drogi S19 na obwodnicy Lublina oraz 19-kilometrowego fragmentu tej trasy pomiędzy Sokołowem Małopolskim a skrzyżowaniem z autostradą A4 na węźle Rzeszów Wschód.

Z pierwszych odcinków nowej drogi S19 między Lublinem a Sokołowem Malopolskim kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r., a z całej trasy między oboma miastami w połowie 2022 r. W tym momencie bezpośrednie połączenie drogą ekspresową uzyskają też Rzeszów i Warszawa, a - jak szacuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - dzielącą je odległość będzie można pokonać w czasie poniżej 3 godzin.

Mamy przekonanie, że dzięki inwestycjom w infrastrukturę zwiększy się atrakcyjność inwestycyjna tych terenów. Dzisiaj inaugurujemy budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19. Za dwa lata tą drogą przejedziemy na trasie od Lublina do Rzeszowa. Oznacza to także, że Rzeszów będzie połączony z Warszawą siecią dróg ekspresowych

- powiedział wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

Więcej o:
Komentarze (30)
Via Carpatia. Kolejny odcinek S19 w budowie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: l.Lm

  Oceniono 16 razy 8

  S19 umożliwi szybszą ewakuację rządu do Rumunii. :- )

 • jesiotr99

  Oceniono 11 razy 7

  a te kawałki drogi trzypasmowej przed Rzeszowem to co to ma być, wyrób ekspresowo podobny ?

 • Gość: nino

  Oceniono 9 razy 5

  Przecież Rzeszów już jest połączony z Warszawą i to nawet autostradą. Co prawda przez Berlin, ale w końcu jesteśmy jeszcze w Schengen.

 • Gość: Milo

  Oceniono 4 razy 4

  Jeżdżę tą trasą ostatnio dosyć regularnie i o ile w województwie lubelskim widać początek robót na kilku odcinkach to na podkarpaciu nic się nie dzieje.

 • robert_abc3

  Oceniono 10 razy 2

  Szkoda tylko, że S19 jest tak tragicznie zaprojektowane. Zamiast robić bardziej proste odcinki, to mnóstwo zakrętów tu i tam. W górach i na wyżynach, albo w krainie 1000 jezior to jest jest zrozumiałe, ale na na równinach w odcinkach bardziej na północ? Czyżby projektantowi płacono za ilość kilometrów?

 • edek40

  Oceniono 7 razy 1

  A jak tam kończenie tego, co zaczęli poprzednicy?

 • Gość: ola

  Oceniono 5 razy 1

  Łatwiej będzie z Warszawy dojechać w Bieszczady lub na Podkarpacie w rejonie Nowego Sącza, omijając zatłoczone drogi na Zakopane.

 • lukasgld

  Oceniono 4 razy 0

  Nawet w górach by to prościej poprowadził, akurat pochodzę z gminy Dukla. Gmina przygraniczna ze Słowacją. Skomplikowali tą drogę tam jak tylko się dało i wyżej też. Mogli to poprowadzić przez Iwlę, Chyrową i Mszanę, a prowadzą przez Cergową, Lipowicę, Nową Wieś i Trzcianę. Po pierwsze przez rezerwat i w bezpośredniej bliskości niego, po drugie więcej zakrętów, po trzecie Tiry, a jeździ ich sporo tą trasą. Co najmniej połowa skręca w Dukli na DW 993 i jedzie w kierunku na Jasło, Pilzno lub Nowy Sącz. Przy zaakceptowanej trasie i tak będą przejeżdżać przez centrum miasteczka, przy wariancie przez Chyrową łącznik, węzeł byłby na DW 993 w kierunku na Nowy Żmigród. Poza miasteczkiem. Ruch tranzytowy z miasteczka byłby całkowicie wyprowadzony, a i osobowy pewnie też. Totalna porażka. Mam nadzieję, że ta droga nie dojdzie do skutku. Obecnie łącznik planowany jest przy drodze powiatowej. Totalna porażka i przebiega przez centrum wsi Zboiska. Ciekawe jak tiry puszczą tamtędy ? A na bank będą jechać, bo wile kieruje się na Jasło DW 993 i DW 992. Ale burmistrz z Markowej. Jak można takiego kogoś wybrać i nie zna tutejszych realiów tylko kasę bierze. Nie małą.

 • damian_2015

  Oceniono 12 razy 0

  trzydziesci lat od upadku komuny, a wiadomosci nt. budowy drog nadal sa newsami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX