Bentley EXP 100 GT Concept. Imponująca wizja przyszłości

Prawie 6 metrów długości, 4 silniki elektryczne, łącznie 1340 KM mocy, oszałamiająca stylistyka i wykonane z ekologicznych materiałów wnętrze. Oto Bentley EXP 100 GT. Koncept, który pokazuje, jak mają wyglądać luksusowe samochody już za 15 lat.
Bentley EXP 100 GT to reprezentant samochodów, które chcemy produkować w przyszłości

- zapowiada Stefan Sielaff, szef designu Bentleya. Producent ostrożnie szacuje, że podobne auto na drogi wyjechać może za około 15 lat, w 2035 roku. Jednak ze stylistyki konceptu EXP 100 GT garściami czerpać mają modele, które do sprzedaży wejdą znacznie wcześniej. Jest na co czekać, bo samochód koncepcyjny prezentuje się spektakularnie.

>>> Bentleya EXP 100 GT możecie zobaczyć na oficjalnym filmie z prezentacji:

Zobacz wideo

Bentley EXP 100 GT to prawdziwy gigant. Auto mierzy aż 5,8 metra długości oraz 2,4 metra szerokości. Koncept waży 1900 kg, co trzeba uznać za znakomity wynik. W końcu to samochód w pełni elektryczny z ciężkimi akumulatorami. Te mają pozwolić na przejechanie 700 km na jednym ładowaniu i obsługiwać technologię szybkiego ładowania - przy użyciu specjalnej ładowarki 80 proc. otrzymamy już po zaledwie 15 minutach.

W koncepcie Brytyjczycy eksperymentują z nowym typem baterii, które mają być nawet kilkukrotnie wydajniejsze od tych używanych aktualnie. To jednak na razie pieśń przyszłości.

Bentley EXP 100 GTBentley EXP 100 GT fot. Bentley

Imponować ma także sam napęd Bentleya EXP 100 GT. Cztery silniki elektryczne łącznie dostarczają aż 1340 KM mocy i 1491 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Jak te liczby przekładają się na osiągi?

  • Przyspieszenie od 0 do 100 km/h w 2,5 sekundy
  • oraz nawet 300 km/h prędkości maksymalnej.

Bentley EXP 100 GTBentley EXP 100 GT fot. Bentley

Wnętrze oczywiście ocieka luksusem, ale projektanci pamiętali, że tworzą luksusowe gran tourismo nowych czasów. Stąd wykorzystanie wielu ekologicznych materiałów. Przykładowo, drewniane elementy wykonano z naturalnie zwalonych drzew, a materiał przypominający skórę to tak naprawdę twór z resztek powstałych przy produkcji wina. Nie mogło też zabraknąć zaawansowanych technologii. Specjalne systemy biometryczne mają na bieżąco obserwować kierowcę i pasażerów, mierzyć ich puls, ciśnienie, śledzić ruchy oczu i głowy i cały czas dostosowywać kabinę do potrzeb. Na pierwszym miejscu zawsze ma stać komfort i wygoda podróżujących.

Bentley EXP 100 GT na życzenie kierowcy będzie mógł się przemieszczać w trybie czysto autonomicznym.

Bentley EXP 100 GTBentley EXP 100 GT fot. Bentley

Co oznacza liczba 100 w nazwie konceptu? Bentley w tym roku obchodzi okrągłe setne urodziny. Prezentacja EXP 100 GT jest częścią hucznych obchodów i spojrzeniem w nadchodzącą przyszłość. Część zdjęć projektu wkleiliśmy w tekst, resztę znajdziecie w naszej galerii.

Chcielibyście zobaczyć produkcyjnego Bentleya w tej formie na publicznych drogach?

Bentley EXP 100 GTBentley EXP 100 GT fot. Bentley

Czy podoba Ci się koncepcyjny Bentley EXP 100 GT?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.