Na tym rynku Polacy rządzą. Solaris największym producentem autobusów elektrycznych w Europie

Solaris zgarnia kontrakt za kontraktem na dostawy elektrycznych autobusów. Duże zamówienia z europejskich miast pozwoliły polskiej firmie wyrosnąć na największego producenta elektrobusów na naszym kontynencie.

Na potentata w branży elektrobusów Solaris wyrósł w tym roku dzięki trzem bardzo dużym zamówieniom z Berlina, Warszawy i Mediolanu. Te trzy miasta zamówiły w 2019 roku łącznie 470 autobusów elektrycznych od Solarisa. Do tego dochodzi jeszcze 90 ekologicznych pojazdów, które zakupiły inne europejskie miasta.

Z zamówieniami na łącznie 560 autobusów elektrycznych w tym roku Solaris został firmą, której udało się zdobyć kontrakty na największą liczbę elektrobusów w tym roku w Europie. Przedsiębiorstwo z Wielkopolski zgarnęło niemało, bo aż 25 proc. rynku na 2019 rok.

Największym sukcesem było oczywiście zamówienie z warszawskich Miejskich Zakładów Autobusowych (MZA) na aż 130 przegubowych autobusów elektrycznych. To największy tego typu kontrakt w Europie.

OPodpisanie umowy na zakup 130 przegubowych autobusow elektrycznych dla WarszawyOPodpisanie umowy na zakup 130 przegubowych autobusow elektrycznych dla Warszawy Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl

Hitem w ofercie Solarisa okazuje się model Urbino. To właśnie ten model trafi w ramach gigantycznego zamówienia do stolicy Polski, ale jest też bardzo chętnie wybierany przez inne miasta. W tym roku kontrakty na Urbino to aż 25 proc. wszystkich zamówień, które dostała firma.

Solaris Bus & Coach S.A. został założony w 1994 roku jako Neoplan Polska przez Krzysztofa i Solange Olszewskich. W 2001 roku przedsiębiorstwo zmieniło na nazwę na Solaris Bus & Coach. W 2018 roku firma została sprzedana hiszpańskiej Grupie CAF.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.