Podpisano umowę na ostatni odcinek trasy S14.Obwodnica Łodzi będzie kompletna

Drugi odcinek drogi ekspresowej S14, czyli Zachodniej Obwodnicy Łodzi, to ostatni brakujący fragment tzw. ringu dróg szybkiego ruchu wokół aglomeracji łódzkiej. Właśnie podpisano umowę na realizację odcinka węzeł Łódź Teofilów - Słowik.

Budowa ostatniego odcinka S14 jest ważna nie tylko z lokalnego punktu widzenia, ale także dla całej sieci dróg krajowych. Po oddaniu do ruchu znakomicie poprawi warunki życia mieszkańców Łodzi, Pabianic, Zgierza, Konstantynowa Łódzkiego i Aleksandrowa Łódzkiego, wyprowadzając tranzyt z tych miejscowości, jednocześnie skracając czas przejazdu. Poprawi także warunki ruchu w zachodniej części Łodzi, ułatwiając kierowcom jadącym od strony Konina, Poddębic czy Warty dojazd do autostrad A1 i A2, a także drogi ekspresowej S8, bez konieczności wjeżdżania do miasta. Dzięki wybudowaniu drogi S14 Łódź (wraz z aglomeracją) będzie pierwszym miastem w Polsce z pełnym ringiem wykorzystującym autostradę i drogi ekspresowe.

Ostatni element

Po zakończeniu inwestycji, droga ekspresowa S14 będzie liczyła ok. 28,5 km długości i połączy autostradę A2 z drogą ekspresową S8. Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, z możliwością dobudowy trzeciego, zewnętrznego, zależnie od potrzeb.

Trasa S14, obwodnica ŁodziTrasa S14, obwodnica Łodzi GDDKiA

Nowe drogi to ogromne ułatwienie dla kierowców. Tak mogą zmienić się Mazury:

Zobacz wideo

Jak powstawała trasa S14?

Początkiem drogi ekspresowej S14 był odcinek o długości 15,2 km od węzła Dobroń (skrzyżowanie S14 z drogą wojewódzką 482 - dawną drogą krajową nr 14) do ul. Pabianickiej w Łodzi. Został oddany do ruchu w 2011 roku. Obecnie drogę ekspresową S14 stanowi odcinek o długości 9,6 km, pozostała część, to droga krajowa 14 zarządzana przez miasto.

Kolejny 3-kilometrowy fragment trasy powstał w ramach budowy drogi ekspresowej S8 Łódź - Wrocław i był siódmym odcinkiem realizacyjnym. Połączył węzeł Dobroń z węzłem Róża. Samochody ruszyły tą drogą 11 kwietnia 2014 roku.

7 maja 2012 roku podpisana została umowa na wykonanie dokumentacji projektowej budowy drogi ekspresowej S14 nazwanej „Zachodnią Obwodnicą Łodzi i Zgierza”.

Trasa S14, obwodnica ŁodziTrasa S14, obwodnica Łodzi GDDKiA

5 października 2018 roku podpisano umowy na projekt i budowę dla odcinka I, wykonawcą zostało konsorcjum Budimex – Strabag.

8 października 2015 roku Wojewoda Łódzki wydał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla I odcinka S14 Zachodniej Obwodnicy Łodzi.

8 listopada 2015 roku wydana została decyzja ZRID na II odcinek.

22 sierpnia 2019 roku podpisana została umowa na II odcinek. Tym samym należy uznać, że wszystkie odcinki są już w fazie realizacji. Termin wykonania prac to 35 miesięcy (w tym 10 miesięcy na projektowanie, gdzie wlicza się okresy zimowe, a pozostały czas to realizacja, ale w tym przypadku nie wlicza się okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).

Źródło: GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.