Prawo jazdy w smartfonie. Jest szansa na nowe przepisy od nowego roku

Wszystko wskazuje na to, że od nowego roku kierowcy nie będą musieli wozić przy sobie tradycyjnego prawa jazdy. Zamiast fizycznego dokumentu będziemy mieć wersję elektroniczną - na smartfonie.

Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje się do realizacji projektu wirtualnego prawa jazdy. Mówi się, że przepisy mają wejść w życie przed końcem obecnej kadencji parlamentu. Minister Marek Zagórski ma nadzieję, że ustawa zostanie przyjęta jeszcze we wrześniu. W rozmowie z dziennikarzem RMF FM powiedział również, że wprowadzenie praw jazdy w smartfonach jest kwestią krótkiego czasu.

Zobacz najgorszego "szeryfa" świata:

Zobacz wideo
Myślę, że to będzie początek roku. My jesteśmy gotowi technologicznie, żeby to zrobić. To jest tylko kwestia prawa, jak ustawa wejdzie w życie, to jeszcze trzy miesiące musimy odczekać

- dodaje minister Zagórski.

Jeśli ustawa faktycznie wejdzie w życie, kierowcy będą mogli wgrać swoje uprawnienia do kierowania pojazdami do smartfona i nie nosić przy sobie fizycznego dokumentu. Od października 2018 roku kierowcy nie muszą już posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu i potwierdzenia wykupienia polisy OC.

Przeczytaj także: Nowe prawa jazdy są już wydawane. Od dziś zaczął obowiązywać nowy wzór dokumentu

mTożsamość - prawie jak dowód osobisty

Cyfrowe prawo jazdy to nie pierwszy pomysł cyfryzacji osobistych dokumentów. Dzięki aplikacji mTożsamość możemy okazać swoją tożsamość wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty czy paszport, a potrzebny jest dokument ze zdjęciem. Np. przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy zakładaniu kart lojalnościowych, przy rejestracji w ramach usług takich jak siłownie, sklepy, usługi medyczne, usługi hotelarskie. mTożsamość nie zastępuje jednak dowodu osobistego. Z usługi nie można również korzystać, jeśli zwykły dowód jest nieważny - na przykład został zastrzeżony z powodu kradzieży. Prawdopodobnie sprawa z cyfrowym prawem jazdy będzie wyglądała analogicznie.

Nowe prawo jazdy - wzórNowe prawo jazdy - wzór Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.