Jeszcze żadne auto nie pojechało tak szybko! Bugatti Chiron rozpędził się do prawie 500 km/h

Do tej pory rekord prędkości samochodu wynosił 457 km/h. Teraz jednak specjalny egzemplarz Bugatti Chiron pokonał ten wynik w wielkim stylu. Francuski supersamochód pędził ponad 490 km/h.

Kiedy "bardzo szybko" to wciąż za mało, trzeba wymyślić coś, by pojechać jeszcze szybciej. 420 km/h osiągane przez seryjne Bugatti Chiron zostało widocznie uznane za "prędkość patrolową". Inżynierowie wzięli na warsztat francuskiego sportowca i dzięki sporym modyfikacjom pobili rekord prędkości. Zmodyfikowany Chiron na niemieckim torze jako pierwszy samochód w historii przekroczył prędkość 304 mil na godzinę.

Do tej pory rekord należał do szwedzkiego samochodu sportowego - modelu Koenigsegg Agera RS. Prędkość jaką uzyskał wynosiła 457 km/h i od 2017 roku rekord ten nie został pobity. Aż do teraz.

Bugatti Chiron rozpędziło się do 490 km/hBugatti Chiron rozpędziło się do 490 km/h Materiały prasowe

Na co stać seryjnego Chirona?

Według danych technicznych, seryjne Bugatti Chiron rozpędza się do 420 km/h, a pierwszą"setkę" osiąga po 2,5 sekundy . Pod maską pracuje 8-litrowy silnik W16, który generuje 1500 KM mocy i aż 1600 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

Rekordowy Chiron został pozbawiony wielkiego skrzydła, a tylną część nadwozia wydłużono o 25 cm (tworząc tzw. long tail), aby zapewnić jak największy docisk samochodu, który pozwala na uzyskanie naprawdę dużych prędkości. Za kierownicą zmodyfikowanego Bugatti zasiadł Andy Wallace, znany z wielu rekordów prędkości. Próby dokonano 2 sierpnia na niemieckim torze Ehra Lessien, ale do tej pory wszystko było trzymane w tajemnicy. Auto rozpędziło się do ponad 300 mil na godzinę, a dokładnie 490,48 km/h. Zatem do "magicznej" bariery 500 km/h zostało już naprawdę niewiele.

 
Więcej o:
Komentarze (58)
Jeszcze żadne auto nie pojechało tak szybko! Bugatti Chiron rozpędził się do prawie 500 km/h
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: obsrywator

  Oceniono 24 razy 20

  Oni jeszcze nie wiedzą co potrafi Polska Arrinera Hussarya!!! Ba, nikt nie wie co ona potrafi!!! 😂😂😂

 • sylenth

  Oceniono 11 razy 11

  Kto bugatiemu zabroni

 • plobywatel

  Oceniono 13 razy 11

  Bugatti, czekaj tylko aut elektrycznych Morawieckiego!!!

 • niktalboktos

  Oceniono 9 razy 9

  Zastanawiam sie jakie są odczucia gdy zwolni sie tym autem z 490 do 100 km na godzinę... Musi byc wrazenie jakby stalo się w miejscu...

 • Gość: gość

  Oceniono 9 razy 7

  W sam raz do biedronki, na ryby, grzyby itp.

 • Gość: Tadek

  Oceniono 8 razy 6

  A będzie na gaz?

 • Gość: motorniczy

  Oceniono 6 razy 6

  Ciekawe czy zgodnie z rozporządzeniem UE po 2024 do Bugatti Chiron też wstawią system rozpoznawania znaków i ograniczenie do 50km w mieście i 90 poza.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 14 razy 6

  490 km/h to jakby jechać w tunelu - przy 136 m/s nie widać mijanych obiektów. Z praktycznego punktu widzenia, nie da się tak jeździć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX