Na tym rynku Polacy rządzą. Solaris największym producentem autobusów elektrycznych w Europie

Solaris zgarnia kontrakt za kontraktem na dostawy elektrycznych autobusów. Duże zamówienia z europejskich miast pozwoliły polskiej firmie wyrosnąć na największego producenta elektrobusów na naszym kontynencie.

Na potentata w branży elektrobusów Solaris wyrósł w tym roku dzięki trzem bardzo dużym zamówieniom z Berlina, Warszawy i Mediolanu. Te trzy miasta zamówiły w 2019 roku łącznie 470 autobusów elektrycznych od Solarisa. Do tego dochodzi jeszcze 90 ekologicznych pojazdów, które zakupiły inne europejskie miasta.

Z zamówieniami na łącznie 560 autobusów elektrycznych w tym roku Solaris został firmą, której udało się zdobyć kontrakty na największą liczbę elektrobusów w tym roku w Europie. Przedsiębiorstwo z Wielkopolski zgarnęło niemało, bo aż 25 proc. rynku na 2019 rok.

Największym sukcesem było oczywiście zamówienie z warszawskich Miejskich Zakładów Autobusowych (MZA) na aż 130 przegubowych autobusów elektrycznych. To największy tego typu kontrakt w Europie.

OPodpisanie umowy na zakup 130 przegubowych autobusow elektrycznych dla WarszawyOPodpisanie umowy na zakup 130 przegubowych autobusow elektrycznych dla Warszawy Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Hitem w ofercie Solarisa okazuje się model Urbino. To właśnie ten model trafi w ramach gigantycznego zamówienia do stolicy Polski, ale jest też bardzo chętnie wybierany przez inne miasta. W tym roku kontrakty na Urbino to aż 25 proc. wszystkich zamówień, które dostała firma.

Solaris Bus & Coach S.A. został założony w 1994 roku jako Neoplan Polska przez Krzysztofa i Solange Olszewskich. W 2001 roku przedsiębiorstwo zmieniło na nazwę na Solaris Bus & Coach. W 2018 roku firma została sprzedana hiszpańskiej Grupie CAF.

Więcej o:
Komentarze (18)
Solaris największym producentem autobusów elektrycznych w Europie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • vibhisana

  Oceniono 4 razy 2

  Biedronka też nie Polska! Martwi to jeszcze kogoś? Narodowych Katolików? Phi!!!

 • Gość: Trzeźwy Polak

  Oceniono 3 razy 1

  Solaris jest tak samo polski jak polskie były obozy koncentracyjne. No przecież były na terenie Polski i sporo “zatrudniono" tam Polaków...

 • caesar_pl

  Oceniono 1 raz 1

  Solaris Urbino 12 electric to 12-metrowy, w pełni elektryczny niskopodłogowy autobus akumulatorowy, zbudowany przez polskiego producenta pojazdów użytkowych Solaris Bus & Coach z wyposażeniem elektrycznym niemieckiej firmy Kiepe Electric.

 • men9

  Oceniono 1 raz 1

  A co na to taśmowy z Warszawy ?

 • Gość: dg

  Oceniono 7 razy 1

  Niby polski a jednak sprzedany...

 • vibhisana

  Oceniono 5 razy -3

  URSUS BUS! ursus bus! ursus....! ..............!

 • gangut

  Oceniono 8 razy -6

  No proszę. Polacy przestali zarządzać firmą i biznes ruszył z kopyta. Smutne...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX