Zmiany w rejestracji samochodów. Od 1 stycznia tysiąc złotych kary za spóźnienie

Od 1 stycznia przyszłego roku za spóźnienie w przerejestrowaniu i wyrejestrowaniu samochodu będzie grozić tysiąc złotych kary. Nowe przepisy właśnie pojawiły się w Dzienniku Ustaw.

Najważniejszą zmianą dotyczących rejestracji pojazdów będzie wprowadzenie obowiązku jego rejestracji lub wyrejestrowania w terminie do 30 dni. Co więcej, właściciela samochodu, motocykla lub innego pojazdu, który nie zrobi tego w wyznaczonym czasie, będzie czekała kara w wysokości do 1000 zł. Kara będzie nakładana w drodze decyzji administracyjnej przez starostę, a pieniądze trafią do budżetu powiatu. Ukarane będą mogły być nie tylko osoby fizyczne, ale także firmy.

Zmiany zaczną obowiązywać 1 stycznia 2020 roku.

Jak się zbiera 30 punktów karnych w kilka minut?

Zobacz wideo

Przyjęto jedną ważną poprawkę

Podczas prac parlamentarnych nad zmianami zdecydowano, że obowiązek ten nie będzie dotyczył nowych samochodów, które będą traktowane jako towar handlowy. Oznacza to, że wysokimi karami nie będą musieli się przejmować dealerzy. Nowe przepisy będą jednak bardzo dużym problemem dla importerów i sprzedawców samochodów używanych, co można uznać za swego rodzaju niesprawiedliwość.

Skąd aż tak ostre przepisy?

W Polsce istnieje już obowiązek informowania starosty o sprzedaży samochodu, ale jest fikcją, bo jeśli tego nie zrobimy, to tak naprawdę nie grozi nam żadna kara. Na zmiany nalegała także Komisja Europejska, która zarzucała Polsce, że nie wdrożyła dyrektywy w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Szacunki mówią, że z 24 milionów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojazdów aż 6 milionów to tzw. "samochody-duchy", które co prawda istnieją, ale nie jeżdżą po drogach, a wpływają na statystyki.

Zakłada się, że taki instrument prawny przyczyni się do poprawy przestrzegania przez właścicieli pojazdów obowiązku złożenia wniosku o rejestrację, wyrejestrowanie pojazdu w określonym terminie czy też ustawowego terminu zawiadomienia o nabyciu, zbyciu pojazdu czy zmianie stanu faktycznego wymagającego zmiany danych w dowodzie rejestracyjnym - tak nowe przepisy uzasadnia Ministerstwo Środowiska.

30 dni na rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu

Właściciel będzie miał 30 dni na rejestrację pojazdu od:

 • Zakupu nowego pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
 • zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, czyli używanego z rynku wtórnego,
 • Dopuszczenia przez organ Służby Celno-Skarbowej do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem UE,
 • Sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego UE,
 • 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację ma mieć także osoba, która posiada pojazd powierzony mu przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną. Czas będzie liczony od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski.
Więcej o:
Komentarze (61)
Zmiany w rejestracji samochodów. Od 1 stycznia tysiąc złotych kary za spóźnienie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • liczbynieklamia

  Oceniono 30 razy 20

  Do tej pory przerejestrowywanie samochodu było bez sensu - to tylko dodatkowe koszty, więc coraz więcej ludzi z tego rezygnowało. Jednak oszczędność dla kierowców, to była "strata" dla urzędów, no więc wprowadzono kary.

  Gdyby nie chodziło o pieniądze, to wprowadzonoby po prostu darmowe zgłoszenie zakupu/sprzedaży, robione w urzędzie lub przez uPUAP. Bez zmiany tablic, dowodów rejestracyjnych, naklejek i bez opłat.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 19

  Należy natychmiast zrezygnować z rejonizacji rejestracji samochodu - tablice rejestracyjne powinny być przywiązane do samochodu przez całe życie, co przyniesie olbrzymią redukcję kosztów niepotrzebnego systemu. Rejestracja nowego właściciela powinna być wyłącznie wewnętrznym dla urzędu procesem internetowym, bez konieczności wydawania za każdym razem nowych tablic rejestracyjnych i dowodu rejestracyjnego ...

 • Gość: cmoknijmniewwacka

  Oceniono 28 razy 16

  W ten oto sposób pisiory skrycie podnoszą podatki ;)

 • ptakomysz

  Oceniono 27 razy 15

  Yebać suwerena ile się da, żeby tylko dla ojca derektora i czarnej zarazy starczyło.

 • ptakomysz

  Oceniono 15 razy 9

  Głosujecie głupie sÔwereny na PiS to was żywcem zayebią
  I dobrze!
  Może wreszcie zostaną tylko normalni ludzie w tym kraju.

 • Gość: jasny ludek

  Oceniono 13 razy 9

  zarejestrowanie samochodu oznacza konieczność opłacenia składki OC, na placach komisów, portalach otomoto itp. jest około miliona niezarejestrowanych aut - ta ustawa da około 1 miliarda w skali roku, duży procent z tej kwoty trafi do PIS poprzez ich nominatów w firmach ubezpieczeniowych

 • Gość: cmoknijmniewpompeczkę

  Oceniono 13 razy 9

  W taki oto sposób pisiory skrycie podnoszą podatki. Tak żeby się suweren nie połapał przed wyborami ;)

 • race444

  Oceniono 10 razy 8

  Teraz przed wyborami to tylko takie lekkie skubanie po kieszeniach ale poczekajcie a po wyborach zobaczycie drenowanie kont i kieszeni w koncu ktos te plusy musi sfinansowac, przeciez kot Jarka dolarami nie sr

 • Gość: Bartek

  Oceniono 7 razy 7

  Ciekawe co z autami uszkodzonymi ? Zarejestrują bez przeglądu ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX