Nowe nieoznakowane radiowozy. Policja wyda miliony na siedmioosobowe SUV-y

Policja rozwija flotę nieoznakowanych radiowozów. Po zakupie 140 egzemplarzy szybkich BMW teraz przyszedł czas na prawie pięćdziesiąt SUV-ów i crossoverów. Samochody mają pojawić się na ulicach jeszcze w grudniu tego roku.

Policja ogłosiła trzy przetargi na zakup nowych radiowozów. Obejmują one łączną pulę 49 pojazdów. 18 z nich to siedmioosobowe, nieoznakowane SUV-y. W planach jest także zamówienie 17 SUV-ów o typowej liczbie siedzeń oraz 14 crossoverów.

Nieoznakowane SUV-y policji

Najwięcej emocji wzbudza chęć zakupu siedmioosobowych SUV-ów. Wymagania stawiane przed tymi pojazdami to rozstaw osi nie krótszy niż 2700 mm i silnik o objętości skokowej co najmniej 1950 cm3. Moc pojazdu musi być większa niż 180 KM, a prędkość maksymalna powinna być wyższa niż 200 km/h. Ciekawie prezentuje się też lista oczekiwanego wyposażenia - czujniki parkowania, kamera cofania oraz metalizowany lub perłowy lakier.

Zobacz jakie nowe radiowozy ma policja:

Zobacz wideo

Przy wyborze oferty największe znaczenie (60 proc.) będzie miała cena. Istotny jest też stosunek mocy do masy pojazdu (20 proc.), obecność tylnych poduszek powietrznych oraz systemu umożliwiającego klonowanie ekranu smartfona na wyświetlacz w pojeździe. Przy ocenie ofert będzie również brany pod uwagę system wspomagania parkowania i bynajmniej nie chodzi tu o czujniki czy kamerę cofania. Policja podaje w rozporządzeniu przetargowym:

Przez określenie system wspomagania parkowania rozumie system samodzielnie parkujący samochód.

Policja kupi crossovery

W szeregach policyjnej floty pojawi się także 17 pięcioosobowych SUV-ów. Tu wymagania są podobne (napęd na cztery koła, rozstaw osi minimum 2700 mm), ale zdecydowano się na mniejszy silnik - wystarczy motor o objętości skokowej 1,5 litra i mocy 150 KM. Ale ponownie pojawia się wymóg dotyczący lakieru - auta muszą być ciemne.

Listę samochodowych zakupów uzupełnia dodatkowo 14 crossoverów. Oczekiwany rozstaw osi to minimum 2500 mm, ale pojazd nie może być krótszy niż 4100 mm i nie niższy niż 1530 mm. Mniejsze wymagania postawiono też jednostkom napędowym - tu wystarczą silniki o pojemności 1,2 litra i mocy około 110 KM.

Policjanci z grupy Speed (zdjęcie ilustracyjne)Policjanci z grupy Speed (zdjęcie ilustracyjne) DOMINIK GAJDA

Ile będą kosztowały nieoznakowane radiowozy?

W postępowaniu przetargowym czytamy, że na 17 pięcioosobowych SUV-ów policja planuje wydać prawie 2,5 mln zł (dokładnie 2 415 636 zł). Wiadomo, że swoje oferty złożyła Skoda (Żagiel Auto Lublin), Kia (AS Motors), Hyundai (MM Cars Katowice) oraz BMW (Frank-Cars Częstochowa). Na ten moment znane są oferty brutto zaproponowanych marek:

  • Skoda - 2 718 300 zł,
  • BMW - 3 122 553,03 zł,
  • Hyundai - 3 158 429, 99 zł,
  • Kia - 3 328 599,96 zł.

2,5 mln zł to kwota, która zostanie przeznaczona tylko na 17 pięcioosobowych SUV-ów. Nie są znane szacowane kwoty pozostałych dwóch przetargów.

Na jakie marki postawi policja?

W kwestii siedmioosobowych SUV-ów warunki spełniają m.in. auta z koncernu Volkswagena. Zarówno Volkswagen Tiguan Allspace, Skoda Kodiaq jak i Seat Tarraco oferują siedem miejsc na pokładzie. Każdy z modeli występuje także w konfiguracji pięcioosobowej i z mniejszymi silnikami, co pozwoliłoby połączyć oba przetargi - na siedmio- i pięcioosobowe SUV-y.

Jeśli chodzi o crossovery, które zakupi policja, wybór też jest całkiem spory. Skoro w postępowaniu dotyczącym SUV-ów pojawił się Hyundai, można podejrzewać, że koreańska propozycja będzie obecna także w przetargu na crossovery. W policyjne wymogi wpasowują się modele i20 Active i Kona. Po stronie francuskich producentów wymagania spełniają Peugeot 2008 i Citroen C5 Aircross, a Kia ma w zanadrzu model Stonic.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.