Budowa trasy S5 w województwie kujawsko-pomorskim przysparza problemów. Trwają poszukiwania nowego wykonawcy

Ponownie trzeba szukać wykonawców trzech odcinków drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Wszystko przez nierzetelność poprzedniej firmy. Jak będzie przebiegała trasa S5?

Winę za wszelkie opóźnienia ponosi firma firmą Impresa Pizzarotti. Po wielokrotnych wezwaniach do rzetelnej i zgodnej z podpisanymi umowami realizacji kontraktów na trzech odcinkach S5, 11 czerwca br. odstąpiono od umów. Wykonawca nie wywiązał się z wezwań wręczanych przez GDDKiA i prowadził kontrakty niezgodnie z zawartymi umowami. Nie wypełniał postanowień dotyczących ich realizacji, w tym realizacji postępu robót zgodnego z harmonogramem oraz nie regulował płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów.

Zaawansowanie robót dotychczasowych wykonawców i podejmowane działania:

1. Węzeł Nowe Marzy - węzeł Świecie Południe (pierwotna nazwa Dworzysko)

 • długość: 23,3 km,
 • zaawansowanie rzeczowe robót dotychczasowego wykonawcy to ok. 23,2 proc.,
 • zaawansowanie czasowe do momentu odstąpienia od umowy to ok. 87,5%.

Kontrakt został zawarty z firmą Impresa Pizzarotti na kwotę blisko 375 mln złotych, co stanowiło jedynie 63% wartości kosztorysu GDDKiA.

2. Węzeł Świecie Południe (pierwotna nazwa Dworzysko) - węzeł Bydgoszcz Północ (pierwotna nazwa Aleksandrowo) GDDKiA

 • długość: 2,4 km,
 • zaawansowanie rzeczowe robót dotychczasowego wykonawcy to ok. 29,9 proc.,
 • zaawansowanie czasowe do momentu odstąpienia od umowy to ok. 88,8%.

Kontrakt został zawarty z firmą Impresa Pizzarotti na kwotę blisko 410 mln złotych, co stanowiło jedynie 60% wartości kosztorysu GDDKiA.

3. Węzeł Bydgoszcz Błonie (pierwotna nazwa Białe Błota) - Szubin

 • długość:  9,7 km,
 • zaawansowanie rzeczowe robót dotychczasowego wykonawcy to ok. 39 proc.,
 • zaawansowanie czasowe do momentu odstąpienia od umowy to ok. 96,4%.

Kontrakt został zawarty z firmą Impresa Pizzarotti na kwotę blisko 260 mln złotych, co stanowiło jedynie 61% wartości kosztorysu GDDKiA.

Trasa S5, Bydgoszcz, kujawsko-pomorskieTrasa S5, Bydgoszcz, kujawsko-pomorskie GDDKiA

Na pozostałych odcinkach prace w toku

Tymczasem na pozostałych czterech odcinkach budowanej drogi S5 realizowane są roboty w branży mostowej, drogowej, energetycznej i wodno-kanalizacyjnej. Prace prowadzone są zgodnie z zakładanym harmonogramem.

1. Węzeł Bydgoszcz Północ (pierwotna nazwa Aleksandrowo) - węzeł Bydgoszcz Opławiec (pierwotna nazwa Tryszczyn)

 • długość: 14,7 km,
 • wykonawca: konsorcjum firm INTERCOR (lider) i TRAKCJA PRKiI (partner),
 • stan zaawansowania kontraktu wynosi około 75 proc.

Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Roboty nawierzchniowe na jezdniach głównych są na ukończeniu.  W ramach tego odcinka budowane są dwa największe obiekty mostowe na S5. Jeden nad torami kolejowymi w rejonie Maksymilianowa, dla którego w bieżącym miesiącu planowane jest podniesienie konstrukcji stalowej do projektowanych rzędnych, a następnie jej scalenie. Drugi obiekt to most przez Brdę, na którym ustrój nośny pod jedną jezdnię jest już zabetonowany i obecnie montowane jest wyposażenie, a pod drugą jezdnię planuje się zakończenie betonowania jeszcze w sierpniu br.

2. Węzeł Bydgoszcz Opławiec (pierwotna nazwa węzeł Tryszczyn) - Bydgoszcz Błonie (pierwotna nazwa węzeł Białe Błota)

 • długość: 13,5 km,
 • wykonawca: konsorcjum firm POLAQUA (lider) i DRAGADOS (partner),
 • stan zaawansowania kontraktu wynosi około 50 proc.

Roboty są rozciągnięte na wszystkich asortymentach: roboty ziemne, podbudowy z chudego betonu oraz nawierzchnia z betonu cementowego. Prace trwają również na wszystkich obiektach inżynierskich. Wykonawca koncentruje swoje prace również na węźle Bydgoszcz Zachód celem wdrożenia tymczasowej organizacji ruchu i otwarcia tym samym nowych, kolejnych frontów robót na węźle.

3. Szubin - węzeł Żnin Północ (pierwotna nazwa węzeł Jaroszewo)

 • długość: 19,3 km,
 • wykonawca: konsorcjum firm TRAKCJA PRKiI (lider) i INTERCOR (partner),
 • stan zaawansowania kontraktu wynosi ok. 60 proc.

W tej chwili toczą się rozmowy pomiędzy stronami, czyli Wykonawcą i Zamawiającym celem usprawnienia działań na omawianym odcinku. GDDKiA na bieżąco monitoruje sytuację na wszystkich kontraktach i reaguje zgodnie z przepisami i zapisami kontraktowymi, gdy wymaga tego sytuacja.

4. Węzeł Żnin Północ (pierwotna nazwa węzeł Jaroszewo) - granica województwa kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego

 • długość: 25,1 km,
 • wykonawca: konsorcjum firm KOBYLARNIA (lider) i MIRBUD (partner),
 • stan zaawansowania kontraktu wynosi ponad 80 proc.

Prace prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Obecnie realizowana jest warstwa ścieralna na jezdniach głównych. Obiekty mostowe w większości są na ukończeniu, a na pozostałych obiektach trwają prace wykończeniowe.

Trasa S5, kujawsko-pomorskieTrasa S5, kujawsko-pomorskie GDDKiA

Strategiczna S5

Droga ekspresowa S5 biegnąca z południa w kierunku północnym spinać będzie cztery aglomeracje: Wrocław, Poznań, Bydgoszcz oraz Gdańsk, stając się tym samym jedną z głównych dróg o podstawowym charakterze dla gospodarki kraju i dużym znaczeniu dla rozwoju portów w Gdańsku i Gdyni. Drogi ekspresowa S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego będzie miała długość prawie 130 kilometrów i będzie przebiegać od zjazdu z autostrady A1 w Nowych Marzach koło Grudziądza, do Mielna na granicy z Wielkopolską.

Źródło: GDDKiA

Więcej o:
Komentarze (56)
Budowa trasy S5 w województwie kujawsko-pomorskim przysparza problemów. Trwają poszukiwania nowego wykonawcy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Piotr

  Oceniono 33 razy 21

  Należało by wspomnieć że drogi te budują aktualnie rządzący ,
  ci co doprowadzili w Polsce hiper inflacje ... dlatego zerwane umowy .

 • kuba_wu

  Oceniono 13 razy 9

  Cena wynosząca 60% kosztorysu to proszenie się o kłopoty. Generalnie najtańszy wykonawca wróży problemy, gdyż najbardziej zdesperowani są zwykle ci w gorszej kondycji. W wielu krajach to wiedzą i np. odrzucają z automatu oferty najtańsze. Co skłania oferentów do składania ofert po prostu rozsądnych, a nie bardzo tanich.

 • onlyobserver

  Oceniono 9 razy 7

  Od tego trzeba wyjsc, ze zapomnijcie, ze PiS Wam wybuduje jakies drogi.

 • Gość: Najtaniej

  Oceniono 9 razy 7

  Taaa.... Najniższa cena (60% kosztorysu??? WTF???) i Włosi (włoska mafia?) w akcji. Wszystko jasne. NIK będzie miał w tej sprawie dużo roboty....

 • Gość: Nauczyciel

  Oceniono 5 razy 5

  Włosi nie dają rady. Ogólnie drogowa Polska jest w budowie. Tak trzymać a za parę lat pojadę sobie choćby z Wawy do Rzeszowa :)

 • obserwator_86

  Oceniono 4 razy 4

  Roboty stanęły już dawno - wszystko porasta trawą. Jakimś jednak cudem znaki drogowe dalej ustawione tak, jak w momencie, gdy roboty trwały. W efekcie jeśli ktoś bezmyślnie się nimi kieruje, to na większości odcinków mamy 40-60km//h. Oczywiście w miejscach, gdzie są zwężenia, tymczasowe ronda itd. jest to zrozumiałe, ale odcinki, gdzie dawniej była ekspresówka, a teraz na tej samej nawierzchni mamy 60km/h, to absurd.

 • Gość: PP

  Oceniono 3 razy 3

  Czy ktoś wie może jaki jest stan przygotowania drogi zaznaczonej na niebiesko, łączącej Bydgoszcz i Toruń od południa? Jest szansa na rozpoczęcie budowy w ciągu 3-5 lat?

 • budegac

  Oceniono 1 raz 1

  Kiedy w 2007 przyznano Polsce Euro, zapowiadano, że trasa będzie gotowa do 2012, teraz trwa więc walka, żeby termin opóźnienia nie przekroczył 10 lat.

 • susceptant

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety wygląda to jeszcze gorzej. Prace normalnie prowadzone są jedynie na dwóch odcinkach: Żnin-Mieleszyn.
  Na odcinku Tryszczyn-Białę Błota zaawansowanie w lipcu wynosiło 57%, a co gorsza w ciągu trzech miesięcy pełni sezonu budowlanego (maj-lipiec) postęp wyniósł 3% (a powinien ok. 5% miesięcznie) - czyli budowa praktycznie stoi. Podobnie jest na odcinku Szubin-Jaroszewo - tam w styczniu zaawansowanie było 57%, pół roku później - 59% Kontrakt albo zostanie rozwiązany w całości, albo będzie porozumienie aby konsorcjant (intercor) przejął jego budowę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX