Opłata za parking policyjny. Senat chce odroczenia opłat

Do tej pory odholowanie pojazdu na parking policyjny (np. za nieprawidłowe parkowanie), wiązało się z koniecznością natychmiastowego wniesienia opłaty. Tylko tak mogliśmy od razu odzyskać wóz. Senat jednak chce odroczenia tego terminu i zapewnienia kierowcom możliwości odbioru auta jeszcze przed poniesieniem kosztów.

Jak ustaliła "Rzeczpospolita", do Sejmu właśnie trafił projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Wnosi on o wprowadzenie możliwości odbioru auta z parkingu policyjnego bez konieczności wcześniejszego wnoszenia opłaty za usunięcie i przechowywanie samochodu.

Ile kosztuje odholowanie samochodu na parking policyjny?

Wysokość opłat za odholowanie pojazdu jest uregulowane przez ustawę, która podaje maksymalne stawki, jednak wiele zależy od władz lokalnych. Ostateczne stawki za odholowanie pojazdu ustalają samorządy, które z reguły wybierają najwyższą kwotę z możliwych.

Jakie uprawnienia wobec kierowców ma straż miejska?

Zobacz wideo

Obecnie maksymalna opłata za odholowanie pojazdu w Polsce wynosi 494 zł. Dodatkowo każda doba na parkingu policyjnym będzie kosztowała właściciela 41 zł. Do tego należy doliczyć koszt samego mandatu za przewinienie, które spowodowało usunięcie samochodu z drogi. Kwota do zapłacenia robi się więc niemała, a do tego rośnie z każdym dniem. Do tej pory by odebrać samochód z parkingu policyjnego, należało przedstawić dowód wniesienia wszystkich opłat.

Odroczenie opłat za odholowanie i parking policyjny

Senat wyszedł z propozycją wprowadzenia siedmiodniowego okresu wnoszenia opłat za odholowanie i przechowanie pojazdu na parkingu policyjnym. Kierowca mógłby odebrać swój samochód tego samego dnia, którego został odholowany, bez konieczności natychmiastowego wnoszenia opłat. Na to miałby kolejnych 7 dni. Jeśli w ciągu tego czasu nie uregulowałby długu, zostałoby wszczęte wobec niego postępowanie egzekucyjne, co dodatkowo oznaczałoby naliczanie odsetek.

Więcej o:
Komentarze (9)
Opłata za parking policyjny. Senat chce odroczenia opłat
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • topel

  Oceniono 9 razy 5

  Kretyński pomysł z opóźnieniem opłat. Odholowanie pojazdu w 99% to wynik jakiegoś szczególnie chamskiego parkowania, blokowania ruchu etc. Dlatego dla takiego kierowcy konsekwencje powinny być możliwie maksymalnie uciążliwe. Więc najlepiej jakby kasę zrobić na jednym końcu miasta, parking na drugim. I niech delikwent pojeździ komunikacją publiczną albo rowerem, żeby swoje czterokołowe cudo odebrać. Może drugi raz ochota na kretyńskie zaparkowanie mu przejdzie.

 • talajot

  Oceniono 6 razy 4

  Głupota
  No to zaraz zacznie się kombinowanie i problemy z egzekucją długu.
  Na całym świecie jest tak że zapłacisz to odbierzesz
  Proste

 • ela-007

  Oceniono 3 razy 3

  A jakie uzasadnienie poza przedwyborczym włażeniem PiSiorów w dupę suwerenowi.
  Żaden policjant czy strażnik miejski nie wyda teraz decyzji o odholowaniu bo kto będzie narażał firmę na koszty.

 • mirekmm

  Oceniono 4 razy 2

  Nie dość, że centralnie regulowane opłaty nie pokrywają wszystkich kosztów holowania i parkingu w dużych miastach, to podatnik będzie musiał dopłacić za postępowanie egzekucyjne.

 • hd52

  Oceniono 1 raz 1

  Efekt będzie taki jak po likwidacji radarów.

 • droch

  Oceniono 1 raz 1

  A Partia na to: Czyli za holowanie zapłacą prawidłowo parkujący, logiczne?!

 • Wies Kwiec

  0

  Senat broni interesów kierowców nie respektujących przepisów. Chyba mają w rodzinach takich bufonów parkującyych w miejscach niedozwolonych. Banda senator?ów kretynów walczy o swoje.

 • wichura

  0

  Brawo! Obecna praktyka jest bezprawiem! Zwykłym wymuszaniem, okupem za odebranie swojej własności (a zgodnie z konstytucją, tylko wyrokiem sądu można kogoś pozbawić własności).

 • pm7303

  Oceniono 1 raz -1

  Czyli co, dziadki z senatu parkują gdzie popadnie, a potem nie mają ze swojej bieda-diety na zapłacenie przy odbiorze, bo nie kumam?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX