Ile punktów karnych masz na koncie po wakacjach? Można to sprawdzić nie wychodząc z domu

Bartłomiej Pawlak
Liczbę punktów karnych można sprawdzić bez wychodzenia z domu. Przyda się do tego komputer z dostępem do internetu, profil zaufany i strona internetowa stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji. Tłumaczymy, jak wygodnie sprawdzić liczbę punktów.

Wakacje to wzmożony okres samochodowych wycieczek, dlatego i liczba punktów karnych u kierowców mogła przybywać szybciej niż w innych porach roku. Warto zatem podsumować swoje konto punktowe, aby dokładnie widzieć, ile punktów "udało się" zebrać do tej pory i kiedy tracą one ważność.

Jak można sprawdzić liczbę punktów karnych?

Każdy kierowca ma prawo udać się na komisariat policji i zapytać funkcjonariusza o liczbę punktów karnych. Taka informacja zostanie przekazana bezpłatnie. Co więcej, po uiszczeniu opłaty (17 zł) może również dostać wydrukowane zaświadczenie o liczbie punktów.

Od pewnego czasu Ministerstwo Cyfryzacji pozwala jednak na sprawdzenia stanu swojego konta bez wychodzenia z domu. To najszybszy i najwygodniejszy sposób, dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej.

Jak sprawdzić liczbę punktów przez internet?

Pierwszym warunkiem sprawdzenia liczny punktów karnych przez internet jest posiadanie profilu zaufanego. Jest on konieczny, aby potwierdzić swoją tożsamość. Jeśli nie macie profilu zaufanego, niezbędne będzie jego założenie. Można to zrobić osobiście w wyznaczonych punktach potwierdzających lub elektronicznie przez systemy wybranych banków.

Następnym krokiem jest wejście na stronę obywatel.gov.pl, i skierowanie się do sekcji "pojazdy i kierowcy" (bezpośredni LINK). Po zalogowaniu na stronie wyświetli się lista zebranych punktów karnych. Mamy tam możliwość sprawdzenia łącznej liczby punktów oraz daty popełniania każdego z naruszeń.

Dzięki temu możemy w wygodny sposób dowiedzieć się ilu punktów brakuje do maksymalnej dozwolonej liczby 24 (lub 20 w przypadku młodych kierowców, którzy mają swoje pierwsze prawo jazdy i nie minął jeszcze rok od jego wydania). Usługa jest oczywiście bezpłatna.

Warto wspomnieć też, że w razie potrzeby listę punktów karnych można pobrać w formacie PDF i wydrukować. Taki wydruk ma jednak wyłącznie charakter informacyjny i nie jest dokumentem urzędowym. Aby taki uzyskać będzie potrzebne udanie się na komisariat.

Kiedy punkty karne się przedawniają?

Punkty karne przedawniają się po roku od popełniania wykroczenia na drodze. Dzięki wpisom w systemie obywatel.gov.pl możemy zatem dowiedzieć się, kiedy punkty za dane wykroczenie zostały przyznane i policzyć, kiedy stracą swoją ważność i zostaną usunięte z konta kierowcy.

W dalszym ciągu punkty można legalnie usunąć ze swojego konta uczestnicząc w szkoleniu organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.