Opłata za parking policyjny. Senat chce odroczenia opłat

Do tej pory odholowanie pojazdu na parking policyjny (np. za nieprawidłowe parkowanie), wiązało się z koniecznością natychmiastowego wniesienia opłaty. Tylko tak mogliśmy od razu odzyskać wóz. Senat jednak chce odroczenia tego terminu i zapewnienia kierowcom możliwości odbioru auta jeszcze przed poniesieniem kosztów.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", do Sejmu właśnie trafił projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Wnosi on o wprowadzenie możliwości odbioru auta z parkingu policyjnego bez konieczności wcześniejszego wnoszenia opłaty za usunięcie i przechowywanie samochodu.

Ile kosztuje odholowanie samochodu na parking policyjny?

Wysokość opłat za odholowanie pojazdu jest uregulowane przez ustawę, która podaje maksymalne stawki, jednak wiele zależy od władz lokalnych. Ostateczne stawki za odholowanie pojazdu ustalają samorządy, które z reguły wybierają najwyższą kwotę z możliwych.

Jakie uprawnienia wobec kierowców ma straż miejska?

Zobacz wideo

Obecnie maksymalna opłata za odholowanie pojazdu w Polsce wynosi 494 zł. Dodatkowo każda doba na parkingu policyjnym będzie kosztowała właściciela 41 zł. Do tego należy doliczyć koszt samego mandatu za przewinienie, które spowodowało usunięcie samochodu z drogi. Kwota do zapłacenia robi się więc niemała, a do tego rośnie z każdym dniem. Do tej pory by odebrać samochód z parkingu policyjnego, należało przedstawić dowód wniesienia wszystkich opłat.

Odroczenie opłat za odholowanie i parking policyjny

Senat wyszedł z propozycją wprowadzenia siedmiodniowego okresu wnoszenia opłat za odholowanie i przechowanie pojazdu na parkingu policyjnym. Kierowca mógłby odebrać swój samochód tego samego dnia, którego został odholowany, bez konieczności natychmiastowego wnoszenia opłat. Na to miałby kolejnych 7 dni. Jeśli w ciągu tego czasu nie uregulowałby długu, zostałoby wszczęte wobec niego postępowanie egzekucyjne, co dodatkowo oznaczałoby naliczanie odsetek.

Więcej o:
Copyright © Agora SA