Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe. Już wiadomo, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać

Rada Ministrów przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Mowa o obowiązkowej jeździe na suwak i tworzeniu tzw. korytarza życia. Już wiadomo, kiedy nowe zapisy pojawią się w kodeksie drogowym.

Przepisy dotyczące tworzenia tzw. korytarzy życia mają wejść w życie 1 listopada 2019 r., natomiast rozwiązania dotyczące jazdy na suwak zaczną obowiązywać po 60 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie nie wiadomo, kiedy to dokładnie będzie, bo projekt musi jeszcze trafić pod obrady Sejmu, ale można się spodziewać, że stanie się to na przełomie tego i przyszłego roku.

Zasady jazdy na suwak i korytarza życia dokładnie wyjaśniliśmy w poniższym wideo.

Zobacz wideo
Celem projektu jest stworzenie jednoznacznych zasad zachowania kierowców w dwóch istotnych dla bezpieczeństwa i płynności ruchu drogowego sytuacjach: Gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia drogowego, a także gdy występuje zwężenie drogi ograniczające liczbę dostępnych pasów

- czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

Propozycje Ministerstwa Infrastruktury są zbliżone do sprawdzonych od lat rozwiązań funkcjonujących w wielu w krajach Europy.

Jazda na suwak - co to znaczy?

Jazda na suwak to zachowanie odpowiedniej kolejności przejazdu w sytuacji, kiedy co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Dziś samochody, które zajmują kończący się pas, muszą ustąpić pierwszeństwa lub liczyć na miły gest kierowców zajmujących sąsiedni pas. Nowe prawo to zmieni. Samochody będą jeździły naprzemiennie. Dokładnie obrazuje to poniższa ilustracja.

Jazda na suwak w PolsceJazda na suwak w Polsce fot. Ministerstwo Infrastruktury

Korytarz życia - co to jest

W przypadku zatoru i zbliżającego się samochodu na sygnale, kierowcy będą mieli obowiązek ustąpić mu miejsca w jasno sprecyzowany sposób. To szczególnie istotne na autostradach i drogach ekspresowych. W skrócie – kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem będą mieli obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami - na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym. Dokładnie obrazuje to poniższa ilustracja.

Jazda na suwakJazda na suwak fot. Ministerstwo Infrastruktury

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.